Pocetna Društvo Javni pozivi-šansa za zaposlenje

Javni pozivi-šansa za zaposlenje

186
0
Podelite
Foto: NSZ

Najveće interesovanje i najveći broj zahteva očekujemo za dodelu subvencije za samozapošljavanje, kao i za mere stručne prakse i pripravništva za mlade- istakla je Zorica Milošević, v.d direktora NSZ-filijale Užice

Nacionalna služba za zapošljavanje krajem februara 2025. godine raspisala je 12 javnih poziva, putem kojih će kroz direktnu finansijsku podršku poslodavcima i nezaposlenima, u mere aktivne politike zapošljavanja biti uključeno više od 15.000 lica.

Foto: NSZ

Realizacijom Javnih poziva značajan broj lica će dobiti šansu da uz finansijsku podršku NSZ dođe do zaposlenja. Većina javnih poziva biće otvorena do 28. novembra 2025. godine, dok je rok za podnošenje zahteva za pojedine mere namenjene osobama sa invaliditetom  (OSI) 31. decembar 2025. godine.
Javni poziv za dodelu subvencija za samozapošljavanje biće otvoren do 14. aprila 2025. godine, dok će javni poziv za učešće u finansiranju mere obuka za potrebe poslodavca za zaposlenog biti otvoren do 31. oktobra 2025. godine.Zahtevi za učešće u merama podnose se u nadležnim organizacionim jedinicama Nacionalne službe za zapošljavanje, neposredno, putem pošte ili elektronskim putem. Sve informacije u vezi raspisanih javnih poziva biće dostupne na sajtu www.nsz.gov.rs i u svim organizacionim jedinicama Nacionalne službe za zapošljavanje.
Pozvala bih poslodavce i nezaposlena lica da se uključe u realizaciju Javnih poziva koje je za ovu godinu raspisala NSZ, rekla je za „Vesti“ Zorica Milošević, v.d direktora Nacionalne službe za zapošljavanje-filijala Užice.
Da li ima novina kod javnih poziva u odnosu na proteklu godinu?
U ovoj godini povećani su iznosi sredstava za pojedine mere. Ove godine Subvencija za samozapošljavanje se dodeljuje u jednokratnom iznosu od 380.000 odnosno 420.000 dinara za nezaposlene osobe sa invaliditetom, radi osnivanja radnje, zadruge ili drugog oblika preduzetništva, kao i osnivanja privrednog društva, ukoliko osnivač zasniva u njemu radni odnos.

Za meru stručne prakse koja podrazumeva stručno osposobljavanje nezaposlenog za samostalan rad u zanimanju za koje je stečeno odgovarajuće obrazovanje, u trajanju od 6 (šest) do 12 (dvanaest) meseci u zavisnosti od nivoa kvalifikacija lica koje se uključuje u meru, ove godine je takođe povećan iznos.
Angažovanim licima se na ime novčane pomoći i troškova prevoza isplaćuju sredstva u ukupnom mesečnom iznosu od 35.000,00 dinara za lica sa srednjim obrazovanjem odnosno 40.000 dinara za lica sa visokim obrazovanjem.

Za koje programe očekujete najveće interesovanje i postoje li neka ograničenja?
Najveće interesovanje i najveći broj zahteva očekujemo za dodelu subvencije za samozapošljavanje, kao i za mere stručne prakse i pripravništva za mlade. Sredstva su uglavnom usmerena za podsticaj zapošljavanju u privatnom sektoru, i to prvenstveno na zapošljavanje teže zapošljivih kategorija nezaposlenih lica koja će imati prioritet pri uključivanju u mere aktivne politike zapošljavanja.
Kao i prethodnih godina, težište će biti na teže zapošljivim kategorijama nezaposlenih lica koje prvenstveno spadaju: lica bez osnovnog obrazovanja i završene srednje škole, mladi do 30 godina starosti bez radnog iskustva, žene, a posebno žene iz manje razvijenih i devastiranih područja, osobe sa invaliditetom, Romi i Romkinje, korisnici novčane socijalne pomoći i drugih usluga socijalne zaštite, lica starosti 50 i više godina, dugoročno nezaposleni koji posao traže više od 12 meseci, a posebno nezaposleni koji posao traže duže od 18 meseci, samohrani roditelji, supružnici iz porodice u kojoj su oba supružnika nezaposlena.

