Odbornici Gradske skupštine Užica usvojili su Odluku o utvrđivanju cena prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti poreza na imovinu za narednu godinu prema kojoj će porezi na stanove u Užicu biti veći od 180 do 1800 dinara zavisno od zone. Usvajanje dnevnog reda trajalo je četiri sata sa predlozima za proširenje od strane opozicije. Na dnevnom redu 4. sednice je i Izveštaj o izvršenju budžeta za period januar-septembar ove godine.
Izvestilac je bio gradski većnik za budžet i finansije Miodrag Petković (SNS) koji je naveo da je bilo promena u prometu nepokretnosti u sve četiri gradske zone za stanove, poljoprivrednom zemljištvu u četvrtoj, u kućama za stanovanje u drugoj zoni i poslovnim zgradama u prve dve zone kao i kod garaža u prvoj i četvrtoj zoni praćeno u proteklih godinu dana.
– Za ljude koji imaju stanove u četvrtoj zoni to će značiti veći porez za 180 dinara, odnosno 1800 dinara u prvoj zoni. Porez na stan koji je ove godine bio 7800 dinara u idućoj će biti 9600 dinara. U drugoj zoni gde je porez ove godine bio 5340 dinara, iznosiće iznad 6000 dinara, u trećoj 4300 dinara i biće 4600 dinara, a u četvrtoj 4100 dinara iduće godine biće 4270 dinara – naveo je Petković. Što se tiče poreza na kuće on ostaje na istom nivou, u prvoj, u drugoj blaga korekcija na 2200 dinara, trećoj ostaje 1700 dinara koliko je bio, kao i u četvrtoj 1500 dinara. Porez za lokal od 20 kvadrata u prvoj zoni korigovan je sa 5800 dinara na 7200 dinara, u drugoj zoni sa 2200 dinara na 2630 dinara…
– Užička lokalna saouprava primenjuje niže stope od dozvoljenih i to od 0,35 odsto. Dobrodošao je svaki dinar u budžet, ali moramo da vodimo računa koliko to utiče na kućne budžete – dodao je gradski većnik za budžet i finansije i ocenio na sednici da korekcije poreza na imovinu nisu prevelike.Odbornički klub SDPS-a podržao je usvajanje odluke, dok je Nebojša Ristanović GG Sloga rekao da višak vrednosti poreza neće otići na subvencije za zamenu stolarije i besplatne udžebnike, već za troškove kredita, najmanje 20 odsto za gašenja požara na deponiji Duboko.
Radovan Novaković iz Užičke akcije kaže da ova grupa neće glasati za bilo kakav vid povećanje poreza, jer to neće uticati na povećanje kvaliteta komunalnih usluga, već naprotiv.
Vladan Sinđić (ZLF) pitao je kako je moguće da je prosečna cena zemljišta u prvoj zoni 4815 dinara, a da se investitoru kod OŠ Nada Matić proda 100 kvadrata po ceni 2312 dinara.
Ivan Filipović (DS) rekao je da je odluka loša, jer je ranije Užice imalo 6 zona za utvrđivanje poreza, a sada četiri što pravi probleme navodeći cene zemljišta u četvrtoj zoni od 130 evra po aru u Lužničkoj dolini, dok u drugim delovima opštine u ovoj zoni to nije moguće.
Opozicija među prvima Novi DSS i odbornik Branko Đurić tražila je da se sa dnevnog reda skine tačka o imenovanju članova upravnih i nadzornih odbora.
Odbornici opozicije u više navrata tražili su detaljne biografije kandidata za članove upravnih i nadzornih odbora javnih preduzeća, a ne kako je rečeno po dve rečenice o svakom koliko je dostavljeno u skupštinskom materijalu. Odgovoreno je da je trebalo ranije uputiti ovaj zahtev kako bi službe pripremile detaljne biografije i da nema ničega spornog. Tokom utvrđivanja dnevnog reda traženo je smena gradonačelnice od strane GG „Sloga“ u vezi sastanka koji je sa rukovodstvom grada i sindikatima zapolenih održan u „Dubokom“ protekle subote i da se raspravlja o transparentnosti trošenja sredstava za gašenje požara. ZLF je tražio da se stavi na dnevni red izveštaj državnog revizora o trošenju budžetskog novca i kršenja procedura javnih nabavki što nije usvojeno.
Utvrđivanje dnevnog reda trajalo je skoro četiri sata i sa pauzama rad po prvoj tački po usvojenom dnevnom redu počelo u 14 umesto u 10 časova. Pretpostavlja se da će zasedanje koje se danas odvijalo ceo dan biti nastavljeno i u ponedeljak 2. decembra