Udruženje guslara „Pravo u žicu“ iz Užica zahvaljujući pozivu Pravoslavnog sportskog udruženja „Sveta Srbija“ i etno-sekcije iz Požege učestvovalo je nedavno u kulturno-umetničkom programu u okviru manifestacije „Dani srpstva“ na Krfu. Putovanje je realizovano i uz pomoć i podršku Opštine Požega i Turističke organizacije Požega. Srpsko – krfsko društvo na Krfu ovom prilikom je omogućilo učesnicima programa da posete važne srpske kulurno-istorijske lokacije.
Prvi dan boravka na Krfu bio je posvećen obilasku spomen-obeležjima junacima gvozdenog puka na Kratokrakijani. U umetničkom delu programa učestvovao je guslar Darko Lečić izvođenjem pesme „Smrt majke Jugovića“. Sledeća destinacija bila je Guvija – mesto na kom se srpska vojska iskrcala posle povlačenja u Prvom svetskom ratu. Na ovom izuzetno istorijski značajnom mestu program je započeo javnim časom istorije profesora Dragiše Stamenkovića, a nastupili su i hor Sabornog hrama iz Podgorice i guslara Stefana Tomonjića i Darka Lečića. Grupa učesnika programa imala je priliku da poseti Srpsku kuću – muzej posvećen stradanju srpske vojske tokom Albanske golgote, koji je izazvao podjednako jake utiske grupi različitih generacija. Učesnici programa su zatim prošetali od Srpske kuće do Crkve Svetog Spiridona obučeni u narodnu nošnju sa ciljem prikazivanja lepote srpske narodne tradicije i folklora meštanima Krfa, poklonili su se moštima Svetog Spiridona, a u poslepodnevnim časovima učestvovali u sportskim takmičenjima u kojima je tim „Svete Srbije“ osvojio srebrnu medalju.
U osvit nedeljnog jutra grupa je učestvovala na Svetoj Arhijerejskoj liturgiji koju je služio mitropolit krfski Nekatarije na ostrvu Vido, poznatijem kao Plava grobnica. Na liturgiji je sasluživao Visokoprepodobni arhimandrit Makarije, iguman Hilandarski. Posle liturgije upriličen je kulturni program posvećen ostrvu Vido i postradalim vojnicima srpske vojske Prvog svetskog rata. Počast stradalim vojnicima odata je kazivanjem stihova Bojićeve „Plave grobnice“. Manifestaciji je prisustvovao ministar za Evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske, Zlatan Klokić. Posle toga, grupa je krenula put sela Agios Mateos, gde se nalazi kamp Svete Srbije pod nazivom „Stopama naših predaka“, koji već više od deceniju okuplja najtalentovaniju omladinu iz regiona. Na tom mestu odata je počast vojnicima Drinske divizije.
Tokom večeri usledio je prijem kod gradonačelnika Krfa, program je otvorio hor Sabornog hrama presvete Bogorodice. Etno-sekcija iz Požege nastupila je zajedno sa Udruženjem guslara „Pravo u žicu“ u premijernom izvođenju dramskog komada „Gusle u savremenom svetu“ posvećenog značaju i ulozi gusala u životima mlađih generacija. Autori teksta su Ivana Ivanović i Vladimir Đorđević. U okviru dramskog komada prikazan je i vez kao tradicionalni način ukrašavanja nošnje kod Srba, ali i Grka od kojih je i potekao. Kako bi komad bio razumljiv i onima koji nisu govornici srpskog jezika, urađen je i film sa titlovima koji je pratio komad. Na kraju prikaz su upotpunili nastupi guslara Stefana Tomonjića, koji se prestavio pesmom „Ispovest srpskog vojnika sa Krfa“ i guslar Darko Lečić uz odlomak iz pesme „Mojkovačka bitka“. Na kraju programa, svi učesnici su izveli zajedničku pesmu uz gusle. Na veliko oduševljenje svih prisutnih, nastup je izazvao izuzetno pozitivnu reakciju publike. Nastavak večeri bio je posvećen isprobavanju gastronomskih specijaliteta istaknutog svetskog kuvara Iva Andrića i đakonijama srpske kuhinje.
Grupa učesnika iz Užica i Požege vratila se puna utisaka sa Krfa. Teško je opisati emocije koje su vladale među njima. U isto vreme tužni zbog stradanja srpske vojske, ali i ponosni zbog hrabrosti svojih predaka, učesnici su se vratili sa još većom svešću o tome da je neophodno čuvati sećanja na svoje pretke i istoriju, ali ih i svojim životima dostojno predstavljati.