Pocetna Društvo Vratiti društvu bogatstvo stečeno korupcijom

Vratiti društvu bogatstvo stečeno korupcijom

107
0
Podelite

U Užicu je održana tribina pod nazivom “Dan posle: Šta sa bogatstvima koja su stečena korupcijom” u organizaciji Zeleno-levog fronta (ZLF).

Na tribini, koja je bila posvećena borbi protiv političke korupcije i koracima koje je potrebno preduzeti nakon promene vlasti, najviše pažnje posvećeno je Zakonu o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu od 75 odsto, sa ciljem vraćanja nezakonito stečenog bogatstva društvu.

Profesorka ustavnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta Union i narodna poslanica ZLF Jelena Jerinić istakla je da je elementarna nepravda to što se određeni broj ljudi enormno obogatio zahvaljujući članstvu u kriminalnoj eliti na vlasti. Kako kaže, to se više i ne krije – javno se govori o posedovanim nekretninama, milionima, i deci koja se školuju u privatnim školama.

Učesnici tribine ukazali su da stil života nosilaca najviših funkcija ne odgovara njihovim prijavljenim prihodima. Dr Jerinić navodi da “postoje zakonski okviri po kojima bi Poreska uprava mogla da oporezuje neprijavljene prihode, ali da su oni neefikasni i, na kraju krajeva, postoje dokazi da se ti zakoni ne primenjuju”.

Kako bi se sumnjivo stečena imovina efikasno oduzimala, Jerinić navodi da postoje dva puta:

Jedan je krivičnopravni, gde se imovina oduzima ako je stečena krivičnim delom kroz krivični postupak. Međutim, efikasniji je poreski put, po kojem oni koji ne mogu da objasne poreklo svoje imovine, novca ili nekretnina moraju da plate porez sa visokom stopom od 75 odsto – objašnjava Jerinić zakonski predlog koji će ZLF uskoro podneti Narodnoj skupštini.

Vanredni profesor poreskog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu i koordinator Programskog saveta ZLF Svetislav Kostić istakao je da korupcija u Srbiji ima svoj koren u političkoj korupciji. Podsetio je da je Fiskalni savet godinama unazad u svojim izveštajima ukazivao da je politička korupcija jedna od ključnih prepreka za ekonomski razvoj Srbije. Uz nedostatak pravne sigurnosti, ona nas godišnje košta između 1 i 1,5 odsto privrednog rasta, što su milijarde evra koje gubimo svake godine.

Kostić je naveo i da bi bez korupcije planirani privredni rast od 4 odsto mogao da bude čak 5,5 odsto, te dodao da domaći privrednici najmanje ulažu u svoju zemlju u poređenju sa privrednicima iz regiona.

Na tribini je takođe rečeno da je Srbija jedna od najkorumpiranijih zemalja u Evropi. Prema najnovijim podacima o percepciji korupcije, naša zemlja se nalazi na 104. mestu u svetu. Prošle godine gora od nas bila je samo Bosna i Hercegovina na 108. mestu, ali smo je ove godine “prestigli”. Poređenja radi, Slovenija se nalazi na 42. mestu, Hrvatska na 57, Crna Gora na 63, Bugarska na 67, Severna Makedonija na 76, a Albanija na 98. mestu.

Vladan Sinđić, odbornik ZLF u Gradskoj skupštini Užica, podsetio je da je na predlog ove odborničke grupe usvojena preporuka kojom se odbornici i većnici pozivaju da prijavljuju svoju imovinu. Za ovu preporuku glasala je i odbornička većina Srpske napredne stranke.

Ukazivali smo mnogo puta na koruptivne radnje koje se dešavaju u gradu, i nadam se da će primena novih zakonskih rešenja doprineti njihovom razotkrivanju – rekao je Sinđić, dodajući da je, pored neodgovornosti, i korupcija doprinela šteti od 207 miliona dinara nastaloj usled požara na deponiji Duboko.