Pocetna Društvo Arhivsku građu prof. dr Golemović poklonio užičkoj Muzičkoj školi

Arhivsku građu prof. dr Golemović poklonio užičkoj Muzičkoj školi

83
0
Podelite

U Muzičkoj školi “Vojislav Lale Stefanović” u Užicu potpisan je ugovor između prof. dr Dimitrija O.Golemovića, etnomuzikologa i kompozitora i Nebojše Đuričića, direktora Muzičke škole kojim se materijalni zapisi tradicionalnih narodnih melodija užičkog kraja poklanjaju ovoj ustanovi. U ličnoj arhivskoj građi profesora Golemovića je tradicionalno pevanje koje je digitalizovano, knjige i terenski dnevnik. Povo materijalno nasleđe biće u novoosnovanom arhivu škole. Kako je navedeno to je od velikog značaja za budući razvoj lokalne kulturne baštine i trajno čuvanje kulturnog nasleđa u muzici.

Prof.dr Golemović istakao je za prikupljanje materijala obišao je preko 500 sela, sakupio je na desetine hiljada narodnih melodija, snimio audio i deo video materijala uz fotograđu.

– Došlo je vreme da moje melodije vratim korenu, zato što sam pobornik decentralizacije tako da smatram da je to moja dužnost. Ja sam samo dobio na poslugu narodne melodije koje sam snimio i one nisu moje – objasnio je prof. dr Golemović.

On je dodao da bi sve bilo sačuvano i pesme i običaji odlučio je da osnuje šest arhivskih zbirki od kojih je jedna iz užičkog kraja koja će biti u Muzičkoj školi “Vojislav Lale Stefanović”.

Nebojša Đuričić, direktor Muzičke škole “Vojislav Lale Stefanović” istakao je značaj ove arhivske građe.

– Mi smo završili projekat na kome su radili profesorka Aleksandra Prokić uz pomoć i asistenciju profesora tako da je napravljen CD snimak pevačkih grupa KUD-a Sevojno sa pesmama užičkog kraja. Ovo je kao kruna tog rada i mi kao škola smo tu da radimo na očuvanju i razvoju kulture – rekao je Đuričić.

Od ove godine u školi je otvoreno i etnomuzikološko odeljenje tako da će učenici sa radom na ovom materijalu moći da imaju uvid šta je sakupljeno na terenu.

U okviru potpisanja ugovora u programu su nastupile i učenice ove škole.