Pocetna Društvo Sećanje na kraj Prvog svetskog rata

Sećanje na kraj Prvog svetskog rata

376
0
Podelite

Danas, 11. novembra, obeležava se Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je potpisano primirje između saveznika i Nemačke, čime je okončan Prvi svetski rat. Ovo primirje, koje je stavljeno na snagu u 11 sati ujutro, potpisano je u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša u Kompjenju, Francuska. Iako nije bilo konačan mirovni sporazum, primirje je označilo kraj ratnih dejstava, dok su se pregovori nastavili do Versajskog mirovnog ugovora iz juna 1919. godine.

Dan primirja u Srbiji i svetu

U Srbiji, Dan primirja je postao državni praznik 2012. godine, a od tada se obeležava svake godine kao podsećanje na ogromne ljudske gubitke i herojske borbe tokom Prvog svetskog rata. U svetu se ovaj dan obeležava u svim glavnim gradovima država pobednica, uključujući Veliku Britaniju, Francusku, Italiju, Rusiju, SAD, Belgiju i Novi Zeland.

Ljudske žrtve Prvog svetskog rata

Srbija je tokom Prvog svetskog rata pretrpela ogromne gubitke, a prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919. godine, u ratu je život izgubilo 1.247.435 ljudi, što je činilo 28% tadašnjeg stanovništva. Među poginulima bilo je 402.435 vojnika, dok su mnogi umrli od rana i bolesti koje su pratile ratna dešavanja.

Simbolika praznika: Cveće Natalijina ramonda

Kao simbol Dana primirja, u Srbiji je odabrano cveće Natalijina ramonda, retka biljka koja raste na istoku zemlje, a najpoznatija je po tome što se može naći na planini Nidže i Kajmakčalanu, gde su srpske trupe pod komandom vojvode Živojina Mišića izvodile ključne bitke protiv Bugara tokom Prvog svetskog rata. Cveće je simbol vaskrsenja, jer, iako se može potpuno osušiti, ponovo oživi ako se zalije, što se tumači kao metafora za obnovu srpske države nakon velikih stradanja.

Amblem praznika pored cveta Natalijine ramonde sadrži i motiv trake Albanske spomenice, koja podseća na važnost borbi na albanskoj frontu, tokom povlačenja srpske vojske u 1915. godini.