Knjiga „Oteto vreme: zapisi i analize u doba kovid-pandemije 2020‒2023” autora dr Petra Đukića predstavljena je u čitalištu Narodne biblioteke u Užicu. O knjizi su govorili istoričarka Snežana Đenić, direktorka Biblioteke „Ljubiša R. Đenić“ iz Čajetine, profesor i publicista Radomir Raković i autor knjige.
Knjigu čini pet poglavlja koja obuhvataju razdoblje od početka pandemije korona virusa, koji je harao svetom tri i po godine, uzrokovao smrt velikog broja ljudi, a kako kaže sam autor „ostavio sistemske posledice ne samo na imuni sistem, psihu i zdravlje ljudi, već i na politiku, ekonomiju i međunarodne odnose“, pa sve do kraja 2023. godine, kada je proglašen njen krajod Svetske zdravstvene organizacije.
Knjiga „Oteto vreme: zapisi i analize u doba kovid-pandemije 2020‒2023” nastala je iz zapisa dnevničkog tipa predstavljajući ambijent kako društveni tako i lokalni, ali i porodični kao deo prošle stvarnosti.
Dr Petar Đukić, univerzitetski profesor u penziji navodi da najvažnije što ga je podstaklo da napiše monografiju, stručnu ali i ličnu je činjenica da posle nekoliko meseci smo znali da korona neće da traje kratko, da je prilično opasna, zahvatila je čitav svet, da je velika nepoznanica i da nema vakcine, do toga da se ne zna pouzdan lek i da je kovid veoma nepravična bolest koja ne bira, da li su deca, žene, odrasli, tako da su mnogi moji prijatelji mimo očekivanja i mlađi od mene preminuli od kovida.
Autor dodaje da niko nije mogao ni da sanja da će to faktički trajati četiri godine do proglašenja kraja pandemije od Svetske zdravstvene organizacije.
– O snovni aspekt analiza je društveno–ekonomski, jer sam ekonomista po vokaciji, ali to nije čista ekonomija zanatska već multidisciplinarni pristup institucionalni, kulturni, ekološki, razvojni… – naveo je dr Đukić.
Ako hoćete da pišete o velikoj krizi i tek posle nekog vremena i njenog ispoljavanja to je kompleksna situacija u kojoj je globalno društvo ali i pojedinačno bilo u velikoj krizi i ostavilo posledice do danas, pa je zasluživalo više od jednog članka ili beleške, zaključio je Đukić.
Istoričarka Snežana Đenić, direktorka Biblioteke „Ljubiša R.Đenić“ istakla je da knjiga simboličnog naziva „Oteto vreme“, autora dr Petra Đukića, je svojevrsna društveno-kritička analiza, koja obiluje proverenim i relevantnim podacima, interpretiranim na primamljiv i popularan, ali istovremeno i naučan način. Knjiga oslikava istorijski period u kome je nastala, predstavlja interesantno štivo, kako za stručnu javnost,tako i za širu publiku.
– Pisano izvanrednim proznim stilom, jednog uglednog intelektualca, univerzitetskog profesora, ovo delo pleni svojim prikazom događaja i prilika i već na prvi pogled, čitaocu ostavlja upečatljiv utisak jedne seriozne knjige, čija je tema već unapred određena samim naslovom. Đukić je ostavio dragocena svedočanstva o jednom periodu srpske ali i svetske istorije.
Pisao je kao očevidac ili učesnik događaja, tako da je mogao da sačini verodostojan prikaz o događajima koji su obeležili ovo dramatično vreme a da ih, pri tome, smireno i pažljivo stavi pred sud istorije i budućih generacija – naglasila je Đenić.
Ona je dodala da je veoma interesantno poglavlje koje nosi naziv Kultura će spasiti svet, u kome autor govori o kulturi kao slobodi, kulturi kao kreaciji, govori o kulturi dijaloga, kulturi življenja, zavičajnoj kulturi, muzičkoj kulturi, kulturi planinarenja.
Autor nas upućuje da kulturu razumemo kao jedan od vitalnih faktora društveno-ekonomskog razvoja ili pak prirodno i sigurno utočište i otklon od narastajućeg zla i beznadežne stvarnosti sa kojom smo se susreli za vreme kovid pandemije.
Radomir Raković, profesor odbrane i zaštite u penziji istakao je značaj bezbednosti kao celine koja se angažuje u svim situacijama ugrožavanja zemlje na bilo koji način bilo da je oružana agresija ili pandemija.
– Na osnovu bezbednosne procene i posledice će biti znatno manje, a spasiće se ono što je najvažnije a to su životi ljudi. Za vreme korone od reagovanja različitih zemalja mogu se videti i posledice, dakle u zemljama sa malo preminulih ili u nekima čak nije ni bilo jer imamo i takve primere, dok je kod nas bilo polovično, a onda je usledilo i pravljenje novih bolnica. To pokazuje da je bezbednosna procena najvažnija – ocenio je Raković.
Knjiga „Oteto vreme: zapisi i analize u doba kovid-pandemije 2020‒2023” objavljena je prošle godine i do sada je predstavljena u više gradova i opština.