Centar za socijalni rad Užice počeo je sa promocijom hraniteljstva za decu bez roditeljskog staranja uz podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, UNICEF-a, Centra za porodični smeštaj i usvojenje Kragujevac i Grada Užica. Hraniteljstvo je human posao, a užički Centar će biti podrška svima koji žele da postanu hranitelji. Postoji srodničko starateljstvo gde se deca smeštaju i zbrinjavaju privremeno u biološki bliske porodice roditeljima, a standarno hraniteljstvo je gde se ispunjavaju određeni kriterijumi, odnosno procene, obuke i dobijanja licence za rad, rekla je Slađana Rogić, v.d direktora Centra za socijalni rad Užice.
– Hraniteljstvo je prioritetna aktivnost za naredni period jer podaci iz prakse pokazuju da postoji nedovoljan broj hraniteljskih porodica u odnosu na potrebe dece. Hraniteljstvo je važno jer je primarni oblik socijalno-porodične pravne zaštite dece bez roditeljskog staranja, koje onogućava da deca rastu i razvijaju se na adekvatan način u skladu sa njihovim potrebama i individualnim karakteristikama- navela je Rogić.
Po podacima oko 90 odsto dece bez roditeljskog staranja smešteno je u hraniteljske porodice, a 10 odsto u domovima. Culj je da svi budu smešteni u hraniteljske porodice, jer hraniteljstvo nudi porodičnu atmosferu i najbliže je primarnim porodicama. To je privremeni oblik zaštite i zbrinjavanja dece, ali gde god je moguće decu treba vratiti u sopstvene porodice.
– Hraniteljstvo umesto domova nudi zdravije i konstruktivnije okruženje i deca lakše stiču samopouzdanje, ali se vraća i poverenje u odrasle. Zlatiborski okrug nema savetnika za hraniteljstvo, pa u saradnji sa drugim centrima u okruženju pokrenućemo inicijativu prema resornom ministarstvu kako bi se angažovao neophodan savetnik da bismo došli do hraniteljskih porodica koje su potrebne-istakla je Rogić
Ona dodaje da u Užicu ima hraniteljskih porodica, ali i da postoji potreba da se još dece zbrine. U hraniteljskim porodicama deca mogu biti smeštena odmah po rođenju pa sve do punoletstva ili završetka školovanja.
Kada se govori o hraniteljstvu predrasude su da to ljudi neretko rade zbog novca i da ih deca ne interesuju. Međutim, za ovaj humani posao činjenica je da postoji naknada za rad i sredstva za izdržavanje dece koja su smeštena u hraniteljskim porodicama.
Flajeri sa promocijom hraniteljstva distribuirani su u sve ustanove i institucije sa ciljem da se građani informišu šta je to hraniteljstvo, zašto je bitno, ko može da postane hranitelj kako bi se izbegle predrasude koje postoje.
U narednom periodu biće organizovane tribine i u seoskim mesnim zajednicama gde postoji uslovi da se deca školuju i normalno odrastaju za sve koji su zainteresovani za hraniteljstvo.