Pocetna Društvo Užice: Gradski budžet u nacrtu 5,3 milijarde dinara

Užice: Gradski budžet u nacrtu 5,3 milijarde dinara

209
0
Podelite

Planiran budžet grada Užica za narednu godinu je 5,3 milijarde dinara, rečeno je tokom završnice javne rasprave koja je o Nacrtu budžeta održana u svečanoj sali Gradske skupštine. Budžet na narednu godinu nešto je manji od ovogodišnjeg koji je u osnovi bio 5,44 milijarde dinara i usvojen pre godinu dana.

Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević rekla je da se lokalna vlast trudila da budžet za narednu godinu bude realan i u skladu sa zahtevima građana, mogućnostima i prioritetima lokalne samouprave.

– Iz Nacrta budžeta se vidi da smo značajna sredstva planirali za škole, vrtiće, socijalnu zaštitu, populacionu politiku, oblast poljoprivrede i trudili da sve oblasti zadovoljimo i prateći direktne korisnike izađemo u susret i napravimo realan budžet – dodala je ona.

Izvestilac o budžetu na narednu godinu koji bi posle javne rasprave trebalo da se nađe pred Gradskim većem i pred odbornicima Gradske skupštine bio je većnik za budžet i finansije Miodrag Petković. On je rekao da su potrebe uvek veće od mogućnosti, ali je važno da građani aktivno učestvuju u procesu izrade budžeta i da budžet bude realan jer bilo kakve „nerealnosti“ kasnije dođu na naplatu.

On je rekao da je budžet uvećan, zahvaljujući realnom uvećanju prihoda i da 1. februara naredne godine Grad Užice neće imati kreditna zaduženja.

– Planirani tekući prihodi od poreza na dohodak građana, pre svega od poreza na zarade su 4,76 milijardi dinara. Značajan izvor finansiranja je porez na imovinu i planirano je 445 miliona dinara. Kod polovine poreskih obveznika neće biti uvećanja poreza na imovinu u odnosu na ovu godinu i povećanje se kreće od par stotina do 1800 dinara za stan zavisno od zone. Od prodaje nefinansijske imovine planiran je prihod od 100 miliona dinara. Imaćemo značajna transferna sredstva od Republike od 600 miliona dinara – naveo je Petković.

Govoreći o rashodima Petrković je naveo da se oko 605 miliona dinara odnosi se na stanovanje, urbanizam i planiranje, komunalne delatnosti 673 miliona, lokalni-ekonomski razvoj 78 miliona, razvoj turizma 69 miliona, poljoprivredu 60, zaštitu životne sredine 40 miliona, saobraćajnu infrastrukturu 1,2 milijarde dinara, predškolsko vaspitanje i obrazovanje 582 miliona, osnovno obrazovanje 130, srednje obrazovanje 121, socijalna i dečja zaštita 131 milion, kultura 363 miliona, sport 139, poslovi lokalne samouprave 296, politički sistem 67 milion dinara. Za rekonstrukciju Starog grada i Vodene kule biće utrošen 81 milion dinara uključujući transfere i ovaj iznos se odnosi na planirana sredstva za kulturu kao i programe u vezi projekta Prestonica kulture.

Pitanja učesnika javne rasprave odnosila su se na finansiranje udruženja građana, putnu infrastrukturu, poljoprivredu, nastavak sufinansiranja zamene stolarije i obnovu fasada, kontrolu trošenja sredstava sportkih klubova i drugo.

Odgovoreno je da su duplirana izdvajanja za subvencije poljoprivrede u proteklih par godina, za energetsku efikasnost očekuju se veća izdvajanja i sredstva od Republike i to su projekti do 2027. godine, za sport je prošle godine izdvojeno 116 miliona, a ove 119 miliona dinara, rečeno je da za Kulturni centar u Zlakusi grad nema sredstva ali će aplicirati za projekat „Gradovi u fokusu“ .