Iako nije svaki krpelj koji nam se zakači za kožu zaražen, oprez i pregledanje tela nakon boravka u prirodi moraju nam preći u naviku. Istraživanja pokazuju da oko 30 odsto ovih životinja nosi u sebi bakteriju koja izaziva Lajmski bolest i koja kod ljudi može pruzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme. U početku simptomi mogu biti crveni krugovi oko mesta ujeda ili na drugim delovima tela, a ukoliko bolest ne bude na vreme prepoznata i tretirana posledice znaju biti teške jer se bakterija zadržava u nervnom sistemu i u najtežim slučajevima može dovesti i do paralize.
Dr Katarina Ristović iz Zavoda za javno zdravlje u Užicu kaže da je veoma bitno izvaditi krpelja u prih 24 sata jer se tako smanjuje mogućnost za prenos bakterije. Preporučuje da se to obavlja u zdravstvenoj ustanovi i da se nikako ne pokušava osloboditi krpelja tako što ćemo ga gnječiti ili premazivati benzinom, sapunom, alkoholom i sličnim stvarima, jer u tom slučaju ga možemo isprovocirati da povrati zaraženi sadržaj iz svog stomaka u naš krvotok.
– Pri boravku u prirodi treba koristiti neki repelent, ali to nikad nije potpuno pouzdano. Najbolje je da se proveri koža posle i ukoliko se uoči krpelj bitno je da se javi što pre lekaru, najčešće u prva 24 sata i da se ne koriste nikakvi preparati, jer najbezbednije je izvaditi krpelja u ambulanti mehaničkim putem. Ukoliko se pojavi infekcija daju se antibiotici i sprečava se dalje širenje borelije u organizmu odnosno dugoročno zadržavanje bakterije, koje kasnije dovede do razvoja Lajmske bolesti, odnosno do infekcije nervnog sistema, pojašnjava Katarina Ristović.