Pocetna Društvo U ravnoteži sa prirodom – Svetski dan digitalnog detoksa

U ravnoteži sa prirodom – Svetski dan digitalnog detoksa

126
0
Podelite

Za detinjstvo bez pametnih telefona, slogan je ovogodišnjeg obeležavanja Svetskog dana digitalnog detoksa, 10. decembra, kojem se pridružio i JP „Gold gondola Zlatibor“ kao član Klastera zdravstvenog, velnes i spa turizma Srbije. Vodeći se njihovim željama, organizovano je druženje na poslednjoj stanici gondole i najvišem vrhu Zlatibora – Torniku.

Ova akcija bila je prilika da se ohrabre pojedinci i porodice da smanje vreme provedeno ispred ekrana i istražuju blagodeti života bez upotrebe savremenih tehnologija tokom određenog perioda u toku dana. Učestvovanjem u globalnom obeležavanju digitalnog detoksa, doprinos je dat u promovisanju zdravih stilova života i fizičkih aktivnosti, inspirišući mališane da provode više vremena u prirodi. Ukazano je na značaj povremenog odmaka od tehnologije i sopstvenog blagostanja, kako bi se šira zajednica podstakla na isti korak.

Kako bi se dobili najiskreniji odgovori i zanimljive ideje, najmlađi su upitani kako vole da provode slobodno vreme. Igre na snegu, sankanje, pravljenje Sneška Belića i kreiranje novogodišnje dekoracije od prirodnih materijala obradovali su mališane koji su sa velikom radošću ostavili video igre i proveli nezaboravne trenutke u planinskom pejzažu. Kao društveno odgovorno preduzeće, ponuđen je odgovor kako napraviti balans između moderne tehnologije i ispunjenog života. Pokazano je da je pravi uspeh osetiti potpunu sreću u jednostavnim i malim stvarima.

Njihovo uzbuđenje i entuzijazam nisu bili iznenađenje, jer je boravak u prirodi i druženje poznato kao nešto što vraća osmeh ne samo deci, već i odraslima. Iako često zaboravljamo na sve blagoslove koje imamo, Svetski dan digitalnog detoksa podseća na važnost blagostanja, zdrave komunikacije i životne ravnoteže.

Gold gondola je postala mesto gde se razvija moderni koncept zabave za turiste koji žele da provedu slobodno vreme u prirodi. Tokom cele godine, poslovanje i ponuda se zasnivaju na povratku prirodi i neprolaznim vrednostima. Užurbani tempo života često odvaja ljude od njihovih najbližih, a deca u tome najviše trpe. Svesni smo činjenice da živimo u savremenom dobu u kojem pametni telefoni i aplikacije zamenjuju veliki deo komunikacije i pojednostavljuju procese poslovanja, ali to takođe predstavlja izazov.

Dr. Rekha Chaudhari, vizionarka koja stoji iza Svetskog dana digitalne detoksikacije, naglašava važnost ovog pokreta: „Ne radi se samo o isključivanju uređaja, već o razmišljanju o tome kako hiperpovezanost oblikuje naše živote na načine koje možda ne razumemo u potpunosti. Pravi izazov je pronaći svesnu ravnotežu između naše autonomije i uticaja tehnologije.”

Svetski dan digitalne detoksikacije, 10. decembar, ove godine se obeležava u 70 zemalja širom sveta brojnim besplatnim manifestacijama, predavanjima i radionicama.