U Narodnu skupštinu Srbije upućen je Predlog zakona o izmenama i dopuni Zakona o elektronskim medijima, jednog od tri ključna medijska zakona čije će usvajanje doprineti ispunjavanju važnog uslova za otvaranje klastera 3 u pregovorima Srbije sa Evropskom unijom. Izmene su u skupštinskoj proceduri od 16. maja, a predsednica parlamenta Ana Brnabić najavila je da se uskoro očekuje i ulazak preostala dva zakonska predloga – Zakona o javnom informisanju i medijima i Zakona o javnim medijskim servisima – u zakonodavnu proceduru.
Kako su za agenciju Tanjug naveli u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija, predložene izmene i dopune imaju za cilj preciznije definisanje odnosa između Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i Narodne skupštine, pri čemu se posebno vodi računa o očuvanju institucionalne nezavisnosti i samostalnosti REM-a.
Izmene su ocenjene kao minimalne u odnosu na postojeći zakon iz 2023. godine, koji je već usklađen sa važećom Medijskom strategijom i Direktivom EU o audiovizuelnim medijskim uslugama.
Konkretno, predlogom se dodatno preciziraju slučajevi u kojima Narodna skupština ima nadležnosti nad REM-om – uključujući izbor i razrešenje članova Saveta REM-a, davanje saglasnosti na Statut i finansijski plan, kao i razmatranje godišnjih izveštaja o radu – bez ugrožavanja njegove nezavisnosti.
Posebno je naglašeno da je kroz izmene precizirano da obaveza sprečavanja diskriminacije, mržnje i nasilja kroz programski sadržaj leži isključivo na pružaocima medijskih usluga, a ne na REM-u. Regulator zadržava svoju ulogu nadzornog tela koje postupa ukoliko mediji ne poštuju ovu odredbu.
U Ministarstvu ističu da izmene ne zadiru u već propisani proces izbora novih članova Saveta REM-a, koji će se i dalje sprovoditi prema odredbama Zakona iz 2023. godine.
Očekuje se da će usvajanje sva tri medijska zakona predstavljati važan korak u unapređenju medijskog okruženja u Srbiji i doprineti napretku u procesu evropskih integracija.