Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija odsek Užice organizovala je još jednu u nizu panel diskusija, ovaj put na temu „Izazovi informacionih tehnologija – mesto i uloga Akademije u informatičkom prostoru“.
Povod za ovaj panel je činjenica da su informatika i informacione tehnologije u podlozi svih drugih struka, dakle krvotok, bez koga ne može da se funkcioniše u ovom vremenu. Iz tog razloga na Akademiji je akreditovan i master studijski program Informacione tehnologije i sistemi.
Ove godine na studijski program Informacione tehnologije biće upisano 60 studenata na budžetu, a prvi put će biti upisano i oko 30 studenata na master studije. Prvi konkursni rok počinje 29. juna za svih devet studijskih programa na Akademiji strukovnih studija Zapadna Srbija odsek Užice.
Dr Milovan Milivojević, šef Katedre za informacije tehnologije i mašinstvo ističe da Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija odsek Užice je jedina visokoškolska institucija u Zlatiborskom okrugu koja obrazuje inženjere informatike koji završetkom studija ostvaruju 300 ESPB.
-Od ove godine pravimo iskorak sa Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada tako što ćemo zajednički prenositi najnovija znanja iz ove oblasti. Podsetiću, da je Novi Sad jedan od najvećih centara što se tiče informatike kao i po broju novih start ap firmi. Zato nam je cilj da kod mladih Užičana i drugih iz okruženja u okviru petogodišnjeg školovanja prenesemo ključne stvari koje se odnose na informatiku kako bi ubuduće mogli da se na tržištu nose sa svetskom konkurencijom -naglasio je Milivojević.
Dr Miroslava Jordović Pavlović, profesor strukovnih studija na Akademiji navela je da se na master strzukovnim studijama nudi široka lepeza znanja i veština iz informacionih tehnologija.
-Na osnovim studijama smo započeli razvoj softvera i nastavljamo da ga studenti detaljno izučavaju, kao i veb programiranje. Pored toga slede i novine vezane za nauku o podacima i mašinsko učenje-objasnila je Pavlović.
Ona je dodala da u sinergiji sa Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada uvešće i robotiku, automatiku…Naši budući studenti sticaće znanja i veštine koje će moći da iskoriste u trci za posao u informacionim tehnologijama.
Studentkinja treće godine strukovnih studija Jelena Pavlović navodi da je panel od velikog značaj zbog predstavljanja izazova u informacionim tehnologijama, ali i kako ih vide mladi.
-Posebno je značajno što imamo priliku da čujemo iskustva iz ove oblasti i šta je najbolje za nas mlade inženjere u vezi prakse i budućih poslova-.
Kristijan Masal, student treće godine informacionih tehnologija ističe da je podrška profesora veoma značajni i radi budućeg izbora poslova i ostvarivanja ambicija.
-Na panelu sam izlagao u vezi mobilnih aplikacija jer je to perspektivna oblast koja će se sve više razvijati. Primera radi, već sada možemo videti da deca više koriste različite mobilne aplikacije nego računare, zato smatram da će se njihov razvoj samo ubrzavati- rekao je Masal.
Studenti Akademije svoje prve programerske korake započinju u Razvojnom inovacionom start ap centru (RISC) u Krčagovu. Oni se tu upoznaju sa informatičkom infrastrukturom i industrijom. Tako da neki od njih već rade za domaće i strane firme iz ovog centra.
Petar Vukotić, koordinator Razvojnog inovacionog start ap centra (RISC) u Užicu podseća da je start ap centar osnovan prošle godine pod pokroviteljstvo Ministarstva za inovacije uz pomoć RRA „Zlatibor“ i Grada Užica.
-Osnivanjem ovog centra i stvaranjem uslova za rad stvoren je moderan prostor koji nije imao dušu. Tu dušu su mu u početku dali studenti Akademije, a sada imamo 53 korisnika start ap centra od kojih je 80 odsto svršenih studenata. Uspostavljanjem saradnje sa Akademijom studenti dolaze kod nas na stručnu praksu. Taj vid komunikacije ima za cilj da svi zajedno radimo na digitalizaciji i modernizaciji našeg grada i regiona, kako bismo razvijali IT tehnologije u našem kraju- istakao je Vukotić.
On dodaje da većina korisnika start ap centra su programeri i dizajneri, tako da mladim ljudima pomažu da razviju svoje ideje i da ih dalje pretvore u biznis.
Akademija ima ostvarenu saradnju sa Regionalnom privrednom komorom Užice, Gradom Užicem, RRA“Zlatibor“ i Razvojnim inovacionim start ap centrom (RISC) u Užicu.