Pocetna Društvo Nijedna žena manje, nijedna mrtva više

Nijedna žena manje, nijedna mrtva više

852
0
Podelite

Ženski centar Užice, uličnom akcijom na Trgu partizana simbolično je u ponedeljak obeležio nacionalni Dan sećanja na žene žrtve nasilja u porodici, 18. maj, koji se obeležava od 2017. godine na osnovu Odluke Vlade Republike Srbije

Odluka je, doneta na inicijativu Mreže Žene protiv nasilja, koju je potpisima podržalo 8000 građanki i građana u 25 gradova i na zvanični predlog Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost. Povod za pokretanje inicijative bili su zločini počinjeni 2015., kada je tokom samo tri dana, od 16. do 18. maja, u Velikoj Plani, Kanjiži, Čačku i Beogradu, ubijeno 7 žena.

U Srbiji je od početka 2020., prema evidenciji Mreže Žene protiv nasilja i Autonomnog ženskog centra, u porodično partnerskom nasilju, ubijeno šest žena i bilo je šest pokušaja femicida. Kako je izjavila pravnik Vesna Bogdanović iz Ženskog centra Užice, na području Zlatiborskog okruga u ovoj godini nije bilo femicida.

-SOS telefon koji funkcioniše u okviru Ženskog centra Užice, drugi je u Srbiji po broju poziva, posle Beograda. Ne samo što radimo 12 časova dnevno svakog radnog dana, pokrivamo teritoriju Zlatiborskog okruga, imamo pozive i iz drugih krajeva Srbije, tako veliki broj poziva, verovatno je i zbog toga što žene od nas dobijaju očekivanu podršku i pomoć- kaže Bogdanović i smatra da se u narednom periodu može očekivati veći broj poziva na SOS telefon, jer tokom vanrednog stanja žrtve nasilja su imale manje mogućnosti da potraže pomoć.

Nevena Ostojić, psihološkinja i konsultantkinja na SOS telefonu ovom prilikom je rekla:

-Nasilje ne počne odjednom, već traje polako i postepeno, a žrtva postaje sve više izolovana od svoje okoline, porodice, prijatelja i uopšte od realnosti koja joj je bila određeni reper za to šta ona, ustvari, preživljava. U suštini, veliki problem je to što većina žrtava samo teško fizičko nasilje prepoznaje kao nasilje, a postoje mnoge forme i fizičkog, psihičkog, ekonomskog, seksualnog i drugog nasilja. Zato je najbolje raditi na prevenciji da žrtve prepoznaju prve znakove nasilja. Mi dosta radimo sa mladima da bi devojke u startu, kada primete konrtolu u ponašanja, preteranu ljubomoru, ograničenja i zabrane, shvatile da je to već alarm.

Podaci za poslednje dcve decenije govore o više od 300 ubijenih žena u Srbiji i više od 400 dece, koja su ostala bez majki. Ubice su najčešće partneri, a najveći broj ubistava počinjen je vatrenim oružijem i nožem . Mreža Žene protiv nasilja upozoravaju da brojke mogu biti veće, jer su podaci prikupljani iz medijskih izveštaja, a zvanična statistika o broju femicida u Srbiji još ne postoji.