Da li će u saradnji sa Gradom Užicem i ostalim opštinama biti izdvojena sredstva za određene programe zapošljavanja?
I ove godine je Filijala u Užicu ostvarila dobru saradnju sa svim lokalnim samoupravama, pa su grad Užice i opštine Bajina Bašta, Čajetina, Požega i Arilje i gradska opština Sevojno podnele zahteve za finansiranje mera aktivne politike kroz zajedničko finansiranje sa Nacionalnom službom, a u skladu sa definisanim Lokalnim planovima zapošljavanja usvojenim od strane lokalnih samouprava.
Lokalne samouprave su dobro prepoznale prioritete u oblasti politike zapošljavanja i izdvojile su značajna sredstva u svojim lokalnim budžetima.

U strukturi nezaposlenih koja su deficitarna zanimanja?
Na bazi konstantnog praćenja i analize kretanja na lokalnom tržištu rada, kao i anketa i konsultacija koje naša služba svakodnevno ima sa poslodavcima, broj oblasti privrede u kojima se javlja deficitarnost radne snage se stalno povećava.
Najveću potrebu za novim kadrovima ima sektor građevine, uslužnih delatnosti, saobraćaja, transporta, tekstila i trgovine, a takva situacija je i u drvnoj, elektro, mašinskoj, metalskoj i auto industriji gde takođe nedostaju svi zanatski kadrovi.

Sa kojim zahtevima vam se najčešće obraćaju poslodavci?
Nacionalna služba smatra da je uspostavljanje saradnje između poslodavaca i obrazovnih institucija u cilju obezbeđenja stručnih praksi veoma značajna. Možemo reći da su sve kvalifikacije obuhvaćene sistemom dualnog obrazovanja u stručnim školama na području koje pokriva naša filijala izuzetno tražene na tržištu rada.
Postojeća radna snaga deficitarnih obrazovnih profila je sve starija. Poslodavci vrlo često navode da mladi po završetku formalnog obrazovanja nisu stekli potrebna praktična znanja i veštine, pa je neophodna dodatna obuka. Sa druge strane, nema velikog interesovanja od strane mladih za kvalifikacije koje se stiču trogodišnjim obrazovanjem, zanate ili majstorska zanimanja. Sa naše strane, svakodnevno smo suočeni sa nedostatkom interesovanja i motivacije za prekvalifikacije za zanatska i majstorska zanimanja od strane mladih, za koja postoji potreba na tržištu rada.

Koliko je lica na evidenciji NSZ Filijala Užice i kakvi su podaci po opštinama?
Krajem februara 2025. godine na području filijale registrovano je 5.936 nezaposlenih lica, od čega je 55,5% žena. Broj nezaposlenih lica koja se vode na evidenciji filijale Užice u februaru 2025. godine u odnosu na isti period prethodne godine se smanjio za 606 lica.
Broj nezaposlenih lica po opštinama je sledeći: Užice 2.020 lica, Bajina Bašta 1.328, Požega 879 lica, Arilje 774, Čajetina 385, Kosjerić 350 i Sevojno 200 lica.
Broj nezaposlenih u odnosu na isti period prethodne godine je smanjen u svim opštinama na području filijale.

Da li biste još nešto posebno izdvojili?
Od suštinske je važnosti da se svi mi koji formiramo politiku zapošljavanja na lokalnom nivou povežemo, sarađujemo i razmenjujemo informacije. Naši Javni pozivi su usmereni uglavnom na privatni sektor, jer bez jačanja privatnog sektora nema kvalitetnog ekonomskog rasta i razvoja, a ni novog zapošljavanja. Zato želimo da pomognemo poslodavcima kroz podsticaje zapošljavanju, a u cilju povećanja zaposlenosti.
Pored dodele finansijskih podsticaja zapošljavanju, tj. bespovratnih sredstava uz ispunjenje jasno definisanih ugovornih obaveza, NSZ pruža čitav niz različitih besplatnih usluga poslodavcima: posredovanje u zapošljavanju i selekciju kandidata u skladu sa zahtevom poslodavca za određene radne pozicije, psihološko testiranje kandidata, besplatno oglašavanje na sajtu NSZ, publikaciji Poslovi i na oglasnim tablama NSZ – zaključila je Milošević.