Пројекат „Подршка за унапређење конкурентности и запошљавања – ЕНХАНЦЕ” који је први пут престављен у уторак у хотелу „Палисад“ на Златибору, имплементира се у оквиру ИПА програма прекограничне сарадње Србија – Босна и Херцеговина 2014 – 2020. Имплементација је званично почела 1. јула ове године, а активности ће трајати 24 месеца. Вредност пројекта је око 200.000 евра.
Носилац пројекта је Привредна/Господарска комора Федерације Босне и Херцеговине, а партнери су Регионална привредна комора Златиборског управног округа и Центар за едукацију и подизање свијести о потреби повећања енергетске ефикасности-Енергис. Циљ је јачање економског раста и одрживих могућности запошљавања у индустријским малим и средњим предузећима (МСП) на прекограничном подручју Сарајевске макрорегије и Златиборског округа, кроз развој капацитета за процену тржишта, иновација, брендирања као и сарадњу и комерцијализацију МСП из сектора дрвне, прехрамбене и металопрерађивачке индустрије.
Тело за уговарање овог пројекта је Министарство финансија, Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније (ЦФЦУ), Репубилике Србије.
Током састанка на Златибору, учесници у пројекту су представили активности и иновативне услуге за мала и средња предузећа које планирају да осигурају у двогодишњој имплементацији овог пројекта развој алата за процену тржишта и алата за побољшање иновацијских капацитета, израду стратетегија за брендирање производа и извозне стратегије, развој капацитета е – леарнинг, обука запосленика МСП у припреми и писању пројаката, израду водича за приступ средствима домаћих и међународних финансијских институција.

-Прекогранична сарадња је од великог значаја за наш крај, а привредници су увек били ти који ту сарадњу покрећу као што ће бити и овог пута. Фокус пројекта биће на проблему недостатка радника одређених квалификација, а привредници из малих и средњих предузећа из Златиборског округа и Сарајевске макрорегије ће кроз активности овог пројекта имати прилику да ојачају своје капацитете када је у питању конкурентност и одрживо запошљавање- изјавила је, између осталог, овом приликом Ана Лапчевић директорка РПК Златиборског управног округа и истакла да ће сви учесници у пројекту дати све од себе да сви циљеви дефинисани пројектом буду и остварени.
Мирсад Јашарспахић, потпредседник Привредне/Господарске коморе ФБиХ, говорећи о значају пројекта у прекограничној сарадњи, између осталог је рекао:

- Мислимо да ћемо мапирати сва мала и средња предузећа која су основа за евентуално привлачење већих капиталних инвестиција . На крају реализације пројекта извући ћемо барем два кључна документа који би могли бити основа за доносиоце одлука у нашим регијама. на који начин, како и којом динамиком подржати и побољшати рад малих и средњих предузећа– истакао је Мирсад Јашарспахић.

-Очекујемо, пре свега, да помогнемо малим и средњим предузећима из сектора дрвне, металопрерађивачке и прехрамбене индустрије да развију одређене вештине, да се повежу и да имају могућност да наступе заједнички на неким новим тржиштима. Заиста постоје велики потенцијали у ова три сектора у ове две регије и штета је не дати им могућност да дођу до нових купаца.- каже Алмин Малишевић из Привредне/Господарске коморе ФБиХ, директор пројекта.
По његовим речима у пројекат ће бити укључено укупно 90 фирми, по 45 из Златиборског округа и из Сарајевске микрорегије, заправо по 15 фирми из сваког од ова три сектора из обе државе, као и минимално 90 запослених и 40 незапослених.
-Предвиђена је и сарадња са образовним институцијама. Партнери у пројекту су Техничка школа Горажде и Техничка школа у Пожеги. Са њима ћемо радити на новим програмима едукације који ће бити прилагођенији тржишту, односно, фирмама којима су потребни ови кадрови- истакао је Малишевић.

Даница Селаковић, пројект координатор РПК Ужице, наводи да је разговор о заједничкој сарадњи са Федералном привредном комором БиХ започео крајем 2019. године, тако да је овај пројекат плод тих разговора и добре сарадње. Припреман је у веома отежаним приликама изазваним вирусом корона, али ипак, активности су приведене крају и његова имплементација званично је почела 1. јула ове године.
-У ова три сектора који су обухваћени пројектом препознат је капацитет који они имају како у Србији, тако и у БиХ. Ту су исти проблеми који оптерећују ове гране привреде као што је велики недостатак, пре свега, квалификоване радне снаге и зато ће се поред повезивања привредника велики акценат ставити и на јачање вештина незапослених лица. Они ће активно учествовати у реализацији пројекта кроз различите радионице, семинаре и тако даље. Циљ нам је да им помогнемо да стекну вештине које ће им користити када буду конкурисали за посао-истиче Даница Селаковић.





Učitavanje komentara...