U Gradskom kulturnom centru (GKC) danas su predstavljeni predstojeći programi ove ustanove. Jedna od tema bila je Letnja škola robotike, kao i program Kulturnog leta u Užicu.
Direktor GKC-a Filip Baralić najavio je novi program ustanove pod nazivom „Fab lab“, koji je zamišljen, kako je rekao, kao savremen multifunkcionalni i kreativni prostor, gde će građani moći da se okupe i koriste ga za kreativne potrebe.
– Ovde građani koji imaju ideju, a nemaju uslove, mogu da dođu i koriste ovaj prostor za svoje potrebe. To je u znaku praćenja svetskih trendova, a pogotovo kada je reč o programima za decu i mlade – da se preko novih tehnologija oni animiraju i privuku – objasnio je Baralić i dodao da će program u punom kapacitetu zaživeti od početka septembra.
Baralić je rekao da se u okviru „Fab lab“ prostora održava Letnja škola robotike, koja počinje 28. jula, a prijave za nju traju do 27. jula.
– Nastava će se odvijati u tri uzrasne grupe: najmlađi osnovci, stariji osnovci i srednjoškolci. Program je osmišljen da prati znanja koja su neki đaci stekli prethodnih godina. Ovaj put će, osim programiranja u programima Pajton i Skreč, i rada sa M-BOT 1 i M-BOT 2 robotima, imati priliku da posmatraju proces i da nešto sami urade na 3D štampačima – ukazao je direktor GKC-a.
Govoreći o predstojećim programima u GKC-u, Baralić je naveo da je u toku priprema još jednog edukativnog programa, a u pitanju je džez kampus, gde će 25 polaznika iz zemlje i inostranstva imati priliku da uz mentorstvo ozbiljnih predavača steknu nova znanja.
– Preko dana predavanja će biti u muzičkoj školi, a svako veče u GKC-u biće organizovani koncerti, gde će oni sa svojim predavačima moći praktično da pokažu šta su naučili – rekao je Baralić.
On je takođe najavio koncert grupe „Kultur Šok“, koji je zakazan za 30. jul i dodao da je uspešno završen konkurs za finansiranje muzičkih festivala, te se očekuje realizacija tih događaja.
Na pitanje da li je Velika sala GKC-a dobila upotrebnu dozvolu, Baralić je potvrdio da jeste i naveo da će se u njoj organizovati događaji čim prođe toplije vreme.
Jelica Stevanović, nastavnica informatike i računarstva, koja je mentor na programu Letnja škola robotike, rekla je da se već treću godinu zaredom organizuju radionice robotike i programiranja.
– To su radionice koje izazivaju najviše interesovanja. Pre dva dana je postavljen upitnik za prijavu, a već ima oko 50 prijavljenih učesnika za različite termine radionica – navela je Stevanović.
Kako je ukazala Stevanović, najstarija grupa na programu imaće priliku da se upozna sa radom na 3D štampačima. Ona je istakla da deca na radionicama uče logičko razmišljanje.
Učenica Nikolina Davidović, koja je dve godine učestvovala na radionici, rekla je da su joj radionice bile izuzetno zanimljive.
– Kada sam završila prvu godinu, htela sam i na drugu. Ovde smo učili da programiramo robote da se kreću, da sviraju i da igraju, kao i da koristimo senzore na robotima – rekla je Nikolina.
Učenik Damjan Ćuk tri puta je učestvovao na radionicama i, prema njegovim rečima, na njima se uče mnoge stvari koje se inače ne predaju na časovima informatike.
– Preporučio bih ovu radionicu svim svojim vršnjacima i mlađima od mene, jer je zaista interesantna i razvija kreativnost i znanje – naveo je Damjan.
Učenik Andrija Saraklija rekao je da je prošle godine stekao znanja koja će mu u budućnosti dosta pomoći u školovanju.
Učenik Aleksa Davidović naveo je da se svake godine na radionicama uči nešto novo.
– Smatram da je važno učiti kroz igru, jer deca uče i zabavljaju se – zaključio je Aleksa.