Pocetna Društvo Rasprava po amandmanima

Rasprava po amandmanima

54
0
Podelite

Gradska skupština Užica nastavila je u utorak po ponoći raspravu o budžetu za narednu godinu po amandmanima. Na adresu Skupštine stigao je 101 amandman iz redova opozicije, a predloženi budžet je 5,3 milijarde dinara. Tokom rasprave čulo se da su planirana sredstva za transfer-stanicu i odvajanje otpada kao i da je opredeljeno 10 miliona dinara za predstojeće izbore po mesnim zajednicama. Između ostalog predloženi amandmani opozicije odnosili su se na veća ulaganja u zaštitu životne sredine, oblast tiurizma, poljoprivrede, više novca u školsko i predškolsko obrazovanje, preduzetništvo mladih i povećanje socijalna davanja.

Na početku rasprave predsednica Komisije za propise Draga Ilić (SNS) rekla je da nekoliko desetina amandmana koji su na dnevnom redu nisu u skladu sa Poslovnikom osporivši njihovu zakonitost s obzirom da je konstantno vršen pritisak na rad Komisije. Reagovao je Radovan Novaković (UA) koji je smatrao da je u pitanju pokušaj vlasti da spreči opoziciju da raspravlja po amandmanima i da ne postoji mogućnost da oni budu odbačeni s obzirom da je Komisija potvrdila njihovu ispravnost. Šef odsborničke grupe SNS-a Marija Palikuća rekla je da Komisija nije radila po propisima i pozvala odbornike SNS-a da ne preuzimaju odgovornost na sebe i postupke za koje nisu nadležni.

Usledili su pauza i konsultacije odborničkih grupa kako bi se nastavila rasprava tokom koje je izneto 17 amandmana okončala u utorak u kasnim jutarnjim časovima posle dvadeset sati od početka zasedanja. Između ostalog predloženi amandmani opozicije odnosili su se na veća ulaganja u zaštitu životne sredine, oblast tiurizma, poljoprivrede, u školsko i predškolsko obrazovanje, preduzetništvo mladih i povećanje socijalna davanja.

Odbornik Zeleno-levog fronta Vladan Sinđić za skupštinskom govornicom u više navrata je istakao da predlog budžeta mora biti jasan da ga svako razume bez obzira na ograničenja i ekonomske klasifikacije. On je rekao da se samo 2,5 odsto budžeta odnosi na zaštitu životne sredine i da ga s obzirom na probleme drastično treba uvećati. On se založio i za gradnju kotlarnice „Međaj“ i prvim rebalasom odmah prebaciti 45 miliona za ovu namenu.

Više odbornika opozicije u svojim izlaganjima konstatovalo je da su mala sredstva odvojena za razvoj poljoprivrede i ruralnog razvoja 65 miliona i turizam 60 miliona i kritikovalo pozicije i sredstva koja se odnose na ambijentalno uređenje grada smatrajući da ova sredstva treba usmeriti za druge potrebe.

Lazar Nikolić iz Užičke akcije predložio je niz amandmana koji se odnose na položaj mladih i predložio i subvencije prevoza studenata do univerzitetskih gradova Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca i kao njegov kolega Milovan Kuburović podršku amaterskom sportu u školama i njegov amandman se odnosio na podršku razvoju preduzetništva kod mladih.

Amandman odbornika DS-a Branka Ilića odnosio se na sredstva koja bi bila opredeljena za aktivnosti kulturno-umetničkih društava, dok se dr Željko Bacotić (DS) amandmanom založio za nabavku neophodnog aparata bolnici koji košta 5 miliona dinara. Odbornik Užičke republike Dragan Aleksić je podržao amandman rekavši da je za gašenje požara na deponiji potrošeno 200 miliona ili četrdeset puta više.

Branko Đurić iz Novog DSS-a podneo je šest amandmana koji se odnose na oblast socijalen politike i više sredstava za savetovalište za decu sa invaliditetom. Jedan od smandmana odnosio se i na taksi-stanicu kod Stare robne kuće. U lokalnom parlamentiu u toku je glasanje po amandmanima na budžet grada Užica.