Udruženje nastavnika „Opstanak“, koje okuplja biologe koji žive i rade na teritoriji Zlatiborskog okruga, realizuje projekat „Ja selektujem! A ti?“, okrenut informisanju građana.
U okviru projekta prekogranične saradnje, koji je realizovan u Užicu i Tuzli 2013. i 2014. godine, u osnovnim i srednjim školama postavljene su kante za primarnu selekciju otpada. Selektovan otpad iz škola u Užicu, preuzima Regionalna deponija „Duboko“ i beleži podatke o količinama. Na osnovu dostavljenih podataka, izveden je zaključak da su ekološke uštede značajne, ali članovi našeg Udruženja, ističu da bi ti podaci bili mnogo puta značajniji ukoliko bi se primarna selekcija odvijala i na teritoriji grada.
Osnovna ideja projekta „Ja selektujem! A ti?“ je upoznavanje Užičana sa ekološkim uštedama koje su selekcijom otpada ostvarili učenici škola u Užicu.
Za 5 godina koliko se primarna selekcija otpada u školama odvija, na Deponiju je stiglo 160 tona selektovanog otpada, a to znači papira, plastike, tetrapaka i limenki. Od ukupne količine, papira je 106 tona, plastike oko 38 tona i tetrapaka i limenke više od 17 tona. Kada se ovi podaci preračunaju u ekološke brojeve, ovakvi su rezultati:
– za jednu tonu papira potrebno je poseći 12 stabala – reciklažom 106 tone spasili smo najmanje 1278 stabala!
– za jedan kilogram plastike porebno je 1,9 kilograma nafte – reciklažom 38 tona spasili smo više od 72 tone nafte!
– reciklažom jedne limenke uštedi se električne energije dovoljno za rad sijalice od 100w i to dva sata – reciklažom 17 tona uštedeli smo električnu energiju dovoljnu za potrošnju četvoročlane porodice i to u 20 godina!
Udruženje nastavnika “Opstanak” je odštampalo edukativne postere sa ekološkim uštedama i postaviće ih u sve škole, predškolske ustanove, vrtiće, na oglasne table javnih institucija u gradu, na mesta okupljanja većeg broja sugrađana, podelili su ih svim medijima u gradu, na internet strane i sajtove…
Oni poručuju da se nadaju da će uspeti da Užičani uzmu veće učešće u unapređenju sistema primarne selekcije u Užicu.
-Mala promena u ponašanju pojedinca, kumulativno može imati sjajne ekološke efekte, a informisanje sugrađana o prednostima reciklaže treba da dovede do promene odnosa prema otpadu, od „đubre“ prema „sirovina“, navode iz ovog Udruženja.