Mitrovdan, 8. novembar, praznik je posvećen Svetom velikomučeniku Dimitriju, poznatijem u narodu kao Mitrovdan. Ovaj praznik, osim što ima duboko versko značenje, povezan je i sa brojnim narodnim običajima i verovanjima.
Sveti Dimitrije bio je vojni zapovednik u Solunu koji je, odbijajući da se odrekne hrišćanske vere, postao mučenik. Veruje se da su na njegovom grobu curele lekovite tečnosti, zbog čega je postao poznat kao „mirotočivi“ svetitelj. U Srbiji, Grčkoj i Rusiji posebno se slavi kao zaštitnik, a mnoge crkve i manastiri posvećeni su njemu.
Mitrovdan je dan kada se veruje da treba biti kod svoje kuće, jer ko na ovaj dan nije kod svog doma, taj će tokom godine noćivati po tuđim kućama. Takođe, to je vreme kada se završavaju svi poljski radovi, a veruje se da snežno vreme na Mitrovdan predskazuje oštru zimu. Na ovaj dan se često izbegava grditi decu, jer se smatra da bi to moglo izazvati neposlušnost tokom cele godine. U nekim krajevima Srbije, stavljaju se kamenčići u uglove soba kao zaštita od miševa, a žene izbegavaju da diraju vreteno i makaze.
Mitrovdan je i krsna slava mnogih porodica i esnafa u Srbiji. Običaji vezani za ovaj praznik ukazuju na značaj doma, porodice i tradicije, te je ovaj dan i vreme kada se okupljaju vernici kako bi obeležili zaštitu svetitelja i obnovili svoje porodične zavete.