Pocetna Društvo Podsticaji poljoprivredi u ovoj godini

Podsticaji poljoprivredi u ovoj godini

709
0
Podelite

Početkom godine izašla je Uredba o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2021. godini. U njoj je izvršena raspodela sredstava za podsticaje u poljoprivredi i ruralnom razvoju. U tekstu Uredbe navedeni su podsticaji koji su planirani u 2021. godini.

Jedan deo sredstava opredeljen je za podsticaje koji nisu isplaćeni iz prethodnih godina po različitim osnovama: premija za mleko, isplate osnovnog podsticaja po hektaru, podsticaje za kvalitetna priplodna grla, podsticaji za tov, a i isplatu zahteva po osnovu mera ruralnog razvoja i kreditnu podršku. Što se tiče podsticaja koji se odnose na stočarsku proizvodnju u 2021. godini oni su ostali na istom nivou kao i prethodne godine. Premija za mleko i dalje je 7 dinara po litru. Podsticaji za kvalitetnu priplodnu stoku su ostali nepromenjeni u odnosu na prethodnu godinu i iznose 25.000 dinara za kvalitetne priplodne krave, 7.000 dinara za kvalitetne priplodne ovce i 15.000 za kvalitetne priplodne krmače. Podsticaj za tov junadi i ove godine iznosi 15.000 dinara po grlu, a za ostvarivanje tog podsticaja potrebno je da minimum 3 grla budu prodata klanici. Za tov jagnjadi i jaradi zahtev se podnosi za minimum 10 prodatih grla i iznos je isti kao i prethodne godine – 2.000 dinara po grlu. Za tov svinja podsticaj je 1.000 dinara po grlu. Podsticaji za krave za uzgoj teladi za tov (neumatičene krave) i ove godine iznosi 20.000 dinara po grlu. Da bi se ostvarilo pravo na ovaj podsticaj potrebno je da poljoprivredno gazdinstvo ima dve  ili više neumatičenih krava koje su se telile u periodu od 1. jula predhodne do 30. juna tekuće godine. Što se tiče podsticaja za pčelarstvo i ove godine isplaćivaće se iznos od 800 dinara po košnici pčela. Osnovni podsticaj za biljnu proizvodnju (subvencija po hektaru) i ove godine iznosi 5.200 dinara po hektaru zasejane-zasađene površine.

Zahtevi se podnose područnoj Upravi za trezor počevši od 1. marta do kraja aprila. Preporučuje se da podaci u Registru poljoprivrednih gazdinstava (Izvod iz setvene strukture) budu usklađeni sa stvarnim stanjem na gazdinstvu. To podrazumeva da na se na parcelama prijave one kulture koje su zaista na njima i zastupljene. I ove godine regres za troškove osiguranja za gazdinstva sa teritorije Zlatiborskog okruga iznosi 70 odsto na iznos plaćene premije osiguranja. U okviru mera ruralnog razvoja podrška se odnosi na investicije na poljoprivrednom gazdinstvu za kupovinu novih mašina i opreme, nabavku priplodnih grla, podizanje višegodišnjih zasada. Podsticaji iznose 50 odsto ili 65 odsto u zavisnosti od toga da li se gazdinstvo nalazi na području sa otežanim uslovima rada (tzv. marginalna područja) ili ne. I ove godine opredeljena su sredstva za podsticaje za mlade poljoprivredne proizvođače starosti od 18-40 godina. Ti podsticaji se odnose na poljoprivredna gazdinstva koja su registrovana prethodne ili tekuće godine. U okviru ovih podsticaja mladi poljoprivredni proizvođači mogu konkurisati za različite investicije u poljoprivrednoj proizvodnji, a iznos podsticaja je 75 odsto od visine dozvoljenih troškova. Takođe, kao i prethodnih godina i ove godine izdvojena su sredstva za kreditnu podršku.

Subvencionisani poljoprivredni krediti su sa kamatnom stopom od 1 do 3 odsto, sa rokom vraćanja do 5 godina i godinu dana grejs perioda. Mogu se koristiti za nabavku mašina i opreme, ali i za kupovinu repromaterijala koji su potrebni na poljoprivrednom gazdinstvu. Preporuka je da se pre bilo kakve kupovine poljoprivrednici  konsultuju sa zaposlenima u PSSS Užice ili sa službenicima u lokalnim samoupravama koji su zaduženi za poslove poljoprivrede. Na taj način se može planirati subvencija i izbeći situacija da zbog administrativnih i drugih propusta poljoprivredni proizvođač izgubi pravo na podsticaje.

Bojana Nešić, PSSS Užice