Odavanjem pošte i polaganjem venaca na spomen obeležje na Sarića Osoju, Grad Užice i SUBNOR obeležili su danas 84 godina od odbrane Užica u Aprilskom ratu 1941. godine.
Užice je bio jedan od retkih gradova u Srbiji gde je 15. aprila pružen jak otpor nemačkoj Osmoj antitenkovskoj diviziji, a u borbi sa nadmoćnijim neprijateljem život je izgubilo 118 vojnika Kraljevine Jugoslavije i civila, Užičana čija su imena uklesana na spomen ploči na Sarića Osoju.
Predsednik SUBNOR-a Užice Milić Vukić rekao je da je 15. aprila 1941. Užice stalo usrpavno pred silom koja je želela da pregazi sve pred sobom i pokazalo da se sloboda brani ne samo oružjem, već kako je istakao, čašću, dostojanstvom i verom u otadžbinu.
–Na današnji dan 15. aprila 1945. godine, Užice je bilo pod žestokim napadom osme Nemačke tenkovske divizije koja je nadirala iz pravca Kosjerića. U slavnoj odbrani koja je trajala nepunih 12 sati, istog dana poginulo je 118 osoba, od toga 67 hrabrih vojnika i 51 civil iz Užica. Ta brojka govori o bolu i veličini žrtve, rekao je Vukić.
Kako je naveo Vukić, jedan od junaka, Miloje Zečević je u trenutku kada su neprijateljski tenkovi pretili da slome odbranu skočio na Nemački tenk i uništio ga protivtenkovskom minom, a zatim sam pao nakon što je sa njega pucano sa drugog tenka.
–Njegovo ime urezano je u temelje slobode ovog grada, ali Miloje nije bio jedini. Kada su Nemačke snage probile odbranu i ušle u grad, snažan otpor sa položaja na brdu Dovarije Zabučje pružile su baterije 3. i 5. protivtenkovskog diviziona iz Kraljeva pod komandom pukovnika Milivoja Tadića. Zajedno sa njima u krvavoj borbi učestvovale su jedinice 63. pešadijskog puka, pešadijska podoficirska škola, kao i prva baterija 6. protivtenkovskog diviziona, objasnio je Vukić.
On je rekao da Među građanima koji su pružali otpor posebno istakao Dragomir Nikolić, mašinovođa Užičke ložionice.
–Junački je dejstvovao mitraljezom iz kafane Zlatibor, sve dok tenk u svom krvavom pohodu nije srušio objekat u kome je bilo mitraljesko gnezdo. Te scene, ta hrabrost, ta rešenost, to je duh Užica, to je duh Srbije, istakao je Vukić i dodao da je dužnost svakog građanina da ne zaboravi borce koje su učestvovali u odbrani Užica.
Gradski većnik za društvene delatnosti, Branko Popović naveo je da se na Sarića Osoju, gde se nalazi spomen obeležije stradalim borcima, kovala sloboda Srbije.
–Miloje Zečević, koji se hrabro bacio na tenk žrtvovaći sebe, poslao je poruku koja danas važi za ovaj grad, a važila je u proteklom vremenu – nema predaje, a nema ni izdaje. To su poruke koje mladi treba da ponesu, mi stari znamo za to, a ovaj grad, sećajući se svojih heroja, na neki način šalje poruku da će ostati mesto na kome će se svi oni koji se bore za slobodu grada i Srbije biti poštovani, istakao je Popović.
Na spomenik na Sarića Osoju vence su položile delegacije Grada Užica, Gradske opštine Sevojno, Mesne zajednice Carina, Gradski odbor potomaka ratnika „Major Kosta Todorović“ 1912-1920., užički SUBNOR, Udruženja ratnih vojnih veterana Zlatiborskog okruga, Užica i Sevojna, Socijalističke partije Srbije. Događaju su prisustvovali i učenici Medicinske škole u Užicu, kao i general u penziji Ljubiša Diković. Parastos poginulima služio je sveštenik Crkvene opštine Užice.