Završnom konferencijom okončana je realizacija dvogodišnjeg projekta „Jačanje pešačkog koridora u prekograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine – E-CrossPass“, koji je sproveden uz finansijsku podršku Evropske unije kroz program prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020. Cilj ovog projekta bio je unapređenje pešačkog turizma, povezivanje prirodnih i kulturnih resursa, kao i promocija održivog razvoja u regionu.
Projektom su povezane Zapadna Srbija i Tuzlanski kanton kroz 580 kilometara pešačkih staza, koje su deo evropskog pešačkog puta E7. Ove staze nude jedinstveno iskustvo za ljubitelje prirode i pešačenja, pružajući mogućnost da se istraže netaknuti prirodni resursi, dok se istovremeno doprinosi razvoju održivog turizma. Pored mapiranja staza, tokom realizacije projekta postavljena su odmorišta na ključnim lokacijama, čime je poboljšana infrastruktura koja omogućava sigurnost i udobnost pešačenja.
Danijela Đorđević Arsić, direktorka Turističke organizacije Užice, istakla je da je ovaj projekat omogućio povezivanje različitih delova Srbije, od Užica i Mokre Gore do Zlatibora, Zlatara i Prijepolja, čime je stvoren jedinstveni pešački koridor.
„Ujedinili smo turističke radnike, planinarska društva i lokalne zajednice, stvarajući novu turističku ponudu koja doprinosi i ekonomskom razvoju i očuvanju prirodnih resursa“, rekla je ona.
Projekt je takođe imao značajan uticaj na saradnju između Srbije i BiH. Pored Turističke organizacije Užice, ključni partneri na ovom projektu bili su Planinarsko društvo „Konjuh“ iz Tuzle, Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona i Planinarski savez Srbije. Ministarstvo prostornog uređenja Tuzlanskog kantona, koje je bilo aktivno uključeno u realizaciju projekta, naglasilo je značaj povezivanja dva zaštićena područja – Zaštićenog pejzaža Konjuh i Nacionalnog parka Tara. Ministarka Anela Ajšić istakla je da je projekat ne samo doprinos turizmu, već i očuvanju prirodnog okruženja i biodiverziteta.
Projekat „E-CrossPass“ ne samo da doprinosi razvoju turizma, već i donosi dugoročne koristi za lokalne zajednice. Kroz unapređenje pešačkog turizma, stvoreni su uslovi za razvoj malih preduzetnika, ugostitelja i turističkih vodiča, dok je integracija različitih turističkih i planinarskih društava omogućila jačanje međuregionalne saradnje.
Projekat “E-CrossPass” realizovan je sredstvima Evropske unije u okviru Finansijskog instrumenta predpristupne pomoći (IPA II) kroz program prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020.