Iz udruženja građana „Da (Ne) Dišemo Duboko!“ saopštili su danas da su podneli prijave Jedinici za ekološki kriminal i zaštitu životne sredine PU Užice, Gradskoj inspekciji za zaštitu životne sredine grada Užica, kao i Odeljenju za inspekcijske poslove opštine Čajetina zbog osnovane sumnje da tri firme vrše transport, skladištenje i tretman komunalnog otpada u kamenolomu Branešci mimo Zakona o upravljanju otpadom i ugrožavajući životnu sredinu.
-Na osnovu javno dostupnih baza podataka, informacija dobijenih na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, neposrednog uvida i informacija dobijenih od građana, osnovano sumnjamo da otpad sa teritorije Grada Užica sakuplja JKP „Bioktoš“ i da ga na lokaciji kamenoloma koji se nalazi u Branešcima (KO Čajetina), a koji je u vlasništvu firme Trans-kop doo, pretovaraju u kamione firme Rad-Rašo doo radi daljeg transporta.
Na ovaj način upravljaju otpadom protivno članovima Zakona o upravljanju otpadom i to:
1 – Ne poseduju važeće dozvole za obavljanje delatnosti upravljanja otpadom, izdate od nadležnog organa:
– dozvolu za sakupljanje i transport otpada (član 59),
– dozvolu za odlaganje otpada (član 59),
– dozvolu za tretman mešanog komunalnog otpada (član 59).
2 – Obavljaju delatnost upravljanja otpadom bez dozvola, što je privredni prestup u skladu sa članom 88, tačka 4 Zakona o upravljanju otpadom.
3 – Grade postrojenje ili obavljaju delatnost u postrojenju za upravljanje otpadom koje nema dozvolu, što je privredni prestup po članu 88 Zakona o upravljanju otpadom.
4 – Skladište otpad na mestima koja nisu tehnički opremljena za privremeno čuvanje otpada na lokaciji proizvođača, vlasnika i/ili drugog držaoca otpada, u centrima za sakupljanje, transfer stanicama i drugim lokacijama, ili po isteku propisanog roka za privremeno skladištenje, što je privredni prestup po članu 88 Zakona.
5 – Obavljaju upravljanje otpadom bez dozvole (član 59), što je privredni prestup po članu 88 Zakona.
6 – Ne sprovode mere kojima se obezbeđuje zaštita životne sredine, u skladu sa članom 30 Zakona o upravljanju otpadom, što je privredni prestup po članu 88 Zakona.
7 – Ne prečišćavaju otpadne vode pre ispuštanja u sistem javne kanalizacije ili vodotok recipijent, kako je propisano članom 98 Zakona o vodama, što je privredni prestup po članu 211, tačka 9 Zakona o vodama.
8 – Ispuštaju zagađujuće i opasne materije, otpadne vode ili emituju energiju u vazduh, vodu ili zemljište na način i u količinama, odnosno koncentracijama ili nivoima iznad propisanih, što je privredni prestup po članu 116, tačka 8 Zakona o zaštiti životne sredine.
Dokazi za ove tvrdnje mogu se naći u javno dostupnim dokumentima (JKP Bioktoš, Trans-kop doo, Rad-Rašo doo, Geosrbija, Ministarstvo za zaštitu životne sredine), uvidom u stanje na terenu, izjavama svedoka i snimcima načinjenim na predmetnoj lokaciji.
Navedena preduzeća upravljaju otpadom mimo zakona i svojim činjenjem ugrožavaju životnu sredinu u širem području, a posredno i na celom slivu reke Đetinje.
Udruženje građana „Da (Ne) Dišemo Duboko!“ zahteva preduzimanje zaštitnih mera, zabranu obavljanja privredne delatnosti upravljanja otpadom i nalaganje hitnih mera za sanaciju lokacije i otklanjanje posledica po životnu sredinu, navedeno je u saopštenju udruženja građana „Da (Ne) Dišemo Duboko!“.