Odeljenje za vanredne situacije u Užicu obeležilo je Dan Sektora i slavu svih vatrogasaca-spasilaca pokaznom vežbom na objektu Crvenog krsta i Umetničke škole u Užicu.
Vežbi koja je predstavljala simulaciju požara i evakuaciju povređenih ljudi prethodila je izložba vozila i opreme u krugu Vatrogasnog doma.
Pokaznoj vežbi pored građana prisustvovali su i predškolci koji su budno pratili sve šta se dešava u dvorištu Crvenog krsta i posle toga imali niz pitanja za užičke vatrogasce na šta su im strpljivo i uz osmeh odgovarali.
Milovan Tomonjić, rukovodilac Vatrogasno-spasilačkog odeljenja užičkog bataljona je kolegama najpre čestitao slavu i poželeo im srećan praznik uz želje da ga dugo godina slave zajedno sa više manjih lokalnih intervencija.
– Sa Crvenim krstom imamo dugogodišnju uspešnu saradnju i zajedno izvodimo nekoliko vežbi. Uglavnom su to vežbe u centru Užica kada ih sugrađani mogu videti i pogledati. Uradili smo simulaciju požara, a mogli ste i da vidite spasavanje i evakuaciju povređenih i predaju ekipi hitne pomoći. Demonstrirali smo akciju spašavanja skokovima u uskočni jastuk – rekao je Tomonjić koji je dodao da je vatrogascima želja da pokažu sugrađanima sa kakvom opremom raspolažu i koliko su obučeni za razne hitne intervencije.
Tomonjić navodi da se pre svega ovaj posao u kome je četvrt veka, mora voleti i da je većina aktivnih vatrogasaca o ovom pozivu maštala još u detinjstvu.
– A ko ne voli, zavoleće vremenom, jer osećaj da ste nekom spasili život ili imovinu jeste nešto najlepše na svetu. Takav osećaj ne može se doživeti ni u jednom drugom poslu – navodi Tomonjić uz reči da je interesovanje mladih za vatrogasnu službu veliko i da su mladi potrebni. Užički bataljon i svom sastavu ima i dve žene-vatrogasca-spasioca jednu u Užicu, a drugu u Mokroj Gori.
Milan Sindjić, vatrogasac-spasilac je od 2018. godine i jako je ponosan na svoj poziv i kolege u užičkom bataljonu.
-Naš poziv je specifičan i to je jako human posao. To i je i bio osnovni motiv kada sam konkurisao za posao vatrogasca-spasioca. Kroz posao se susrećemo sa raznim situacijama počevši od požara što nam je osnovni posao preko tehničkih intervencija, saobraćaju, na nepristupačnom terenu, kada su poplave – kaže Sinđić. On dodaje da su za njega sve situacije izazov, ali da požari tokom leta znaju da budu iscrpljujući, da traju jako dugo i po par nedelja.
-Tada se dešava dug boravak na terenu dok se situacija ne smiri, ali bez lažne skromnosti na svaku intervenciju idemo srcem i dajemo sve od sebe kako bi na kraju imali dobar rezultat – kaže Sinđić.
Na izložbi građani su se mogli upoznati sa opremom koja prati svako vatrogasno vozilo. Neka raspolažu sa većom količinom vode za gašenje većih požara, a neka su tehnička sa alatima različitog tipa, za obezbeđenje prolaza spasiocima.
Slava vatogasaca je Nesagoriva kupina, relikvija iz starozavetne tradicije koja se čuva u istoimenoj crkvi u sklopu manastira Svete Katarine na Sinaju.