Međunarodni dan Roma obeležava se svakog 8. aprila od 1990. godine, u čast Prvog svetskog kongresa Roma koji je održan 1971. godine u Londonu. Na tom istorijskom skupu, predstavnici romskih zajednica iz različitih zemalja usvojili su zajedničke simbole – romsku zastavu i himnu, i započeli proces međunarodnog povezivanja radi borbe za jednaka prava, inkluziju i dostojanstvo svoje zajednice. Ovaj datum predstavlja takođe i simbol borbe protiv diskriminacije i poziv na solidarnost.
Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, u Srbiji živi 131.936 pripadnika romske nacionalne manjine, iako se procenjuje da je ukupan broj Roma u zemlji daleko veći. Romi su široko disperzivna zajednica, a najveći broj ih živi u Beogradu i AP Vojvodina, naročito u Južnobanatskom okrugu, kao i u delovima centralne Srbije – u Nišu, Kragujevcu, Boru, Zaječaru i drugim urbanim i ruralnim sredinama. Romi u Srbiji su prepoznati kao jedna od najugroženijih i najdiskriminisanijih društvenih grupa, sa brojnim izazovima u oblastima obrazovanja, stanovanja, zapošljavanja, socijalne zaštite i zdravstva.
U saopštenju Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pozvali su sve građane i institucija da pokažu solidarnost, razumevanje i poštovanje prema romskoj zajednici.
– Samo zajedničkim naporima možemo izgraditi društvo jednakih mogućnosti u kome se različitost poštuje, a svaki pojedinac ima priliku da dostigne svoj puni potencijal, poručili su iz ministarstva.