– Već nekoliko godina teku pripreme na projektu nove stalne muzejske postavke koja se realizuje na prvom spratu prve zgrade Muzeja, na površini od 400 m2 koja hronološki prati razvoj Užičkog kraja. Na postavci će biti prezentovani brojni eksponati, artefakti iz arheološke, etnografske, istorijske, numizmatičke i zbirke istorije umetnosti, sa brojnim dokumentima, fotografijama i drugim autentičnim predmetima-navodi Slavica Stefanović, direktor Narodnog muzeja Užice.
Narodni muzej Užice je jedna od najvećih ustanova kulture na teritoriji zapadne Srbije koja će za nepune dve godine obeležiti veliki jubilej, 80 godina uspešnog rada na očuvanju, zaštiti i prezentaciji kulturnog nasleđa, tako da ima zapaženu ulogu u okviru programa „Užice-prestonica kulture Srbije 2024“.
Narodni muzej Užice bio je nedavno domaćin Foruma slovenskih kultura i obeležavanja jubileja. Koliki je to značaj za ustanovu i Grad Užice?
S obzirom da je Grad Užice poneo prestižnu titulu prestonice, to nam čini posebno zadovoljstvo što baš u ovoj godini možemo ugostiti Međunarodnu organizaciju Forum slovenskih kultura, sa sedištem u LJubljani u koju je uključeno 13 zemalja i to Belorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Severna Makedonija, Poljska, Rusija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Ukrajina, Hrvatska, Crna Gora i Češka. Smatram da ne treba posebno naglašavati koliki je značaj ugostiti i biti domaćin jednog ovakvog programa, posebno ako znamo da se radi o obeležavanju dva značajna jubileja, 20 godina rada Foruma slovenskih kultura i 10 godina nagrade Živa-istakla je za „Vesti“ Slavica Stefanović, direktor Narodnog muzeja Užice.
Kako teku pripreme za veliku izložbu u Muzeju i kada će biti otvorena za posetioce?
Već nekoliko godina teku pripreme na projektu nove stalne muzejske postavke koja se realizuje na prvom spratu prve zgrade Muzeja, na površini od 400 m2 koja hronološki prati razvoj Užičkog kraja. Na postavci će biti prezentovani brojni eksponati, artefakti iz arheološke, etnografske, istorijske, numizmatičke i zbirke istorije umetnosti, sa brojnim dokumentima, fotografijama i drugim autentičnim predmetima. Stalna postavka sagledava se kroz kontinuirani dijalog mnoštva artefakata iz perioda istorije Užičkog kraja i multimedijalnih sadržaja, preko namenski produciranih kratkih filmova koji za tematiku imaju identitet grada, sve do novih tehnologija i proširene stvarnosti. Uporedo sa građevinskim radovima koji su u toku i koji će trajati do pred kraj godine, stručni tim sastavljen od kustosa iz svih odeljenja Muzeja radi na pažljivom odabiru predmeta i njihovoj konzervaciji. Osim toga, svakodnevno radimo sa konsultantima i grafičkim dizajnerima, pripremamo koncepciju multimedijalne prezentacije uz primenu savremenih tehnolgija i virtuelne stvarnosti i proširene realnosti. Uz sve napore i svakodnevno angažovanje stručnog tima koji je uključen u ovaj projekat, očekujemo da će postavka biti otvorena za posetioce do sredine naredne godine.
Koliko programa je predstavljeno u okviru „Užice-prestonica kulture 2024“ i kakvi su planovi za naredni period?
U okviru programa „Užice-prestonica kulture Srbije 2024“, Narodni muzej Užice je realizovao veliki broj projekata iz oblasti nepokretnog i muzejskog nasleđa, digitalizacije, zaštite, konzervacije i restauracije, zatim izložbe, prezentacije, muzejske radionice. Osim toga, u okviru Odeljenja za prventivnu zaštitu obnovili smo spomenik velikog dobrotvora Ilije Narandžića na Belom groblju. Nismo zaboravili da obeležimo važne godišnjice i datume, 145 godina od rođenja Mihaila Milovanovića, zapaženom izložbom pod nazivom “Boje vremena – portretista Mihailo Milovanović u miru i u ratu“, zatim 180 godina od rođenja prote Milana Đurića, izložbom „Vizionar i lučonoša“. Naše autorske izložbe gostovale su u drugim muzejima, a u narednoj godini, između ostalog, planiramo gostovanje u Muzeju Hercegovine u Trebinju i kineskom višemilionskom lučkom gradu Ningbo.
