Užički Dom učenika srednjih škola je među najvećim u Srbiji sa ukupnim kapacitetom od 408 mesta od kojih je 160 u objektima u Koštici i 248 mesta u poslovnoj jedinici bivšeg Doma za decu i omladinu “Petar Radovanović” koji je i obavljao delatnost učeničkog standarda.
-Svake godine imamo sve veće interesovanje od kapaciteta jer učenici iz drugih opština upisuju srednje škole u Užicu. Oni dolaze iz Priboja, Prijepolja, Nove Varoši… ali i iz drugih krajeva Srbije jer ovde upisuju Medicinsku, Tehničku, Ekonomsku, Umetničku, Muzičku, Saobraćajnu školu i Užičku gimnaziju-istakao je Zoran Popović, direktor Doma učenika srednjih škola Užice.
Posle odluke Ministarstva rada, boračkih i socijalnih pitanja u julu 2019. godine kojom je ugašen Dom “Petar Radovanović” obezbeđeni su dodatni kapaciteti za smeštaj učenika srednjih škola. Tako da sada matični Dom učenika u Koštici i bivši “Dom Petar Radovanović”kao poslovna jedinica čine jednu celinu na dve lokacije i pripadaju Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
-Zbog epidemiološke situacije izazvane koronavirusom Dom učenika srednjih škola funkcioniše sa 50 odsto kapaciteta i preduzete su sve mere za sprečavanje širenja virusa. Sve instrukcije Ministarstva prosvete se primenjuju od 1.septembra a zbog primene mera usledili su sastanci sa direktorima škola kako bismo omogućili da deca prate nastavu. Zbog specifičnog rada u srednjim školama morali smo sve da usaglasimo jer učenici dolaze i iz udaljenih opština da uče srednje škole u Užicu-precizirao je Popović.
On navodi da imajući u vidu preporuku Kriznog štaba za suzbijanje bolesti Covid-19 da se ograniči broj učenika koji su istovremeno smešteni u domovima učenika srednjih škola uspostavljena je komunikacija između vaspitača i odeljenskih starešina radi obezbeđivanja uslova za ispunjavanje školskih obaveza u uslovima ograničenog boravka u domovima.
-U organizaciji rada Doma učenika i škola jedna od specifičnosti je i udaljenost prebivališta učenika od doma, škole i obavezne prakse koju pohađaju. U otežanim uslovima rada sve je usmereno na osiguranje zdravlja i bezbednosti učenika i svih zaposlenih kroz redovnu komunikaciju sa školama, zdravstvenim ustanovama i roditeljima uz pružanje podrške učenicima kod školskih obaveza-objasnio je Popović.
Smeštaj i ishrana u domu košta oko 5300 dinara, a plus užički Dom im obezbeđuje besplatne mesečne karte za prevoz iz Koštice do škole. Poređenja radi cene karata za odlazak dece kući često prevazilazi ukupne troškove boravaka u domu, tako da je teško u tom delu uklopiti finansijske mogućnosti učenika i njihovih roditelja.
-Mi imamo razumevanja za tu decu koja su došla iz drugih opština, odvojili su se od roditelja a učenicima prvih razreda pomažemo da se snađu u gradu i da se priviknu na nove uslove.Imali smo decu koja nisu išla kući jer nisu imala novac za kartu-navodi naš sagovornik.
Važno je istaći da se u Domu odvijaju brojni sadržaji za učenike kroz rad u sekcijama sa vaspitačima. Sve to dugi niz godina rezultira brojnim nagradama i priznanjima na takmičenjima. Učenici su zainteresovani za dramsku, literarnu, likovnu, sportsku sekciju….a snimaju i film za prikazivanje na učeničkim susretima.
U okviru oba objekta imaju biblioteke i kompjutersku radionicu koju učenici koriste za rad na računarima.
Od posebnog značaja za Dom je ostvarena dobra saradnja sa ustanovama kulture i sportskim organizacijama koja učenicima mnogo znači zbog njihovih interesovanja i druženja. Iako je epidemija koronavirusa mnoge aktivnosti privremeno odložila svi se pridržavaju propisanih mera za zaštitu zdravlja, zaključio je direktor Popović.
Podsetimo, da su učenici sa predstavom “Jedna sasvim moderna bajka” osvojili prvo mesto 2018.godine na regionalnoj Domijadi u Kruševcu, a stručni saradnik Nikola Popović, dobio je nagradu za scenario. Poseban značaj ima i humanitarni rad učenika koji su sa pobedničkom predstavom nastupili u Gradskom kulturnom centru (GKC-u) i sav prihod namenili su Dečjem odeljenju užičke bolnice.
Na republičkoj Domijadi u Kraljevu sa istom predstavom osvojili su drugo mesto kao i nagradu za najbolju glumicu. Od 2016.godine pobeđivali su i na republičkim takmičenjima iz različitih oblasti.
Dodajmo, za grejanje u Domu u Koštici prošle godine su zamenili kotao na ugalj i očekuju da će u narednom periodu koristiti gas kao energent uz pomoć Ministarstva prosvete sa delom sredstava za ovu namenu. U poslovnoj jedinici bivšeg Doma “Petar Radovanović” objekti su priključeni na gas kod Gradske toplane Užice.
Kako je tekao razvojni put Doma učenika u Koštici?
Krajem 1945.godine pored Dečjeg doma Crvenog krsta Užice osnovana je ustanova za smeštaj učenika koji su učili zanate. Prvo se zvao “Šegrtski dom” i bio je smešten u staroj zgradi Puškarske škole. Od 1947. godine menja naziv u Dom učenika u privredi i premešten je u zgradu Ženske zanatske škole, a zatim u zgradu stare užičke Pošte, da bi od 1959.godine bio preseljen u predratnu zgradu bivše Narodne banke Beograd u užičkom naselju Koštica. Učenici su i danas smešteni u ove dve zgrade koje su pod zaštitom kao spomenici kulture.
Kada je ugašen Dom “Petar Radovanović”?
Od jula 2019.godine ugašen je Dom “Petar Radovanović” u Užicu za decu bez roditeljskog staranja koja su zbog malog broja smeštena u Dom u Kruševcu. Dom “Petar Radovanović” pripojen je Domu učenika srednjih škola Užice kao poslovna jedinica sa 248 mesta za smeštaj dece iz drugih opština radi školovanja u Užicu. Sada Dom učenika čine objekti u Koštici i u Domu “Petar Radovanović”.