Pocetna Društvo Gavović: Deponija “Duboko” zatvorena za Užice, ali niko od radnika neće ostati...

Gavović: Deponija “Duboko” zatvorena za Užice, ali niko od radnika neće ostati bez posla

139
0
Podelite

Pomoćnik gradonačelnice Užica za imovinsko-pravne poslove Predrag Gavović kaže da je deponija “Duboko” od juče zatvorena za grad Užice i da predstoji potpisivanje ugovora o transportu smeća u Lapovo, kao i odabir lokacije za transfer stanicu na kojoj će se odvajati mokar od suvog otpada, koji ima korisne resurse za reciklažu.

– Obavestili smo Vladu Republike Srbije i Ministarstvo zaštite životne sredine da građani nisu za to da na teritoriji grada Užica postoji deponija “Duboko” i da za odlaganje smeća grad Užice više neće koristiti regionalni centar koji je bio u funkciji zadnjih dvanaest godina – navodi Gavović i kaže da su tražili više ponuda od kojih deponija u Lapovu ispunjava sve uslove za rad i ima kapacitete za narednih 10 godina.

Predstoji sklapanje ugovora sa JKP “Bioktoš”, a odluka o privremenom transprotu neopasnog otpada iz Užica, već je danas doneta na Gradskom veću, a njena potvrda očekuje se i na sednici Gradske skupštine.

– U Lapovo ćemo morati da odvozimo sav otpad dok ne uradimo našu transfer stanicu i na njoj će biti vršeno selektovanje otpada na mokri i suvi deo. Od suvog otpada biće selektovana frakcija koja može da se iskoristi za dalju upotrebu, a sve ostalo će ići na deponiju u Lapovo sa našim prevozom – navodi Gavović uz reči da će o preporuci i odluci grada Užica odluku doneti nadležno ministarstvo i ponavlja da građani Užica ne žele regionalni centar na teritoriji grada Užica i da su kao lokalna samouprava postupili tako što su obavestili i Vladu Republike Srbije i nadležna ministarstva da se od projekta koji je vredan 30 miliona evra i koji je predviđao 2 miliona kubika otpada sa Zlatiborskog okruga i dela Moravičkog okruga u “Dubokom” odustaje, te da će grad Užice odvoziti otapad na deponiju u Lapovo.

Gavović napominje da predstoje analize koštanja transporta koji je veoma skup i kaže da je deponovanje bilo najjeftinije u regionalnom centru “Duboko”.

– Mislim da je bilo negde oko 2.600 dinara po toni, a sada će to verovatno biti negde oko 4.000 dinara, ali se nadam da će to biti i nešto jeftinije i trudićemo se i radimo na tome da što manje košta građane Užica, ali sigurno će računi za smeće biti uvećani za 20 do 40 odsto – dodaje pomoćnik gradonačelnice.

Pitali smo da li je Lapovo prelazno rešenje za deponovanje užičkog otpada dok se ne uradi kompletna sanacija “Dubokog”?

– Plašim se da nije. Videli smo da građani nisu za to i da su za očuvanje prirode, pogotovo oni iz neposredne okoline iz Lunovog Sela, Dubokog, Ponikovice. Nismo uspeli u prethodnom periodu i prethodnih meseci da se dogovorimo. Krenuli smo sa procedurom izrade elaborata i studija i vrlo blizu je bilo da se dobije privremena dozvola za rad “Dubokog” – navodi on i dodaje “videli smo da građani zaista neće da ovaj regionalni centar funkcioniše na teritoriji grada Užica i izašli smo im u susret tako da moramo da se snađemo i da nađemo drugi, nažalost nešto skuplji način deponoivanja smeća za građane Užica”.

Pitali smo šta će se desiti sa sadašnjimm regionalnim centrom za upravljanje otpadom “Duboko” koje pored Užica ima još osam osnivača.

– U kom obliku će postojati “Duboko” to ćemo videti sa nadležnim ministarstvom, ali sigurno da taj prostor koji je regionalni centar, na njemu se mora vršiti rekultivacija i da kažem potpuna sanacija i stabilizacija celog tela deponije. Ono što grad Užice planira jeste da ćemo morati u narednom periodu (dva-četiri meseca) da odredimo lokaciju za transfer stanicu, na koju ćemo vršiti odvajanje suve od mokre frakcije – navodi on.

Šta će biti sa zaposlenima deponije koja ima 84 radnika, pitali smo.

– Grad Užice neće dozvoliti da niko od zaposlenih na bilo koji način bude ugrožen niti on, niti njihove porodice. Tako da ćemo iznaći mogućnosti kroz angažovanjem u drugim javnim preduzećima zbrinućemo sve zaposlene i oni će i dalje nastaviti da rade – odgovara Gavovic.

On takođe, smatra da je trebalo ranije redefinisati odnose među osnivačima i da je 2017. godine proširenje tela deponije izostalo i pored svih dozvola i studija do građevinske dozvole zbog toga šro osnivači nisu imali novac.

– Plašim se da to neće više biti regionalni centar za upravljanje otpadom. Pojedini osnivači su mnogo više deponovali smeća nego što je bilo u osnivačkom aktu i sve je zrelo da se redefiniše i tačno je da neki osnivači nisu plaćali na vreme deponovanje – dodaje pomoćnik gradonačelnice Užica uz informaciju da grad Užice nema nikakvih dugovanja prema “Dubokom” ni za povrede eksproprijacije, ni u pogledu naknade za odlaganje otpada.