Narodni muzej Užice privodi kraju radove na višefaznom projektu sanacije muzejskog depoa koji su započeli još 2021. godine pripremom projektne dokumentacije, od idejnih do izvođačkih projekata.
– U protekle tri godine sredstvima Ministarstva kulture i grada Užica, radili smo na realizaciji i obezbedili optimalne uslove neophodne za deponovanje muzejskih predmeta. Ova godina bila je predviđena za opremanje depoa, savremenog prostora sa ugrađenom klimatizacijom i ventilacijom i adekvatnim policama i vitrinama, termometrima i higrometrima koji će svakodnevno pratiti temperaturu i procenat vlažnosti vazduha u prostoru – navela je Slavica Stefanović, direktorka Narodnog muzeja Užice.
Do sredine sedamdesetih godina prošlog veka, Muzej nije imao rešeno pitanje depoa za smeštaj materijala, pa je počeo da koristi tavanski prostor u te svrhe, iako nije zadovoljavao nijedan od uslova koje zahteva muzeološka praksa. Pored toga, vremenom je ovaj prostor postao nedovoljan za uvećane muzejske fondove, pa su se svakodnevno suočavali sa problemom nedostatka prostora.
– Depo istorijskog odeljenja i zbirka vatrenog i hladnog oružja, opreme i uniformi bila je smeštena u suterenu druge zgrade Muzeja, u neuslovnom prostoru sa izraženim uvećanim procentom vlage koja je uticala na pojavu korozije, plesni i buđi i pretila da ugrozi bogato kulturno nasleđe. Veliki deo građe nalazio se po hodnicima i kancelarijama.
U ovu vrstu zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa nije bilo značajnijih ulaganja, iako su Narodnom muzeju Užice, ove dve zgrade sa trezorima – podzemnim tunelima, date na upotrebu još daleke 1963. godine-istakla je Stefanović.
U protekle četiri godine izvedeni su obimni građevinski radovi, hidroizolacija, elektro i termotehničke instalacije, projekat ventilacije i klimatizacije, protivpožarne zaštite, zamena i ugradnja stolarije, nabavku opreme, vitrina, polica i ormara i druge poslove koji će omogućiti trajno rešavanje problema deponovanja vrednih muzealija.
– Pored ovog projekta, u Novu godinu ćemo ući sa kompletno završenim projektom i radovima na rekonstrukcije fasadne stolarije na obe zgrade Muzeja, koji su trajali pune četiri godine, od 2021-2024. Osim toga, u 2025. godinu ulazimo sa završenim građevinskim radovima na realizaciji nove stalne muzejske postavke, u okviru programa „Užice – prestonica kulture Srbije 2024“, koja je osmišljena kao mesto susreta klasičnog i modernog. Polazeći od hronološkog pristupa i predmeta podeljenih po muzejskim zbirkama, izložba je dopunjena paralelnim čitanjem lokalnih tema i fenomena. Kontekstualaizacija eksponata postignuta je vremenskom linijom koja pored lokalnih hronoloških odrednica donosi i prepoznatljive prekretnice u svetskoj istoriji. Uz primenu savremenih tehnologija, AR zona, virtuelne stvarnosti, QR kodova to biti potpuno novi prostor, sa multimedijalnom salom i modernom suvenirnicom, u kome će posetioci moći da uživaju, uče i da se zabave – objasnila je naša sagovornica.
Podsetimo, Narodni muzej Užice je regionalni muzej nadležan za teritoriju devet opština Zlatiborskog okruga. Pored zaštite pokretnih kulturnih dobara bavi se i zaštitom nepokretnih kulturnih dobara. Formirano je i Odeljenje za preventivnu zaštitu koje ima zadatak da vrši snimanje, evidentiranje, preventivnu zaštitu i održavanje spomenika na teritoriji grada Užica. U saradnji sa nadležnim Zavodima za zaštitu spomenika kulture iz Beograda i Kraljeva, u proteklom periodu, realizovao je više značajnih projekata.
– Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja opredelilo je sredstva za radove na sanaciji, konzervaciji i rastauraciji spomeničkih kompozicija na Memor ijalnom kompleksu Kadinjača. Ministarstvo je za narednu godinu obezbedilo i sredstva za rekonstrukciju spomen-česme na Sinjevcu, posvećene palim za otadžbinu u ratovima 1876-1918godine sa 49 uklesanih imena ratnika iz sela Buara, Stapara, Bioske, Sinjevca i Užica – istakla je Stefanović.
Ovu godinu obeležile su i posete Muzeju ambasadora SAD, Finske, Francuske, Grčke, Kanade, Alžira, Tunisa, Demokratske Republike Kongo i brojne delegacije Evropske unije i Ministarstva za evropske integracije Republika Srpske Bosne i Hercegovine u okviru Programa prekogranične saradnje.
Direktorka Stefanović ističe da Umetničkoj zbirci muzeja poseduju nekoliko dela prestižnih srpskih slikara prve polovine 20. veka.
– U protekloj godini uspeli da otkupimo sliku Branka Popovića, slikara i likovnog kritičara, profesora i dekana Tehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu „Autoportret sa šeširom“ koja će biti prezentovana na novoj stalnoj muzejskoj postavci u okviru Programa – Užice prestonica kulture Srbije 2024. Slika pored umetničkih kvaliteta poseduje i dokumentacioni aspekt, s obzirom da se radi o slikaru koji je rođen u Užicu 1882. godine i koji je doživeo sudbinu sličnu sudbini Mihaila Milovanovića. Nepravedno je osuđen i streljan 1944. godine i danas ne znamo gde je mesto ni grobnica u kojoj je Popović sahranjen. Smatramo da smo tek na početku, da ćemo uspeti da otkupimo još nekoliko slika koje se nalaze u posedu slikareve porodice i kolekcionara, kako bi smo na dostojan način čuvali i negovali sećanje na ovog velikog umetnika, čije je slikarstvo saželo umetničke pravce od realizma i impresionizma do postsezanizma i ekspresionizma – zaključila je Stefanović.