Pocetna Društvo Alge u Vrutcima u tragovima

Alge u Vrutcima u tragovima

59
0
Podelite

– S obzirom da su alge veoma nepredvidive i da nema nikakve zakonitosti u njihovom pojavljivanju i brojnosti JKP “Vodovod“ vrši redovan petnaestodnevni monitoring akumulacije – navodi direktor Duško Ljujić uz podatke o neznatnoj količini algi u akumulaciji Vrutci što govori o povoljnijem ekološkom statusu jezera

Da li je u proteklom periodu, posebno letnjem bilo problema sa vodosnabdevanjem?

Svedoci smo činjenice da je prošle godine, u uslovima ekstremne suše kada je više od pola države imalo problema sa vodosnabdevanjem, sve vreme vodosnabdevanje grada Užica bilo uredno i da nije imalo nikakvih problema. Bilo je dovoljno zdrave vode za sve. JKP“Vodovod“ je obezbedio dovoljne količine zdrave i pitke vode za privredu i sve građane grada Užica što je u suštini i osnovni posao vodovoda. Radovi koje je vodovod sprovodio u prethodnim godinama obezbedili su gradu Užicu dovoljne količine vode tako da sada možemo da snabdevamo grad od preko 150.000 građana. JKP “Vodovod“ ima u rezervi više od 200 litara u sekundi vode sa alternativnih izvorišta. Sva alternativna izvorišta su obnovljena, sanirana i uvedena u sistem vodosnabdevanja. Alternativna izvorišta daju dodatnu sigurnost po pitanju vodosnabdevanja. Ako bismo pored alternativnih izvorišta iskoristili Vrutke u punom kapacitetu mogao bi se bez ikakvih problema snabdevati grad od preko 130.000 građana.

Ranija petogodišnja kriza vodosnabdevanja Užica nameće stalna pitanja u vezi stanja akumulacije Vrutci i njenog ekološkog statusa. Kakav je trenutno?

Trenutno je na Vrutcima izuzetno dobro stanje i po pitanju količine vode i po pitanju ekolškog statusa i mnogo je bolje nego u istom periodu u prethodnih nekoliko godina. U prethodnom periodu nije bilo puno padavina, a kotu akumulacije smo održavali oko kote normalnog uspora (621,30 mnm). To nam je omogućilo da iz akumulacije preko biološkog minimuma sve vreme izbacujemo najzagađeniji sloj akumulacije što je verujemo i doprinelo dobrom ekološkom statusu i zanemarivoj količini algi u akumulaciji. Algi (Plantotrix rubescens) ima samo u tragovima. S obzirom da su alge veoma nepredvidive i da nema nikakve zakonitosti u njihovom pojavljivanju i brojnosti JKP “Vodovod“ vrši redovan petnaestodnevni monitoring akumulacije. U sledeće dve tabele može se videti brojnost i raspored algi po dubini akumulacije u junu i decembru prošle godine. Jasno je vidljivo da je najveća brojnost u junu zabeležena na dubini od 8 metara i iznosila je 219.840 ćelija po mililitru dok je sad u decembru najveća brojnost iznosila 29 ćelija u mililitru na dubini od 12 metara. Za vodosnabdevanje zahvatamo vodu sa dubine od 34 metra gde je brojnost značajno manja. Tehnološki proces na fabrici vode sa propisuje između ostalog i na osnovu brojnosti algi i ni u jednom slučaju nije bilo nikakvih rizika po kvalitet prerađene vode. Voda koja se isporučivala građanima je sve vreme bila veoma visokog kvaliteta.

Kako užički vodovod štiti vodne resurse i šta je sve rađeno u prethodnim godine i po pitanju zaštite životne sredine?

JKP “Vodovod“ je preduzeo i sproveo niz aktivnosti u cilju očuvanja vode i vodnih resursa. Za akumulaciju Vrutci sprovedeni su obimni istražni radovi na osnovu kojih su urađeni Plan upravljanja akumulacijom i Elaborat o zonama sanitarne zaštite akumulacije Vrutci a Ministarstvo zdravlja je proglasilo Zone sanitarne zaštite tako da je sada akumulacija Vrutci zakonom zaštićena.

Da li se divljoj gradnji u zoni sanitarne zaštite konačno stalo na put?

Zone sanitarne zaštite su obeležene, uklonjene su mnogobrojne divlje deponije, a sva gradnja je stavljena pod zakonski nadzor. Svi objekti na brani akumulacije Vrutci koji su ranijim radovima oskrnavljeni i uništeni su rekonstruisani, obnovljeni i stavljeni u potpunu funkciju vodosnabdevanja i očuvanja ekološkog statusa Vrutaka. Sprovodi se redovan petnaestodnevni monitoring akumulacije, pritoka, priobalja i zona sanitarne zaštite. Po potrebi, periodično se čisti akumulacija i uklanjaju se novonastale divlje deponije. Na osnovu Elaborata o zonama sanitarne zaštite i Plana upravljanja akumulacijom urađen je Prostorni plan područja posebne namene sliva akumulacije Vrutci i Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namene sliva akumulacije Vrutci gde su date jasne smernice o obavezama i odgovornostima u cilju očuvanja akumulacije. Obnovljena su izvorišta Turica i Ćebića vrelo gde smo dobili dodatnih 150 litara u sekundi veoma kvalitetne vode. Uz rečni vodozahvat Sušička vrela koji je u našem vlasništvu, imamo dovoljno zdrave vode za piće.

Šta je još rađeno u cilju zaštite izvorišta?

U cilju očuvanja izvorišta i vodnih resursa grada Užica pored svih aktivnosti na Vrutcima radili smo i završili sledeća dokumenta: Elaborat o rezervama podzemnih voda izvorišta Potočanje, Elaborat o rezervama podzemnih voda izvorišta Ćebića vrelo, Elaborat o rezervama podzemnih voda izvorišta Živkovića vrelo, Elaborat o Zonama sanitarne zaštite izvorišta Potočanje, Elaborat o Zonama sanitarne zaštite izvorišta Ćebića vrelo, Elaborat o Zonama sanitarne zaštite izvorišta Živkovića vrelo, Elaborat o Zonama sanitarne zaštite izvorišta Rujevac, Elaborat o Zonama sanitarne zaštite izvorišta Derventa-Gajevi i Elaborat o Zonama sanitarne zaštite izvorišta Turica.