U okviru 52. skupštine Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), koja je obeležila 20 godina Programa EU Exchange, održana je završna konferencija EU Exchange 6. Tom prilikom, Emanuel Žiofre, ambasador i šef delegacije Evropske unije u Srbiji, i Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO, svečano su potpisali ugovore o početku realizacije dva važna projekta ukupne vrednosti 14,7 miliona evra.

Prvi projekat, „Podrška EU integrisanom teritorijalnom razvoju (EU Integra)“, ima za cilj jačanje kapaciteta lokalnih samouprava i regionalnih agencija u Srbiji za planiranje, realizaciju i praćenje razvojnih projekata zasnovanih na održivom urbanom i teritorijalnom razvoju. Ovaj projekat, vredan 12 miliona evra, trajaće četiri godine.
Drugi projekat, „EU za upravljanje ljudskim resursima u LS – faza III“, usmeren je na unapređenje sistema za upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj administraciji, u skladu sa strategijom reforme javne uprave. Ukupna vrednost ovog projekta je 2,7 miliona evra, a biće realizovan u naredne četiri godine.
U svom govoru, Žiofre je istakao da lokalne samouprave igraju ključnu ulogu u sprovođenju EU prioriteta i njihovom prenošenju u konkretne rezultate, naglasivši da EU investira više od 400 miliona evra u projekte koji unapređuju infrastrukturu, zdravstvo, obrazovanje i druge oblasti u Srbiji. Takođe, najavio je dodatna sredstva u iznosu od 1,5 milijardi evra u okviru novog Plana rasta.

Predsednik Skupštine grada Beograda, Nikola Nikodijević, podsetio je na istorijski značaj SKGO-a, naglasivši da je Beograd bio jedan od inicijatora formiranja organizacije 1953. godine. On je istakao da efikasan sistem lokalne samouprave ima ključnu ulogu u procesu evropskih integracija Srbije.
U radnom delu skupa, dr Goran Cvetanović, gradonačelnik Leskovca i predsednik SKGO, naglasio je da je podrška EU od suštinskog značaja za razvoj lokalnih zajednica u Srbiji. Prepoznavanje vrednosti ovih programa doprinosi poboljšanju infrastrukture, ekonomskoj stabilnosti i kvalitetu života građana.
Ova dva projekta, kroz podršku EU, predstavljaju značajan korak ka jačanju lokalnih samouprava i unapređenju usluga koje pružaju građanima, što je ključni element u procesu evrointegracija Srbije.