Pocetna Društvo Komunalno smeće iz Užica ide u Lapovo

Komunalno smeće iz Užica ide u Lapovo

673
0
Podelite

Rasprava o Odluci o privremenom transportu neopasnog otpada u Gradsko skupštini Užica koju je većina predvođena SNS-om usvojila završena je posle pet sati. Za je glasalo 34 odbornika, 20 opozicionih odbornika je bilo uzdržano i dva su bila protiv. Pretpostavlja se da će se komunalni otpad prevoziti na deponiju u Lapovu na tamošnju deponiju koja je jedina dala pozitivan odogovor na upit iz Užica. Na sednici je rečeno da je do sada na sanaciju požara na „Dubokom“ prema preliminarnim podacima i situacijama utrošeno 212 miliona dinara

U ime predlagača usvajanje Odluke je predložio gradski većnik za javna preduzeća Srđan Nedeljković (SNS), a pomoćnik gradonačelnika za imovinsko-pravne poslove Predrag Gavović odgovarao je na pitanja odbornika u vezi privremenog transporta otpada i transfer stanice za selekciju mokrog od suvog otpada.

Odbornici opozicije ponovo su pozvali na odgovornost sve one koji su svojim nečinjenjem doprineili da se na deponiji dogodi majski požar i ekološka katastrofa, među kojima i direktor deponije. Razlog kritike opozicionih dobornika bila je i procedura i kriterijumi po kojoj je deponija u Lapovu odabrana da se na nju odvozi otpad iz Užica.

– Ukoliko postoji predlog ugovora molimo da nam se dostavi, jer koliko sam shvatio smeće treba hitno da se se odvozi u Lapovo – rekao je Radovan Novaković iz Užičke akcije (UA).

Vlade Ristanović iz GG „Sloga“ pitao je da li se zna da Lapovo prima samo 50 tona smeća dnevno iz Čačka i da li se zna količina koju može da prima iz Užica i da li će deponija ostati bez rekultivacije.

Gavović je odgovorio da su samo iz deponije Lapovo dobili jedino pozitivno mišljenje o skladištenju otpada iz Užica uz informaciju da će sklapanje ugovora na recimo četiri godine značiti i nižu cenu za odvoženje smeća i da je skupštinska odluka prvi potez posle koga će uslediti ugovori. Takođe je rekao da se podrazumevaju dalji radovi na sanaciji deponije.

– Nismo uspeli da nađemo zajednički dogovor sa Udruženjem „Da (ne) dišemo Duboko“. Odlučili smo da obustavimo odvoženje komunalnog otpada na deponiju Duboko, što je vrlo teška odluka koja zahteva i druge korake poput transfer-stanice i skuplje skladištenje zbog troškova transportar. Grad Užice nema prostor na kome je dozvoljena gradnja transfer stanice i napominjem da Regionalni centar za upravljanje otpadom „Duboko“ nije ugašen i ima prostor za transfer stanicu – dodaje Gavović i ponavlja da Užice u „Duboko“ ne odvozi otpad.

Na izjavu ministarke Vujović i novcu za projekat od 30 miliona evra reagovao je odbornik DS-a Ivan Filipović.

– Nije propuštena prilika, reč je o milionima evra, i ko je ministarka da to kaže, nisu to njene pare za projekat ili sanaciju Dubokog. Imamo problem i treba da ga rešavamo – reči su Ivana Filipovića (DS). Marija Palikuća (SNS) koja je direktorka Zavoda za javno zdravlje, rekla je na sednici da je kroz projekat Ministarstva zaštite životne sredine od 30 miliona evra bilo lakše sanirati deponiju, uključujući i prečišćavanje otpadnih voda i da Zavod sa Regionalnim centrom „Duboko“ i dalje ima ugovor o minitoringu deponije koji se radi.

– Moramo potpisati ugovor sa JKP „Duboko“ o transportu otpada. Licencu za transfer-stanici jedino ima „Duboko“ – rekao je direktor „Bioktoša“ Aleksandar Popović. Odgovorio je na pitanje opozicije da je „dobijeno 5000 kanti za selekciju otpada i podeljeno 4000, a da njihov radnik dođe 6 puta u toku meseca u jedno domaćinstvo kako bi kante ispraznili i da prazne 28 polupodzemnih kontejnera.

V.d. direktora „Dubokog“, Tanja Knežević navela je da Rregionalni centar za upravljanje otpadom postoji i postojaće dok suprotno rešenje jedino donosi jedino Vlada i Ministarstvo za zaštitu životne sredine.

– Ispoštovaćemo da se otpad iz Užica ne deponuje, a deo gde je transfer-stanica u „Dubokom“ treba zadržati. I na taj način ostaće da radi što više ljudi.

Sanaciju, rekultivaciju odrediće Ministarstvo za zaštitu životne sredine, rekla je Knežević i dodala da troškovi za sanaciju požara preliminarno iznose 212 miliona dinara.

– Mehanizacija koja je pokrenuta na ljude na blokadi, za mene je lični poraz – kaže Branko Ilic iz DS-a i dodaje da ovi ljudi koji su bili u blokadi nisu krivi za požar na deponiji. O ozbiljnosti nastavka treće sednice i važnosti pitanja svedoči i da je samo ova tačka razmatrana veoma dugo.