U svečanoj sali Gradske kuće održan je tradicionalni novogodišnji prijem za užičke privrednike.
Uz najlepše želje za novogodišnje i božićne praznike gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević rekla je da se u “društvu naših privrednika osećamo ponosno i zadovoljno, jer se zahvaljujući njima Užice razvija i raste”.
– Radujemo se vašim uspesima, dobrim rezultatima i novim inesticijama uprkos ne baš lakoj situaciji u Evropi i svetu. Radujemo se novim radnim mestima, a pre svega mladim ljudima koje upošljavate i koji će zahvaljujući našoj zajdničkoj podršci u ovom gradu razvijati svoje poslovne karijere i zasnivati svoje porodice – poručila je gradonačelnica Užica.
Novogodišnji prijem za privrednike bio je i prilika za sumiranje ostvarenih rezultata u ovoj i projekcije u novoj poslovnoj godini. Dobitnik nagrade Regionalne privedne komore Užice za životno delo i decenijski doprinos razvoju užičke privrede, direktor “Impol Sevala” Ninko Tešić kaže da je s obzirom na situaciju u svetu zadovoljan poslovnim rezultatima sevojničke Valjaonice aluminijuma.
– Povećali smo obim proizvodnje u odnosu na prošlu godinu 29 odsto na 53.000 tona, od čega na 42.600 hladno valjanih proizvoda, a 13.000 tona je bojeni asortiman koji se polako povećava. Vrednost izvoza je 165 miliona evra, a ono što javnost najviše interesuje su plate. Danas smo isplatili trinaestu platu i sa njom prosek primanja u “Impol Sevalu” je 134.000 dinara neto, bez plata menadžmenta – naveo je Tešić uz podatak je kompanija donela odluku da od 1. januara povećaju zarade za 12 odsto. Navodi da pamti i bolje godine, ali da s obzirom kakva je situacija u svetu i Evropi nije nezadovoljan.
Drugi sevojnički gigant Valjaonica bakra kreće u novi investicioni ciklus, i bez obzira na teško ekonomsko vreme ponaša kao da je sve normalno kaže director Dragan Subotić.
– Kao i svake i u ovu poslovnu godinu ušli smo ambiciozno. Neke od planova smo ostvarili, a neke ne u potpunosti. Uslovi privređivanja su bili teški zbog cele geopolitičke situacije i mislim da će se ovakva situacija nastaviti i u narednoj godini. Međutim kada podvučemo bilanse ovu godinu ćemo završiti sa 28.000 tona proizvodnje što je nešto iznad prethodne godine. Vratili smo 5-6 miliona evra sa kamatama kredita i sa dodatnim angažmanom u prese to će biti 9-10 miliona. Zarade smo povećali preko 20 odsto i iznose u proseku 106.000 dinara – navodi direktor Subotić. Ističe da su usvojili ambiciozan investicioni plan od preko 50 miliona evra za naredne tri-četiri godine, a ove godine cilje je 10 miliona evra. Definisan je plan za valjaonicu, livnicu, ekologiju i dodaje da će narednih dana plan biti definisan za presaonicu.
– Kada to završimo livnica će sa sadašnjih 50.000 tona odlivaka proizvoditi 120.000 tona, valjaonica sa 1700 imati proizvodnju 3000 tona mesečno, a presaonica sa 800 na 1500 tona što za fabriku znači da će sa 30.000 tona bakra proizvoditi 60.000 tona – navodi Subotić i dodaje da je godišnja realizacija 250 miliona evra da bi u nekom novom periodu po sadašnjim cenama bakra trebalo da bude 500 miliona evra godišnje.
Potpredsednik Privredne komore Srbije, vlasnik “Sirogojno kompani” Rade Ljubojević ocenjuje da je godina koju ispraćamo bila “turbulentna sa dosta uspona i padova zavisno od firme i branše”.
– Tržište je neumoljivo i neće biti lako ni sledeće godine i možda će biti još turbulentnije. Ono što kao privednici očekujemo jesu uslovi u kojima privrednici posluju, kod izvoznika regulisanje kusa evra ili poreski kredit što su uslovi u celom svetu – napominje Ljubojević.
Direktorka RPK Užice Ana Lapčević u osvrtu na godinu koja ističe kaže da je bilo ozbiljnih problema jer naša privreda deli sudbinu sveta i Evrope, a naše kompanije deo njihovih lanaca vrednosti tako da i najmanji potresi na tržištu Nemačke i Zapadne Evrope ostavljaju trag na domaće poslovanje. Dodaje da se pre svega odnose na metaloprerađivačku i automobilsku industriju.Ali i na prehrambeno-prerađivačku industriju kao našu drugu izvoznu granu i izvoz smrznutog voća i poremećaja na domaćem tržištu zbog nekoliko turbulentnih godina i pojave novih konkurenata na međunarodnom tržištu.
– Svi su u nekakvom iščekivanju i prati se šta se dešava. Nadamo se adekvatnim odgovorima na takve okolnosti – kaže Lapčević koja očekuje da će i u Novoj godini naša privreda naći odgovor na nove situacije bez obzira što nema univerzalnog recepta.