Povodom 180 godina od osvećenja Crkve Svetog Georgija otvrena je izložba pod nazivom „Sveštenstvo Crkve Svetog velikomučenika Georgija“ autora protojereja Milana B.Filipovića i Nemanje Spalovića, istoričara i arhiviste u Istorijskom arhivu u Užicu.Izložba je u okviru programa „Užice-prestonica kulture Srbije 2024“.
Na 27 panoa predstavljene su biografije sveštenika, kapelana i đakona u periodu od osvećenja Crkve na Đurđic 1844.godine do današnjih dana.
Direktor Istorijskog arhiva Užice Željko Marković istakao je značaj ove izložbe i monografije koja će biti objavljena do kraja godine u saradnji sa ovom ustanovom.
– Na Trgu Svetog Save centalno mesto zauzima Crkva Svetog Đorđa, a kada govorimo o veri i crkvi bili smo i svedoci u 20. veku kada je u pitanju istorija srpskog naroda, upravo je ključna i najvažnija uloga crkve-naveo je Marković.
Protojerej Vladimir Dukanac starešina Crkve Svetog velikomučenika Georgija u Užicu govoreći u ime sveštenstva istakao je ulogu sveštenika u našoj crkvi.
– Svi ovde prisutni kao svedoci njihovih biografija, života, možemo videti gde su službovali i iza samog tog teksta ovo je u stvari pokušaj da se napravi taj istorijski kontinuitet sveštenika naše crkve. Ovo je kao legat našoj deci jer zaista kako živimo nekako je taj zaborav najveće neprijatelj našega naroda, pa u tom pogledu ova izložba treba da bude najava osvešćenja ili buđenja naše Svete pravoslavne crkve i na taj način da pokažemo i naš obraz-naglasio je protojerej Dukanac.
Istoričar Nemanja Spalović,jedan od autora izložbe izrazio je zadovoljstvo radom na ovoj izložbi posvećenoj velikom jubileju.
– Na panoima smo pokušali da prikažemo što više sveštenika , kapelana i đakona koji su služili Crkvi Svetog Georgija. Kroz te biografije upoznali smo se i sa društvenim i političkim okolnostima i životom tadašnjeg Užica i Srbije, naročito kada su u pitanju sveštenici kao što su Gavrilo Popović, Mihajlo Đurić, Stevan Bojović, Vitomir Vidaković…-naveo je Spalović.
Protojerej Milan B. Filipović, autor izložbe i biografija sveštenstva istakao je da je crkva uvek bila uz svoj narod.
– Kada je 1844.godine vladika Nikifor Maksimović osvetio našu crkvu do danas to je sedam-osam generacija sveštenika koje pominjemo na službama.Malo je poznato da su kapelani bili pomoćnici starijim sveštenicima. Reč kapelan potiče od reči kapela, a to su u stvari bile manje crkvice, a posle su kapelani bili pri bolnicama, kasarnama, sudovima i drugim državnim ustanovama gde su bile formirane i male crkvice u kojima su oni služili. Kapelani su u Užicu postojali od 1852 godine do pred Prvi svetski rat. Sveštenici su prvo služili učiteljsku službu, a tek onda posle nekoliko godina svešteničku službu. Kada je osvećena Crkva u Užicu bile su samo 174 kuće srpske pravoslavne i 707 duša -naglasio je protojerej Filipović.
Izložbu je otvorio Rajko Radosavljević,zamenik gradonačelnice koji je naveo da je na izložbi predstavljeno sveštenstvo koje je kroz istoriju delilo sudbinu naroda.
– U ime Grada čestitam na ovoj sjajnoj postavci koja će nas sve zajedno podsetiti na značaj i ulogu sveštenstva u našem svakodnevnom životu i razvoju našeg grada kroz gotovo dva veka-rekaoje Radosavljević.
Izložba je otvorena do kraja ove godine u Istorijskom arhivu Užice.