Narodni muzej Užice bio je domaćin učesnicima programa obeležavanja jubileja 20 godina Foruma slovenskih kultura i 10 godina nagrade „Živa“. Forum slovenskih kultura je međunarodna organizacija sa sedištem u Ljubljani, za promovisanje saradnje među slovenskim narodima i očuvanja njihovog kulturnog nasleđa. Ovaj događaj u Užicu okupio je dosadašnje dobitnike nagrade “Živa” i istaknute stručnjake iz muzeja i kulturnih institucija koji su razmenili iskustva.
Direktorka Foruma slovenskih kultura Andreja Rihter istakla je da obeležavanje jubileja je veliki događaj i posebno joj je drago jer je ove godine Užice – prestonica kulture Srbije.
– Mi smo krenuli bez ičega, a prvi projekat počeo je 2006.godine štampanjem prve knjige u zbirci “Sto romana”u kojoj je sada 108 autora iz devet država, sa 57 prevodioca i sedam izdavača. Ove godine izdata je stota knjiga slovenačke autorke koju je preveo izdavač iz Srbije – navela je Rihter.
Drugi projekat je nagrada “Živa” za najbolji slovenski muzej, a prvi dobitnik nagrade je Matica srpska iz Novog Sada.
– Od tada imamo 210 muzeja koji su vrlo aktivni, a posebno iz Srbije među kojima je svakako i Narodni muzej iz Užica. Ovaj muzej je veliki i bogat, kao i nedaleko odavde Muzej “Staro selo” u Sirogojnu koji je i dobitnik nagrade – rekla je direktorka Foruma.
Kako je navela Rihter ministar kulture Srbije Nikola Selaković predložio da se od iduće godine počne sa projektom na području filma. Nagrada “Živa” će imati i novčani iznos, što je poseban dar od ministra za desetogodišnjicu.
Direktorka Narodnog muzeja Užice Slavica Stefanović rekla je da ovaj skup je posebno važan za grad, kao i da je velika čast ugostiti ovakvu međunarodnu fondaciju u godini Prestonice kulture.
– Ovaj Forum za sve muzeje znači uspostavljanje saradnje i komunikaciju sa drugim muzejima u slovenskim zemljama, kao i bolje muzejske prakse.Za nas je značajno i što smo 2022.godine bili u Brežicama u konkurenciji za nagradu “Živa”. To nam je dalo više podsticaja da napredujemo u svom poslu, ali i da vidimo gde se to mi nalazimo u odnosu na druge muzeje u slovenskim zemljama – istakla je Stefanović.
Skup je obuhvatio niz prezentacija i diskusija iz Srbije i drugih zemalja. Cilj je bio i da učesnici imaju uvid u najnovija dostignuća u oblasti muzeologije i kulture radi unapređenja veza među slovenskim zemljama.
Predstavljena je i edicija „Sto slovenskih romana“ koja okuplja najvažnija dela slovenske književnosti.