Za zdrave stilove života i posebno hranu veoma je važno istaći pravilnu ishranu, zbog koje se najčešće pacijenti javljaju u Preventivni centar Doma zdravlja Užice. Stručni savet i pomoć potrebni su i zdravim osobama koje žele da promene neke navike u ishrani, a najviše gojaznim pacijentima različitim kategorija i bolesti.
– U Preventivni centar Doma zdravlja Užice najviše dolaze zbog gojaznosti i dijabetesa, ali i oboleli od gihta, kao i bubrežni bolesnici…. Što se tiče starosne kategorije počev od dece kod kojih je gojaznost u porastu, pa do stanovništva u trećem dobu. U okviru centra je i savetovalište za dijabetes jer je i ta bolest u porastu – navodi Ana Obradović, viši nutricionista-dijetetičar Preventivnog centra Doma zdravlja Užice.
Pravilna odnosno izbalansirana ishrana značajna je jer utiče na celokupno zdravlje. S obzirom da su u porastu masovne nezarazne bolesti, tako da kardiovaskularne bolesti i dijabetes su usko vezane za ishranu, dakle direktno zavise, ističe naša sagovornica.
I na imunitet utiče pravilna ishrana, naročito je to bilo aktuelno tokom korone, zatim poboljšava kondiciju uz koju ide i fizička aktivnost. To znači da bi bili fizički aktivni neophodna je adekvatna ishrana.
– Pacijenti ovde dolaze i da usvoje zdrave navike koje čine redovni obroci, izbalansiran energetski unos koji je krajnje individualan. To su opšte preporuke, ali one zavisi i od mnogo faktora odnosno starosti, pola, fizičke aktivnosti u toku dana, da li postoje pridružene bolesti…. Generalno svi treba da se pridržavamo izbalansirane ishrane koja podrazumeva unos svih neophodnih hraniljivih materija u odgovarajućoj količini kako bi nesmetano funkcionisao organizam. U Preventivnom centru užičkog Doma zdravlja svi zainteresovani dobijaju individualne preporuke – objasnila je Obradović.
Preporuke su da doručak treba da bude sat i po do dva po ustajanju, ručak da bude između 13 i 15 časova, a kako se sve ubrzalo i obroci su se poremitili, pa retko ko ima tri obroka u toku dana. Uglavnom se ručak pomera na večeru, a večera na posle ponoćne sate. Što se tiče rasporeda užine one treba da budu između obroka. Kod izbora namirnica fokus je na žitaricama od celog zrna, pre svega zbog sadržaja dijetnog vlakna, jer je hrana koju unosimo jako prerađena, brzo svarljiva i daje nam trenutnu energiju, što nam inače sada diktira ritam života.
– Sve ređe ljudi sednu da jedu, primera radi sve više u pekarama je pult i barska stolica, odnosno „brzinski obrok“. Dakle, nema više ni kulta obroka da sednemo, pripremimo neki adekvatan izbalansiran sa žitaricama, povrćem, mlečnim proizvodima, voćem… Sa ubrzanjem vremena i obroci su se uprostili da što pre daju energiju. A prvo što se odražava na energetski unos je najčešće preobilno i u smislu porcije i energije. Onda dolazi do gojaznosti, dijabetesa pogotovu ako postoji genetska predispozicija… I onda ceo taj proces se ubrzava zbog stila života – precizirala je naša sagovornica.
Preporuke koje se odnose na značaj žitarica su da budu od celog zna zbog dijetnog vlakna koje nema mnogo energije, a daje sitost i jako je dobar čistač creva. Prevenira i gojaznost, povišene masnoće u krvi… Kod voća i povrća najmanje pet porcija u toku dana, a poželjno je da sve što može bude u sirovom obliku. Veoma je važan i način pripreme, jer se često hrani povećava i energetska vrednost dodatkom masti u ulja. Potrebno je da što više bude pečena hrana bez ovih dodataka, što sada omogućava novo posuđe i aparati sa napretkom tehnologije i u ovoj oblasti.
Kada govorimo o užičkom kraju poznati smo i po velikom unosu dimljenih suvomesnatih proizvoda koji se povezuju i sa malignim bolestima debelog creva. Treba imati u vidu da je to usoljeno meso sa velikom procentom natrijuma, zatim slanina i čvarci imaju puno zasićenih masti. Kod izbalansirane ishrane i adekvatne u energetskom smislu u maloj količini, to se onda neće odraziti na zdravlje. Zato ako treba da biram reč za pravilnu ishranu onda je to umereno-precizirala je Obradović.
Kada govorimo o mladima – važno je da ako dođu samoinicijativno velika je verovatnoća da će nešto promeniti u ishrani i navikama za sopstveno zdravlje. Često dolaze i adolescenti i oni su odlučni da nešto promene tako da najčešće postižu uspeh.
U Preventivnom centru radimo i merenje na Tanita vagi koja je biolektrična impedanca i spada u modernije vage koje su namenjene za starije od 18 godina. Analiza bioelektričnom impedancom (BIA) je brza i naučno proverena metoda za procenu sastava tela. BIA metoda procenjuje strukturu tela emitovanjem bezbedne doze struje kroz ljudski organizam. Signal prolazi bez otpora kroz mišiće, dok izvestan otpor postoji pri prolasku kroz masno tkivo. Ona daje podatke o stanju uhranjenosti i „starosti“ metabolizma, telesnoj težini, procentu vode, mišićne mase, izračunava bazalni metabolizam, fizičku utreniranost, koštanu i indeks telesne mase (BMI) u odnosu na visinu i telesnu težinu. Zainteresovani za ovu metodu dolaze, jer su saznali da imamo ovu vagu, a prvenstveno zbog podataka o „metaboličkoj starosti“ što nije vidljivo golim okom. Ova vaga dodatno olakšava kod izrade jelovnika jer daje podatak o bazalnom metabolizmu, objasnila je naša sagovornica.
Kod dece roditelji prvi prepoznaju problem i dovode ih što je u startu za dete već otežavajuća okolnost. To zahteva i drugačiji pristup, jer odmah ukazuje da dete ne prepoznaje u čemu je problem i to zahteva drugačiji pristup u radu.
Dodajmo, da iz Preventivnog centra Doma zdravlja Užice pozivaju da svi koji su zainteresovani za merenja na Tanita vagi, dobiju korisne savete ili preporuke mogu doći ili se javiti telefonom svakoga dana bez zakazivanja.
Medijski projekat „Pokreni se – zdrav život je na dohvat ruke“ sufinansira Grad Užice. Stavovi izrečeni u ovom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva