Pocetna Društvo Ka evropskom pešačkom putu E7

Ka evropskom pešačkom putu E7

629
0
Podelite

Zahvaljujući projektu „E-CrossPass“ koji 84 odsto sufinansira Evropska unija biće uspostavljene zajedničke staze za pešačenje ukupne dužine od 580 kilometara u prekograničnom području između Tuzlanskog kantona i regiona Zapadne Srbije, čime će uz uvođenje relevantnih evropskih praksi biti unapređena i objedinjena infrastruktura za pešački turizam. Staze će biti trasirane, obeležene i opremljene u skladu sa standardima Evropske asocijacije Ramblers (ERA) kao deo evropskog pešačkog puta E7.

Početna konferencija projekta „Jačanje pešačkog koridora u prekograničnoj oblasti Srbije i Bosne i Hercegovine – E-CrossPass“ održana je u četvrtak, 8. juna u Tuzli. Projekat partnerski realizuju Turistička organizacija Užica, Planinarsko društvo „Konjuh“ iz Tuzle, Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona i Planinarski savez Srbije. Projekat „E-CrossPass“ sufinansira Evropska unija u okviru Programa prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020 (IPA II). Ugovor za sufinansiranje sredstvima Evropske unije potpisan je sa Ministarstvom finansija Republike Srbije – Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije (CFCU) . Projektom će biti obuhvaćeno 12 lokalnih zajednica u Srbiji i BiH s ciljem da doprinese njihovom održivom razvoju, da oživi i unapredi turizam na otvorenom u prekograničnom području između Tuzlanskog kantona i regiona Zapadne Srbije. Uvođenjem relevantnih evropskih praksi i standarda kroz unapređenje i objedinjavanje infrastrukture za pešački turizam biće uspostavljene zajedničke staze za pešačenje ukupne dužine od 580 kilometara koje će biti trasirane, obeležene i opremljene u skladu sa standardima Evropske asocijacije Ramblers (ERA) kao deo evropskog pešačkog puta E7.

Projekat traje dve godine, očekuje se da markiranje staze počne u toku leta, a njegova ukupna vrednost iznosi 403.440,81 evra, od čega Evropska unija sufinansira 84,99 odsto vrednosti -342.892,72 evra , dok će preostali deo sredstava obezbediti partneri na projektu.

Jedan od ključnih ciljeva ovog projekta jeste promovisanje turizma na otvorenom u prekograničnom području, sa naglaskom na ruralna područja, lokalnu kulturu i autentičnost. Fokus promocije biće i na zaštićenim područjima kao posebno atraktivnim destinacijama za turiste koji žele da se povežu sa prirodom, istraže prirodne i kulturne lepote ovog regiona i steknu nesvakidašnje iskustvo u ovoj prekograničnoj oblasti.

Đanluka Vanini, šef Operativnog sektora za društveni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju u Delegaciji Evropske unije u Bosni i Hercegovini ovom prilikom je istakao da će Evropska unija nastaviti da podržava program prekogranične saradnje Srbije i Bosne i Hercegovine sa dodatnih 14 miliona evra i izrazio je očekivanje da će svet uvideti lepotu ovih područja koja je velika šansa za njihov dalji razvoj, a tome će veoma doprineti unapređenje pešačkih koridora u pograničnom području ove dve zemlje, odnosno, Tuzle i Užica. Sve to će lokalnim zajednicama dati priliku da unaprede svoje turističke potencijale, da tako povećaju prihode od turizma, samim tim i unaprede kvalitet života.

Anela Ajšić, ministarka prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona istakla je da je ovo ministarstvo želelo da bude partner u ovom projektu, jer turizam i ekologija moraju da se razvijau zajedno, tako da ukoliko se ulaže u turizam, podstiče se i ulaganja i u ekologiju. Promovisanjem razvoja pešačke infrastrukture ne jača se samo održivi turizam već se ulaže i u dekarbonizaciju kojom se smanjuje broj potencijalnih zagađivača, odnosno, vozila u saobraćaju.

