U Užicu je otvorena trodnevna prolećna izložba meda i pčelinjih proizvoda u organizaciji Udruženja pčelara koje u našem gradu postoji skoro devet decenija. Izložba koja se održava na platou ispred Belog dvora okupila je desetak izlagača koji se žale na prisustvo meda sumljivog kvaliteta na tržištu i drastičan pad otkupnih cena meda.
Bagremov med je na izložbi 1200 dinara, livadski1500 dinara, dok je cena imuno mešavnina sa matičnim mlečom oko 500-600 dinara za teglicu.
Član Izvršnog odbora užičkog udruženja Ljubiša Vučetić kaže da je svaka godina za pčelare “sve teža kako po meteorološkim pašnim prilikama, ceni meda i neregulisanom tržištu”.
–Otkupljivači meda, njih par uvoze med sumljivog kvaliteta iz Kine, Ukrajine i drugih zemalja, a mi pčelari na ovu cenu goriva od preko 200 dinara po litru nemamo računicu da radimo. Trenutno je otkupna cena suncokretovog meda 1,6-1,7 evra, a bagremovog 3,6 evra – navodi Vučetić i podseća da je pre par godina bagremov med u otkupu imao duplo više cene, dok je sada realno oko 5 evra, naveo je Vučetić.
Prema podacima sa terena, gubici pčela ove godine su veliki, a uginuća pčelinjih zajednica kreću se od 30 do 50 odsto. Još uvek se ne zna pravi uzrok a pojedinim pčelarima u Vojvodini stradalo je i po 200-300 košnica, kaže naš sagovornik.
–Moje mišljenje jeste da je stradanje pčelinjih zajednica ove godine uzrokovano sušnim periodom prethodne kada nije bilo polena i pčele se nisu pripremile za zimu, napravile “masno tkivo” kako bi bile dugoživuće do aprila meseca i odnegovale nove generacije pčela za sledeću godinu, tako da ove pčele nisu dobro othranjene i dešava se uginuće – smatra iskusan pčelar Vučetić, koji ne zaboravalja ni tradicionalnog neprijatelja pčela, krpelj-varou kao razlog uginuća pčelinjih zajednica. Subvencije po košnici ove godine su bile 1200 dinara i veće su u odnosu na prošlogodišnjih hiljadu dinara. Udruženje pčelara u Užicu postoji od 1937. godine i jedno je od najstarijih u Srbiji, istakao je on.