Edukativna radionica za decu ,,Vaskršnji čuvari“, povodom velikog hrišćanskog praznika Vaskrsa, održana je danas u Jokanovića kući. Deca od 10 do 12 godina iz vrtića „Neven“ imala su priliku da prvo na papiru osmisle dizajn, a zatim ga sa voštanim bojama i flomasterima prenesu na vaskršnja jaja.
Viša kustoskinja Narodnog muzeja u Užicu Zagorka Nikitović rekla je da je Narodni muzej organizovao ovu radionicu sa ciljem da deci približi najradosniji hrišćanski praznik Vaskrs, kao i da probudi njihovu kreativnost.
–Oni ovde mogu da iskažu šta osećaju, šta znaju o tom radosnom prazniku i kako se oni u svojim kućama sa porodicama spremaju za Vaskrs, objasnila je Nikitović.
Ona je napomenula da se u izdvojenom odeljenju Narodnog muzeja Nove Varoši takođe organizuju radionice za Vaskrs, koje traju od 15. do 17. aprila.
Razlog zašto se farbaju jaja, objasnila je Nikitović, je zato što su ona simbol života i rađanja. Ona je podsetila da se jaja farbaju na Veliki petak, a prvo ofarbano jaje je „čuvarkuća“.
–„Čuvarkuća“ se farba u crvenu boju. Svako jutro kada se jaje ofarba i kada deca ujutru ustanu, onda ih roditelji dodirnu po obrazu tim jajetom, što bi trebalo da predstavlja napredak dece, kao i da ona budu zdrava tokom cele godine, rekla je Nikitović.
Devojčica Helena, jedna od učesnica radionice, rekla je da će da oboji jaje u roze boju, kao i da će na njemu nacrtati ljubičice. Na pitanje kako boji jaja kod kuće ona je objasnila da to radi pomoću starih čarapa.
–Uzmemo jaje, stavimo u staru čarapu, malo naspemo vode, onda stavimo u boju, onda ga ofarbamo. Nekada uzmemo i rukavice i pomoću njih farbamo, rekla je Helena.
Dečak Andrej je ukazao da se za Vaskrs farbaju jaja, kao i da se deca kucaju sa njima.
Deca iz vrtića su pre početka ukrašavanja jaja, imala priliku da od kustosa etnologa saznaju sve o običajima vezanim sa Vaskrs i farbanje jaja.