Udruženje građana „Da (Ne) Dišemo Duboko“ uputilo je predstavku Upravi za javne nabavke u vezi sa postupkom javne nabavke „Iznajmljivanje mobilnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda“ koju je sproveo RCUO „Duboko“ kao i inicijativu Državnoj revizorskoj intituciji za vršenjem revizije javne nabavke.
U predstavci Upravi za javne nabavke se navodi zabrinutost udruženja zbog potencijalnih nepravilnosti nabavke i traži se nadzor nad zakonitošću postupka kao i utvrđivanje da li je naručilac postupio u skladu sa propisima.
– Prema javno dostupnim podacima, procenjena vrednost nabavke iznosila je 8.000.000 dinara, dok je jedina podneta ponuda iznosila 18.975.000, što je više nego dvostruki iznos od procenjene vrednosti. Iako je u postupku učestvovao samo jedan ponuđač, izabrana je ponuda sa značajnim odstupanjem u ceni, bez javno dostupnog obrazloženja takve odluke. Time je moguće da je došlo do povrede člana 3, 100 i 106 Zakona o javnim nabavkama, odnosno moguće je da je ugovor dodeljen iako ponuda nije bila prihvatljiva u skladu sa zakonom, navodi se u predstavci.
U inicijativi Državnoj revizorskoj upravi se, takođe, navode informacije o procenjenoj i jedinoj i više nego dvostruko prihvaćenoj ponudi, a dodaje se i da odluka o dodeli ugovora ne sadrži objašnjenje u vezi sa ovako značajnim odstupanjem, niti je javno dostupna analiza opravdanosti visoke ponuđene cene.
– Uzimajući u obzir načela efikasnog i ekonomičnog trošenja javnih sredstava predlažemo da Državna revizorska instiutija ispita zakonitost i opravdanost predmetne javne nabavke, dodaje se u inicijativi.