Pocetna Društvo O budžetu po amandmanima posle ponoći i danas u 13 časova

O budžetu po amandmanima posle ponoći i danas u 13 časova

170
0
Podelite

Odbornici Gradske skupštine Užica raspravljaju o predlogu budžeta za narednu godinu u iznosu od 5,3 milijarde dinara i nastavak sednice zakazan je za danas u 13 časova. Na predloženi budžet opozicioni odbornici uložili su 101 amandman, a raspravi u načelu po amandmanima prethodile su nemile scene u užičkoj Skupštini, uključujući prekide zasedanja, opomene, mere udaljenja sa sednice i ulazak skupštinskog obezbeđenja u salu.

Obrazlažući budžet za iduću godinu gradski većnik za budžet i finansije Miodrag Petković (SNS) je rekao da je on „realan, na bazi detaljnih projekcija, potreba građana, prioriteta i obaveza lokalne samouprave“. Budžet je 5.317.600.000 dinara i prema Petkoviću na prihodovnoj strani je 4,7 miliona dinara i tekući prihodi najviše se odnose na poreze na zarade i poreze na imovinu. Očekuje da će preneta sredstva iz ove godine u naredni budžet iznositi 150 miliona dinara i moguće zaduženje od 300 miliona za infrstrukturne projekte. U pogledu kreditne zaduženosti on je rekao da je ona daleko ispod mogućih iznosa do 2 milijarde za Užice i uglavnom se odnose na finansiranje investicija. Od planiranih rashoda kako je naveo 593 miliona odnosi se na urbanizam, na komunalne delatnosti (vodovod, kanalizacija, rasveta, zelene površine) 671 milion, lokalni.ekonomski razvoj 101 milion, razvoj turizma (turističke organizacije i projekti) 65 miliona, poljoprivreda i ruralni razvoj 60 miliona, (subvencije) saobraćaj (putevi, ulice, gradski prevoz) 1,2 milijarde. Gradski većnik je rekao da se 11 odsto rashoda užičkog budžeta odnosi na predškolsko vaspitanje 583 miliona (zarade, oprema, vrtić na Carini), osnovno obrazovanje 130, srednje obrazovanje 122, socijalna politika 193 miliona, zdravstvo 13,9 miliona, kultura 397 (ustanove kulture, programi i rekonstrukcija i sanacija objekata), sport 140 miliona (klubovi, Sportski savez), 840 miliona lokalna samouprava, 67 politički sistem 88,2 milona energetska efikasnost… Pet miliona je stalna, a 10 miliona tekuća budžetska rezerva. Zaključio je da su planirani tekući rashodi 4,4 milijarde, dok je 20,4 odsto osnovnog budžeta njegov razvojni deo ili 1.089 milijardi.

Goran Radosavljević (SRCE) podsetio je na iuzveštaj Državne revizorske institucije (DRI) za 2022-23 godinu prema kome je navedeno da je 600 miliona potrošeno na „nezakonit način suprotno propisima“ što sugerira na koruptivne radnje u nabavci dobara, radove bez tendera i jasne dokumentacije, javne nabavke i upozorio na preporuke kojima su obuhvaćene tri gradske uprave. „Većnik za budžet je izlagao samo afirmativne stvari, a ne one koji odgovaraju gradskoj vlasti. Mi imamo problem u trošenju budžetskih para, nema stavke ko će da preuzme troškopve odvoženja smeća, da li će računi građanima biti uvećani 120 odsto“, pitao je Radosavljević.

Vladan Sinđić (ZLF) je rekao da ukoliko je trošenje budžeta takvo kavo jeste građani Užica će biti uskraćeni za mnoge usluge, a Dragan Aleksić Užička republika kritikovao je način na koji se budžet izvršava. Petković (SNS) označio je navedeno zamenom teza i da u izveštaju DRI ne piše „korupcija“ već da su uočene nepravilnosti i naloženo otklanjanje.

Radovan Novaković (Užička akcija) je rekao da predložen budžet nije razvojni, da nema reči o kapitalnim projektima i da ga karakterišu „deficiti, izostanak kapitalnih projekata i vizija razvoja grada“.

Glišo Vidović GG Sloga poručio je da je dosta jednoumlja i da vlast mora naučiti da postoji i druga strana, a to je opozicija u raspravi o važnom dokumentu za grad. Odbornik Ivan Filipović (DS) rekao je da budzet nije razvojni, a Ivan Đokić (DS) uputio primedbe na sredstva za zaštitu životne sredine od 47 miliona dinara i dodao da je dobro da se uvećavaju sredstva za stipendije studentima, ali da se mora reći kolika je inflacija. Većnici za turizam Dušanka Selaković (SDPS) i Vladan Virijević (Zavetnici) za poljoprivredu odgovarali su na primedbe odbornika i planiranim sredstvima za ove oblasti.

Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević (SNS) rekla je da sve što radi radi transparentno u interesu građana Užica i da će tako biti dok je gradonačelnica. U završnoj reči o predlogu budžeta ona je odgovorila na pitanje odbornika opozicije koje se odnose na mere energetske efikasnosti i navela da je budžet za sport 2021. godine iznosio 50, a da je za narednu planirno 136 miliona dinara.

– Kao čoevk i kao lekar dobro znam da je jedan od prioriteta grada smanjenje zagađenje vazduha – rekla je ona navodeći da je Užice jedan od prvih gradova u Srbiji koji je krenuo u rešavanje ovog problema iznoseći podatak da je za mere energetske efikasnosti u protekle četiri godine lokalna samouprava uložila 550 miliona dinara, osnovala Fond za energetsku efikasnost, da su konvertovane sve kotlarnice na gas, energetski sanirane kotlarnice u vrtićima i školama, podeljeno 113 šporeta sa oznakom eko-dizajn ugroženim domaćinstvima navodeći i postavljanje solarnih panela na nekoliko zgrada uključujući Narodno pozorište. U obraćanju javnosti što se tiče rešenja građevinskog inspektora donetog u februaru 2024 godine kojim se zabranjuje korišćenje dela etaža jedan, dva, tri, četiri na deponiji „Duboko“, ona je rekla da „ni ona kao gradonačelnica, niti jedan od osnivača deponije nije dobio rešenje niti je bio obavešten o donetom rešenju pa stoga nije ni mogao da adekvatno reaguje“.

– Želim da pozovem sve one koji su imali to rešenje i koji su iz meni nepoznatih razloga ćutali i pozivam da ponesu teret odgovornost bilo da se radi o mojim saradnicima ili zaposlenim u JKP „Duboko“ – navela je dr Raković Radivojević.

Zatim je posle ponoći nastavljena diskusija o budžetu po amandmanima kojih je na adresu Skupštine stiglo 101 iz redova opozicije, predlozima i mogućnostima za odbacivanje pojedinih i radu Komisije za propise. Nastavak sednice zakazan je za utorak, 17. decembra u 13 časova.