Za koje postavke vlada najveće interesovanje posetilaca?
Sada se u sastavu Narodnog muzeja Užice sa podzemnim tunelima odnosno trezorima i Lapidarijumom antičkih spomenika, nalaze Memorijalni kompleks Kadinjača, Jokanovića kuća i Odeljenje Narodnog muzeja Užice u Novoj Varoši. „Hidrocentrala pod Gradom“ koristi se isključivo u turističke svrhe. Na ove četiri lokacije prezentujemo jedanaest stalnih muzejskih postavki na kojima su izloženi najreprezentativniji predmeti dostupni kako domaćim tako i posetiocima iz inostranstva. U zavisnosti od njihove starosne dobi i ličnih afiniteta, različita su interesovanja kada su u pitanju muzejske postavke.
Jedan od prioritetnih zadataka svih ustanova kulture jeste privlačenje i stvaranje nove publike koja će imati potrebu i naviku da posećuje kulturne događaje i manifestacije. Moram da primetim da se evidentno, iz godine u godinu, povećava broj kako organizovanih i pojedinačnih turističkih poseta, tako i školskih ekskurzija. Evidentan je porast broja posetilaca iz država ex-YU i Narodne Republike Kine.
S obzirom da ste regionalni muzej da li imate dovoljno kadrova?
Uspešno izneti misiju i realizovati sve planirane projekte jedne institucije kakav je naš Muzej, podrazumeva stalnu obnovu i angažovanje novih, mladih i stručnih kadrova. U periodu kada jedoneta Uredba o zabrani zapošljavanja, iz naše ustanove je prirodnim odlivom otišlo više od polovine stručnog kadra. U ovom trenutku, većina stručnog kadra ima status radnika na određeno vreme, što svakako utiče na ostvarenje i realizaciju planiranih zadataka.
U toku rada na šta ste lično ponosni?
Imam potrebu da se lično zahvalim prethodnim generacijama kustosa Narodnog muzeja Užice koji su godinama unazad vredno radili na prikupljanju, obradi i prezentaciji kulturnog nasleđa i postavili temelje u njihovoj zaštiti i očuvanju. Nove generacije koje su ih nasledile nastavile su da prikupljaju građu i uvećavaju muzejske fondove. Ponosna sam na sve njih zajedno jer su svojim radom i zalaganjem, kroz timski rad, dali ogroman doprinos, na putu dugom skoro osam decenija, da Muzej za celokupan rad dobije brojna priznanja, među kojima se izdvajaju Vukova nagrada 1973. godine, dve Valtrovićeve nagrade 1978. i 2004. i Sretenjski orden trećeg stepena 2021. godine.
Da li biste još nešto izdvojili?
Želim da istaknem da Narodni muzej Užice trenutno radi na više projekata. Od svih izdvojila bih tri kapitalna projekta koje finansira Ministarstvo kulture, Ministarstvo pravde i Grad Užice, a koja ću sa zadovoljstvom pomenuti i o kojima će u narednom periodu ponaosob biti više reči. Zapravo, radi se o projektu nove stalne muzejske postavke, o višefaznom projektu adaptacije i sanacije muzejskog depoa, čime ćemo trajno rešiti problem deponovanja muzealija i kompletan završetak radova na rekonstrukciji fasadne stolarije na obe zgrade Muzeja. Pored toga, važno je istaći da Narodni muzej Užice u saradnji sa Centrom za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije, pri Etnografskom muzeju u Beogradu radi na prikupljanju, dokumentovanju, istraživanju i prezentaciji dostupnosti i podizanju svesti o značaju očuvanja živog nasleđa na teritoriji Srbije.