Mesna zajednica Zlakusa postala je 2004. godine samostalna mesna zajednica. Broj stanovnika u mesnoj zajednici Zlakusa kreće se poslednjih decenija od 690 do 730, dok je broj domaćinstava od 205 do 216. Mesna zajednica Zlakusa ima osnovnu četvororazrednu školu, sportski teren, nekoliko spomenika iz prošlosti, više prehrambeno trgovinskih radnji i preduzeća, ugostiteljski objekat, 50 kategorisanih ležajeva u seoskom turizmu, kao i etno muzej. Glavni problem stanovnika ove mesne zajednice tiče se infrastrukture, odnosno asfaltiranja pojedinih pravaca, drugi problem u ovoj mesnoj zajednici je rasveta. Predsednik mesne zajednice Velimir Šunjevarić rekao je za emisiju „Zajedno za bolju mesnu zajednicu“ da je u toku njegovog mandata dosta urađeno u Zlakosi, od čega se posebno ističe regulacija Šunjevarić potoka, čija je sanacija počela u toku ove godine, a planom je predviđeno da se nastavi i u idućoj godini.
„U periodu u kom sam ja radio u savetu mesne zajednice bilo je jako turbulentno. Pogotovo od 2000. do 2004. godine. Bilo ometanja i destrukcije od pojedinih stranaka. Tako da je bilo teško formirati savet da bude stabilan, da bi se uradilo nešto, unapredilo selo. Što se tiče saveta mesne zajednice zadnjih godina, imali smo dosta radova i dosta smo uradili. Trenutno najveće ulaganje smo napravili na regulaciji Šunjavarića potoka. Mi smo izradili projekat regulacije i delimično je jedna faza već odrađena, a dogodine očekujemo nastavak. Tu gravitiraju šest-sedam domaćinstava, koji su na toj u zoni tog potoka tako da su oni bili izloženi 14 16 i 18 godine izložene su bili izloženi poplavama, izlivanju vode. Rešavamo taj problem, međutim neće se verovatno raditi do kraja do ušća u Đetinju. Jednim delom potoka ide autoput, koji je kad bude prošao kroz Zlakosu imati verovatno, projektom neke posebne regulacije na tom potoku. Uglavnom, u ovom sada delu radimo da obezbedimo sva domaćinstva da ne budu ugrožena što se tiče elementarnih ovih poplava, jer se zadnjih godina pokazalo se da su to slučajevi velike kiše. Prethodnih godina smo već uradili jednu regulaciju, ali to je regulacija se odnose na graniči put sa potokom, tako da nismo radili generalno kroz ceo vodotok, nego samo smo imali dodir sa lokalnim putem. Prošle godine smo se uradili stepenište koje nam je bio veliki problem, jer kad je rađena rekonstrukcija puta od Požege ka belim zemljama oni su uradili branike tako da pešaci nisu imali drugo rešenja jedino da idu saobraćajnom trakom. Mi smo preko grada Užica pokušali i uspeli da uradimo stepenice od podvožnjaka do izlaza na magistralu. Međutim ima jedan problem kod podvožnjaka kad se napuni vodom, pa onda mnogi kažu trebaju čamci. Radimo na tome i tu ćemo doći do nekog rešenja, da podignemo taj deo kao trotoar. U Zlakusi je pre nekoliko godina započeta rekonstrukcija škole i sada izvodi radove jedan privatni izvođač iz Kragujevca. U fazi je prekrivanja, radi se novi krov, onda ide toplotna izolacija spoljnih zidova, pa zatim se menja stolarija, tako da će ova škola dobiti novi izgled. Ona je bitna, jer mi iz godine u godinu imamo sve više dece u Zlakusi. Ove godine grad Užice priprema projektnu dokumentaciju za otvaranje jednog vrtića, odeljenja ili nešto slično, tako da roditelji ne moraju da vode decu u Sevojno ili Užice. Samim tim će rasteretiti vrtiće u gradu i u Sevojnu. Zlakusa se sređuje i uređuje, jer je grad Užice prepoznao jednu destinaciju u kojoj se nalazi značajna spelološka pećina, imamo etno selo zavičaj, to jest Terzić avliju. Oni funkcionišu dobro, imaju goste non stop.“
Putna infrastruktura je problem broj jedan u većini mesnih zajednica. Ekonomski i društveni život sela zavisi od putne infrastrukture, rekao je za emisiju „Zajedno za bolju mesnu zajednicu“ Velimir Šunjevarić, predsednik mesne zajednice Zlakusa. On je dodao i da meštani uglavnom traže asfalt, retki su oni koji traže jalovinu. Rasveta je takođe, jedan od problema u ovoj mesnoj zajednici. Međutim meštani su takođe zainteresovani i za manifestacije kojih je kako ističe Šunjevarić, nekada bilo više.
