Gradska skupština Užica usvojila je završni račun za prošlu godinu i prvi rebalans užičkog budžeta glasovima odborničke većine predvođene SNS-om dok su odbornici opozicije “Zdrave Srbije”, tranke “Zavetnici” i Užičke odbrambene lige glasali protiv.
Gradski većnik za budžet i finansije Miodrag Petković rekao je da je za lokalnu vlast 2021. bila dobra budžetska godina. Shodno završnom računu gradski budžet na kraju prošle godine bio u plusu za 289 miliona dinara, prihod iznosio 3.473.000.000, a rashod 3.185.000.00 dinara.
– Sve ono što smo planirali i ostvarilo se. Tekući prihodi su ostvareni sa 100 odsto, dok je izvršenje rashoda 91 odsto. Suština je da smo prošle godine uradili više nego u prethodnom periodu za naše građane, počev od ekologije, socijalnih davanja, finaniranja kulture, obrazovanja do infrastrukturnih projekata i saobraćaja, higijene grada, vodovodne i kanalizacione mreže – rekao je Petković koji je tokom izlaganja naveo da Grad Užice prošle i ove godine nije digao ni jedan kredit i da ima dobar kreitni rejting, jer je kreditna zaduženost 210 miliona dinara. Prošle godine iz budžeta je za vraćanje kredita izdvojena su 142 miliona dinara.
U završnoj reči pred usvajanje završnog računa gradonačelnica Jelena Radović Radivojević rekla je da je Užice prošle godine bilo veliko gradilište, budzetski prihod veći je od planiranog i koliko- toliko unapređeni su uslovi i kvalitet života sugrađana. Ona je navela da će se nastaviti za značajnim projektima za Užice i ulaganjima u infrastrukturu, vrtiće, škole i ustanove i u ekologiju navodeći da je za mere energetske efikasnoti prošle godine izdvojeno 57 miliona dinara. Raković-Radivojević je podsetila da rekonstrukcija Bolnice u Krčagovu Republika finansira sa 80 miliona evra, dok grad izdvaja sredstva za izradu tehničke dokumentacije što će i ove godine činiti.
Odbornička grupa Zdrave Srbije nije podržala usvajanje završnog računa kao ni rebalans.
-Nismo podržali u startu ni formiranje takvog budžeta koji je više potrošački nego razvojni. Rebalansom budžet je podržan od strane Vlade RS, a drugi deo uvećanja prihoda odnosi se na veće poreze na zarade. Svi znamo da su u prvom kvartalu povećane zarade u javnom sektoru, što je rezultiraločinjenicom da su i porezi veći. Neke stavke su uvećane recimo za struju 18 miliona, za sudsketroškove ujeda pasa 10 miliona, tako da dobar deo tih prihoda će biti prenet na ovakve troškove – kaže Avram Ilić iz ZS.
Prvim rebalansom užičkog budžeta, što je bila treća tačka dnevnog reda prihodi su uvećani za 432 miliona dinara, a ceo budžet projektovan na 4.206.000.000 miliona dinara, dok je na početku kad aje donet iznosio 3,7 milijardi dinara.
-Budžet je veći zato što se dobro ostvaruju tekući prihodi pre svega od poreza na dohodak građana 206 miliona dinara, a na početku godine dobijeno je 158 miliona dinara od resornih ministarstava od čega za sanaciju klizišta u Svetozara Markovića 110 miliona i 30 miliona za zaštitu životne sredine – kaže Petković i dodaje da će ovakav budžet omogućiti da ove godine bude urađeno više projekata i opredeljen dodatni novac za kulturu, obrazovanje, predškolsku ustanovu i socijalnupolitiku.
Vladan Virijević iz “Zavetnika” koji nisu podržali prvi užički rebalans i usvojen završni račun grada Užica kaže da je primedba opozicije vlasti da ima dosta radova i poslova koji su započeti i nisu završeni, ili se stavke prenose iz godine u godinu navodeći, stanove za Vojsku, kolektor u Turici, Ratarsku ulicu, mali bazen na Plaži ili kolektor u Turici….
– Preneto je čak 300 miliona dinara budžetom za 2022. godinu, a mnoge pozicije ostale su nerealizovane i to je glavni razlog što nismo glasali. Preko 12 budžetskih pozicija je skinuto jer nisu bitne.Vlast se hvali da ima dovoljno sredstava za infrastrukturne projekte i smatramo da je to nedopustivo. Potrebna su veća sredstva poljoprivredi zbog ugroženosti od grada. Ne možemo podržati izveštaj o radu javnih preduzeća, jer je od osam u Užicu njih pet u prvom kvartalu poslovalo sa gubitkom – naveo je Vladan Virijević iz “Zavetnika”.
Osamnaesta sednica u popodnevnom delu posle pauze nastavljena je tačkama koje se između ostalog odnose i na ukidanje ogranka “Sportisimo” JP “Veliki park” koji je registrovan 2016. godine za pružanje usluge hrane i pića na Gradskom bazenu. Međutim to nije bilo u skladu sa delatnosti JP tako da su odbornici odlukom ukinuli ovaj ogranak. Na bazenu “Veliki park” može samo izdavati lokale za ugostiteljsku delatnost, ali se ne može njome baviti.