Pocetna Društvo „Ili će Užice zatvoriti „Duboko“ ili će „Duboko“ zatvoriti Užice…“

„Ili će Užice zatvoriti „Duboko“ ili će „Duboko“ zatvoriti Užice…“

2771
0
Podelite

U Lunovom Selu održan je zbor meštana Lužničke doline, Dubokog, Lokve, Tatinca, Sevojna i ostalih mesta koja su na udaru zagađenja zbog požara na deponiji „Duboko“.

Sa zbora je upućen je apel svim Užičanima da u što većem broju dođu na protestni skup u utorak veče ispred Gradske kuće u 18 časova i poručeno „Ili će Užice zatvoriti „Duboko“ ili će „Duboko“ zatvoriti Užice“.

Formiran je i Inicijativni odbor od predstavnika svih sela za organizaciju skupa, uključujući i moguću radikalizaciju protesta, blokade daljeg odlaganja smeća iz na „Duboko“, jer za to deponija nema ni dozvolu rečeno je na skupu.

Turski potok

Jovan Topalović, dipl. ing. agronomije iz Lunovog Sela rekao je da je osnovni zahtev da Vlade pronađe rešenje za deponiju i da nikakva proširenja i tenderi ne dolaze u obzir, odnosno da deponija i dalje bude aktivna i da se na nju dovozi đubre iz dva okruga, Zlatiborskog i Moravičkog. Prvi zahtev je zatvaranje deponije, stopiranje svih tendera u vezi deponovanja otpada u Užicu, smene odgovornih većnika do menadženta deponije i da tužilaštvo procesuira sve odgovorne. Od svih zahteva samo se saopštenjem oglasilo užičko tužilaštvo i nijedan nije ispunjen posle prvog narodnog protesta zbog čega je sazvan današnji zbor u Lunovom Selu.

On je istakao i zahteve koji se odnose na nezadovoljstvo meštana što godinama unazad trpe zagađenje sa deponije reke Lužnice nizvodno od Turskog potoka koji se uliva u nju i sa sobom nosi procedne vode sa deponije i koja u tom delu ima peti stepen zagađenja i ne sme se koristiti ni za šta,

– Isto nam obećavaju kao pre deset godina, da će deponija biti Centar za reciklažu, da će se uložiti 30 miliona evra, a znamo da su cevi za drenažu izgorele, došlo je do klizišta, zatrpana je laguna, potpuna havarija – rekao je Topalović uz reči da meštani ne pristaju na proširenje deponije i gradnju megadeponije.

– Svi smo u problemu, ne samo Lužnička dolina nego 50 kilometara u prečniku od deponije, svi smo u problemu! U Prvom svetskom ratu naši pradedovi išli goli i bosi, a mi ne možemo da izađemo na jedan skup u Užicu – rekla je meštanka Karana Jelena Leontijević. i pozvala da se „otreznimo i osvestimo, jer je protest zbog ekološke katastrofe i nema veze sa politikom.

Milovan Petrović, inženjer hemijske tehnologije ponavlja da „ne gori đubre nego toksični otpad na deponiji, da je metan pod pritiskom đubreta koje pali na 15 metara dubine dok je dovoženo đubre iz devet opština i gradova“.

Profesor Tehničke škole Branko Nikolić iz Karana upitao „šta je to što je u vazduhu i kada ćemo znati“, a profesor Dejan Tanović da treba „uagasiti tempiranu bombu nad našim glavama“.

Milivoje Ristanović, mašinski inženjer smatra da je trebalo proglasiti vanrednu situaciju na teritoriji grada Užica, a ne samo u Dubokom i da se požar ne može ugasiti, jer tinja.

– Ministarka najavljuje međunarodni tender, ulaganje od 30 miliona evra, a posle se ide u izradu projekta, pa to je smešno! Na osnovu kog projekta se daje ponuda na tenderu, to što pričaju nema veze sa zdravim mozgom – kaže Ristanović. O sastanku gradonačelnice sa predstavnicima Dubokog koje ima sedam zaseoka na skupu je rečeno da su „bili predstavnici jednog šora i jednog zaseoka“ i da je sve drugo „neistina“.

Reka Lužnica

Poljoprivrednik Ljilja Ivković iz Lunovog Sela skrenula je pažnju na položaj proizvođača, jer već kupci na pijacu izbegavaju i kupovinu rasade iz Lužničke doline. Drugi govornici, poljoprivrednici su se pitali šta će biti sa malinom, kako će reagovati otkupljivači i ko će seljacima nadoknaditi štetu ako je bude zbog požara.

Novi narodni protest je u utorak u 18 časova u Užicu, a u slučaju neispunjanja zahteva u roku od 48 časova, od četvrtka moguća je radikalizacija i blokade deponije i puteva, navedeno je tokom zbora u Lunovom Selu.