Pocetna Ekonomija Mere za sprečavanje kuge koza i ovaca

Mere za sprečavanje kuge koza i ovaca

254
0
Podelite

Usled pojave zarazne bolesti kuge malih preživara (PPR) u zemljama u okruženju, Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je preduzela mere i aktivnosti kako bi se sprečilo unošenje bolesti u našu zemlju i to: pojačanu kontrolu životinja koje se uvoze u Republiku Srbiju, sa posebnom pažnjom na ovce i koze, pregled prateće dokumentacije za svaku pošiljku, koja uključuje sertifikate o zdravlju životinja izdatih od strane nadležnih veterinarskih službi zemlje izvoznice, kao i obaveznu dezinfekciju svih transportnih sredstava koja prevoze životinje preko granice.

S obzirom na invazivne karakteristike ove bolesti ovaca i koza, za koju je najvećim delom odgovoran ljudski faktor, naglašen je značaj primene sveobuhvatnih i striktnih kontrolnih i restriktivnih mera koje prevazilaze nadležnosti Ministarstva poljoprivrede i Uprave za veterinu, te je u tom smislu, radi efikasnosti nadzora, uključen sistem kontrole na svim pograničnim prelazima, koje sprovode granične policijske i carinske službe.

Opšte informacije za javnost i mere zaštite:

Kuga malih preživara (PPR) je ozbiljna zarazna bolest koja pogađa ovce i koze. Bolest izaziva visoku temperaturu, upalu sluzokože usta i nosa, otežano disanje i dijareju, a može biti smrtonosna, naročito za nevakcinisane životinje. Širi se direktnim kontaktom sa zaraženim životinjama, preko kontaminirane hrane i vode, ali i putem vazduha. Bolest se obično razvija u periodu od 4 do 10 dana. Simptomi koji se javljaju kod obolele životinje su visoka temperatura i iscrpljenost, životinje postaju pospane, slabe i smanjuju unos hrane i vode, javlja se sekrecija iz očiju i nosa koja može biti gnojna, kijanje i kašljanje, teško disanje koje može biti praćeno zviždanjem, upala sluzokože usta sa pojavom ranica i čireva u ustima koji otežavaju žvakanje i hranjenje, dijareja, gubitak kondicije i znaci malaksalosti. U slučaju pojave bilo kog od ovih simptoma kod životinja, potrebno je odmah kontaktirati nadležnu veterinarsku službu. Brzo reagovanje je ključno za zaustavljanje širenja bolesti i zaštitu vaših stada.

Mere zaštite obuhvataju: kontrolu kretanja životinja između farmi i regiona što može pomoći u sprečavanju širenja bolesti. Ovo uključuje zabranu uvoza i izvoza životinja iz zaraženih područja, izolaciju zaraženih životinja, brzu identifikaciju i izolaciju zaraženih životinja. Primena strogih biosigurnosnih mera na farmama, kao što su dezinfekcija opreme i vozila, nošenje zaštitne opreme i ograničavanje pristupa farmama i izolacija zaraženih životinja takođe mogu pomoći u sprečavanju širenja virusa. Saradnja i poštovanje ovih mera pomažu u zaštiti naše stočarske industrije i očuvanju zdravlja naših životinja.