Dunja Đenić, pomoćnica ministra turizma i omladine Republike Srbije, ukazala je na dosadašnju izuzetnu saradnju dve zemlje, pre svega lokalnih samouprava Užica i Tuzle na prekograničnim projektima. Do sada je veoma uspešno realizovan određeni broj projekata, a ovaj koji se tiče pešačkih staza još više će doprineti jačanju regionalne saradnje i unapređenju turizma. Prema njenim rečima, cilj jeste razvoj zajedničkih regionalnih turističkih proizvoda koji će omogućiti veliki broj posetilaca, a svima u regionu i povećanje turističkog prometa.

Sabid Zekan, predsednik Planinarskog društva „Konjuh“ u Tuzli koje postoji 72 godine i najveće je u BiH, navodi da će izgrađena pešačka staza povezati Tuzlu i Užice, odnosno zaštićeni pejzaž Konjuh i nacionalne parkove zapane Srbije, a samim tim i planinarske domove. Na srpskoj strani, od Užica preko Zlatibora, Tare, Mokre Gore do Vardišta staze će markirati Planinarski savez Srbije u dužini od 330, a 250 kilometara staze od Tuzle do Vardišta Planinarsko društvo „Konjuh“.

– Već smo počeli nabavku određenih roba i usluga, a uskoro počinjemo i markiranje staze – rekao je Zekan.

Vodeći partner na projektu je Turistička organizacija Užice, a direktorka Danijela Đorđević Arsić, istakla je ovom prilikom da projekat ima izuzetno veliki regionalni značaj, doprineće uvođenju evropske prakse u turizmu na otvorenom kroz unapređenje i objedinjenje infrastrukture za pešački turizam u prekograničnom području.

– Na osnovu svih naših stečenih zananja, iskustva i visokog profesionalizma članova tima u TO Užice i svih naših partnera učesnika na ovom projektu, verujem da će biti izuzetno ozbiljan i odgovoran pristup njegovoj realizaciji – istakla je Danijela Đorđević Arsić koja je ukazala na značajnije turističke potencijale i vrednosti na području grada Užica.

U ime Grada Užica, učesnicima prve konferencije obratio se Miodrag Petković, član Gradskog veća zadužen za budžet i finansije zahvalivši se Evropskoj uniji koja će podržati još jedan značajan projekat za Užice koji će biti realizovan sa proverenim partnerima, gradom Tuzlom. On je istakao da je jedno od strateških opredeljenja Grada Užica razvoj turizma, zašta postoje izuzetni potencijali. Petković smatra da će ovim projektom pešačkih staza dodatno biti unapređen turizam u celoj regiji, ali pre svega, kako je istakao, biće omogućeno da čuvajući životnu sredinu budu ostvareni benefiti za dve partnerske lokalne zajednice.

Učesnike konferencije pozdravio je Zijad Lugavić, gradonačelnik grada Tuzle, a o značaju projekta govorili su Farida Cikotić, pomoćnica ministarke za turizam i ugostiteljstvo, sektor za turizam i ugostiteljstvo Federalno ministarstvo okoliša i turizma, Miroslav Rađen, direktor Turističke organizacije regije Zapadna Srbija i Dušanka Selaković, menadžerka projekta „E-CrossPass“.

Prezentacije su održali, Nenad Lečić, predstavnik Planinarskog saveza Srbije na temu „Evropski pešački putevi – Pešački put E7, Sabid Zekan, predsednik Planinarskog društva „Konjuh“ u Tuzli na temu „Iskustva u markiranju i održavanju planinarskih staza“, kao i Merima Aljić iz Turističke zajednice Tuzlanskog kantona na temu „Prirodni resursi i turistički potencijali Tuzle i Tuzlanskog kantona“. Konferenciji su prisustvovali i predstavnici planinarskih društava iz Tuzle i užičkog kraja.