„Najviše zahteva od mešta je što se tiče putne infrastrukture. Mi kad smo radili po nekim prioritetima i evo započeli smo na primer rekonstrukciju puta koji bi vodio kružni prstenom ka Potpeću. Tu se malo stalo. Strategija saveta mesne zajednice Zlakusa je bila da priđemo sa asfaltom svakoj kući, jer u 21. veku, ako nemate asfalt do kuće, to nije pohvalno i nije za život normalnog čoveka. Ove godine je grad Užice uzeo na sebe direktno investicije, asfaltirali smo ceo put, prošle godine 150, ove godine 350 metara. U Nikolićima je bilo obavezno, jer jedno dete ima zdravstvenih problema, pa su morali da gaze blato kako bi dete odveli lekaru. Nije mogao sanitet da priđe. Za koju godinu ćemo asfaltirati sve deonice, a onda nam ostaje samo održavanje. Redak je slučaj da meštani traže jalovinu i ona košta, a grad izlazi u susret. Niko neće da gazi po makadamu, nego asfalt normalno. Neki traže da se uradi novo sijalično mesto, da se proširi postojeća rasveta. Neki traže rešavanje problema oko vodotokova, za premošćavanje vode preko puta, da se uradi zacevljenje. Bilo je primera da ljudi tražili da se pokrenu neke manifestacije. Nekada smo prednjačili sa manifestacijama. Jesmo imali prošle godine Miholjske susrete u Zlakusi, ali i to je prošlo. Imali smo nekad jako dobru manifestaciju, Jesen u Zlakusi, koja je prerasla u lončarijadu, jer imamo udruženje lončara, koji su zaista vrsni majstori. Zlakusa jeste poznata najviše po lončarstvu. U bilo kom god naše Srbije pda omeneš grnčarije, oni kažu Zlakusa. Moramo doći do nekog rešenja i da dogodine nastavimo sa tom manifestacijom, jer stvarno bilo bi pogubno da postoji lončarstva, a da nemamo manifestaciju.“
Meštani zlakuse su poznati po grnčarstvu pa su osnovali udruženje lončara Zlakusa. U selu se organizuje međunarodna kolonija umetničke keramike, predsednik mesne zajednice Zlakusa Velimir Šunjevarić za emisiju „Zajedno za bolju mesnu zajednicu“ ističe da je upravo zbog toga što je Zlakusa poznata po keramici, neophodno da se napravi Dom kulture u kojem će se održavati izložbe i gde će biti organizovane određene manifestacije. Šunjevarić se nada da će se Dom kulture izgraditi u idućoj godini, jer je kako kaže saradnja sa gradom i mesnom zajednicom Zlakusa odlična.
„Dom kulture nam je jako potrebna iz razloga što društvena prosvetna zajednica Srbije organizuje svake godine susrete sela, to jest susrete i mesnih zajednica. Zlakusa je pretprošle godine dobila medalju za mesnu zajednicu do 1.000 stanovnika, osvojivši drugo mesto. Mi smo mogli da napravimo sličnu manifestaciju u Zlakusi, ali nam, nedostaje prostor. Tada bi još proširili rad grnčarije, ali nemamo gde da održimo događaj. Sada će biti muzejska postavka u Užicu, i nama treba muzej grnčarije. U Domu kulture je planirano više prostorija gde bi se družili i stari i omladina. Tu bi izloženi eksponati koje radi Sofija Bunardžić, a i svi što rade na tradicionalan način. Posetioci bi na internetu mogli da se informišu o grnčariji u Zlakusi. Nadam se da će Dom kulture da zaživi za godinu dana preko projekata, a pokušaćemo da vršimo pritisak kroz plan za budžet za sledeću godinu.“
Medijski projekat „Zajedno za bolju mesnu zajednicu“ sufinansira Grad Užice. Stavovi izrečeni u ovom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva