Pocetna Čajetina Reciklažno dvorište na Zlatiboru, opština potpisala ugovor sa ministarstvom

Reciklažno dvorište na Zlatiboru, opština potpisala ugovor sa ministarstvom

146
0
Podelite
Foto: Opština Čajetina

Potpisivanjem ugovora o finansiranju između opštine Čajetina i Ministarstva poljoprivrede krajem marta ove godine, ozvaničen je početak realizacije izgradnje reciklažnog dvorišta na Zlatiboru, jednog od ključnih ekoloških projekata koji imaju veliki značaj za Republiku Srbiju.

Kako navode u saopštenju opštine Čajetina, ovaj projekat je kruna dugogodišnjeg zajedničkog rada Komunalnog javnog preduzeća „Zlatibor“ i opštine Čajetina na adekvatnom upravljanju otpadom, i jedna od veoma važnih ekoloških mera u okviru Lokalnog plana, kao i još jedan korak na putu ka cilju da opština Čajetina bude prva ekološka opština u Srbiji.

”Danas u opštini nema divljih deponija, izgrađeno je postrojenje za preradu otpadnih voda, uvedena je primarna selekcija otpada, a već do juna sledeće godine u rad će biti pušteno i reciklažno dvorište. Pripremni radovi i sva projektna dokumentacija su već urađeni, a uskoro će se početi i sa radovima na izgradnji. Biće izgrađen objekat površine 20.380 kvadratnih metara, koji će obuhvatiti niz pratećih sadržaja, i projektovan je sa kapacitetom za narednih 20 godina”, rekao je Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina.

Kompletan projekat je deo šire saradnje sa partnerima iz Švedske, odakle je ovaj koncept preuzet tako da ispunjava sve evropske standarde u domenu ekološkog upravljanja otpadom. Cilj projekta je trajno rešavanje problema odlaganja komunalnog, kao i drugih vrsta otpada koji nastaju u domaćinstvima i privredi.

U okviru kompleksa biće izgrađena infrastruktura koja će omogućiti građanima da u uređenim kontejnerima odlažu čak 13 različitih tokova otpada, među kojima su najznačajniji: elektronski otpad, gume, otpadno drvo, otpad od građenja i rušenja iz domaćinstva, otpadni nameštaj i drugi kabasti otpad, razne vrste plastike, opasan otpad iz domaćinstva (baterije, sijalice), otpadna ulja i drugi. Sav sakupljeni otpad će se na reciklažnom dvorištu sortirati po kategorijama i predavati ovlašćenim operaterima radi daljeg tretmana – reciklaže.

”Važno je naglasiti da ovo nije prostor za deponovanje otpada, već reciklažno dvorište čiji je osnovni cilj podsticanje ponovne upotrebe i recikliranja, čime se smanjuje količina otpada koji završava na deponiji, objašnjava Stamatović. ”Kompleks će se sastojati iz dve celine: jedan deo biće namenjen za pretovar komunalnog otpada, dok će drugi deo biti otvoren za sve građane koji će moći da odlažu razne vrste otpada. Uz ovakav koncept, dvorište će pružiti maksimalnu dostupnost i funkcionalnost za sve korisnike – kako za građane, tako i za poslovne subjekte.”

Jedan od inovativnih aspekata ovog projekta je da će reciklažno dvorište funkcionisati kao centar za ponovnu upotrebu, koji će podržavati koncept cirkularne ekonomije. Pored klasičnog odlaganja otpada, biće organizovano sakupljanje starog nameštaja, tekstila i igračaka, koji će, uz manje popravke i korekcije, moći da se ponovo koriste. Ovaj pristup ima za cilj da odbacivanje upotrebljenih predmeta ne bude samo pitanje odlaganja, već i njihove ponovne upotrebe, čime se podstiče svest o važnosti reciklažne ekonomije i smanjenju otpada.

Pored glavnih saobraćajnica koje omogućavaju ključnu komunikaciju, na terenu će se nalaziti i više pomoćnih objekata, među kojima su portirnica, magacin i posebno osmišljene zone za kabasti, građevinski, zeleni i elektronski otpad. Za građane je predviđena i natkrivena navozna rampa koja će omogućiti sigurno i odgovorno odlaganje otpada u svim vremenskim uslovima.

Jedan od najznačajnijih elemenata ovog projekta je edukativna učionica, namenjena edukaciji najmlađih i svih zainteresovanih građana o važnosti reciklaže i odgovornog upravljanja otpadom. Ovaj prostor će igrati ključnu ulogu u podizanju svesti o ekološkim pitanjima i unapređenju praksi selekcije otpada. Pored toga, kompleks će biti otvoren za stručne posete i prezentacije, čime će se dodatno promovisati i unaprediti ekološke prakse u Srbiji.

”Izgradnja reciklažnog dvorišta na Zlatiboru ima nacionalni značaj, jer podržava strategije održivog razvoja i upravljanja otpadom na nivou države. Potvrdu za to su dali Ministarstvo za zaštitu životne sredine i Ministarstvo privrede. Ovaj projekat će doprineti realizaciji nacionalnih ciljeva u oblasti recikliranja i smanjenja otpada, što je od ključnog značaja za poboljšanje ekološke slike Srbije. Takođe, izgradnja ovog centra podstiče razvoj cirkularne ekonomije i može poslužiti kao primer dobre prakse za druge regije u zemlji”, rekao je Stamatović.

U saopštenju opštine Čajetina su zaključili da ovaj prostor neće služiti za deponovanje otpada, već kao reciklažno dvorište čiji je osnovni cilj podsticanje ponovne upotrebe i recikliranja, čime se smanjuje količina otpada koji završava na deponiji.