Pocetna Kultura Savremenik Kafka u Narodnoj biblioteci

Savremenik Kafka u Narodnoj biblioteci

204
0
Podelite

U holu Narodne biblioteke otvorena je izložba “Komplet Kafka” Nikolasa Malera i Franc Kafka: Čovek svog i našeg vremena Radeka Malija i Renate Fučikove.

Izložbu koja je rezultat saradnje Narodne biblioteke sa Češkim centrom Beograd i Gete institutom, Užičani mogu videti do 24. decembra.

Direktorka biblioteke Dušica Murić je podsetila je moderna književnost 20. veka izašla iz šinjela Marsela Prusta, Franca Kafke i Džemsa Džojsa i da je svaki od njih rodonačelnik modernog književnog izraza.

– Obistinila se rečenica Maksa Broda da će 20. vek biti poznat kao Kafkin, i danas zasigurno možemo reći da je i ovaj vek Kafkin vek. Franc Kafka je danas metafora i takozvani kafkijanski svet sve više postaje realnost – rekla je direktorka Murić i dodala da izloženi biografski strip pod nazivom „Komplet Kafka“ koji potpisuje Nikolas Maler, majstor ilustrator i Franc Kafka:

Čovek svog i našeg vremena Radeka Malija i Renate Fučikove izložba posvećena velikom piscu povodom stogodišnjice od njegove smrti.

– U godini kada je Užice nacionalna prestonica kulture uspeli da realizujemo ovu postavku u Užičkoj biblioteci i ako nam do sada to možda i nije bilo jasno, sigurna sam da će nam posle ove izložbe biti jasnije zašto i posle sto godina od Kafkine smrti još uvek govorimo o Kafki kao savremeniku – rekla je direktorka Narodne biblioteke na svečanosti otvaranja.

Kristof Fedhus, direktir Gete instituta u Beogradu izrazio je radost što su dve izložbe povodom stogodišnjice Kafkine smrti od danas otvorene u Užicu.

– Kada čitamo Kafku, i to jako preporučujemo, čoveku nije jasno da je taj taj pisac već umro – toliko je on aktuelan – rekao je Fedhus koji je obraćanje nastavio zapažanjima o Kafknoj ličnosti. On je rekao da kod Kafke fascinira što je to „čovek koji je video stvari koje nas i danas zaokupljaju, kuda idemo, kakav je smisao našeg postojanja danas, u kakvom svetu živimo? I kada vidimo šta se dešava u ovom vremenu, godinama unazad vidimo da je vreme koje živmo veoma kafkijansko“.

– U svoje vreme Kafka je bio neugledan, skoro neprimetan čovek, jedan činovnik u osiguravajućem društvu i koji je stvorio svet koji je daleko iznad našeg horizonta i poimanja – dodao je direktor Gete instituta koji je govorio i o aspektu internacionalnog koji zanima Kafku, jer se umetnost ne može vezivati za jednu zemlju i jednu naciju, jer književnost ne poznaje granice.

Dr Selman Trtovac, upravnik biblioteke Gete instituta rekao je da je izložba koju Užičani mogu videti, odnosno njeni delovi prikazana u okviru Kafka festivala u maju mesecu.

– Ovi crteži Nikolasa Malera, koji izgledaju onako malo nevešti i možda čudni kao ilustracije, pa se možda se zapitate, kakvi su ovo crteži? U stvari to je jedana refleksija na medium stream s jedne strane, a s druge strane je Nikolas Maler pokušao da imitira Kafkin stil koji je bio jedan jako dobar crtač. U jednom pismu svojoj partnerki govori „ja sam u stvari pre svega crtač, kroz crtež mogu mnogo više da kažem nego kroz književnost – ispričao je Trtovac o Kafki koji je verovao da je crtanje njegov primarni način izražavanja. On je dodao da su ilustracije kolega iz Češkog centra su potpuno drugi pristup ima vrlo precizno ilustracije i priče iz njegovog života koje su malo poznate i pozvao publiku da obrati pažnju na ove zanimljive elemente.