Pocetna Društvo Najbolji na Festivalu vatrogastva, među njima i užičke ekipe

Najbolji na Festivalu vatrogastva, među njima i užičke ekipe

201
0
Podelite

U Užicu je održan peti Festival vatrogastva na kome je učestvovalo 59 vatrogasnih društava sa podmlatkom, juniorima i seniorima iz 13 okruga Srbije. Takmičenje je okupilo, u muškoj i ženskoj konkurenciji, preko 500 učesnika.
Od užičkih ekipa prva mesta su osvojili u muškoj konkurenciji seniorska „B“ ekipa DVD-a i profesionalna vatrogasna jedinica, a u kategoriji podmlatka ženska ekipa, dok je treće mesto osvojila seniorska „A“ ženska ekipa.

Dodelom priznanja i medalja, koje su uručili predstavnici Vatrogasnog saveza Srbije i Grada Užica, završen je dvodnevni Festival vatrogastva na stadionu „Radomir Antić“, gde su održana vatrogasna takmičenja u kategorijama podmlatka, juniora i seniora vatrogasnih društava.

Na 10. Državnom vatrogasnom takmičenju, na osnovu sudijskih ocena na nivou Srbije, prvo mesto je osvojila muška seniorska „A“ ekipa DVD Kovin, drugo DVD Borča, a treće DVD Kanjiža. U konkurenciji seniorske „B“ muške ekipe prvi je DVD Užice, drugi Gunaroš (Bačka Topola), a treći DVD Sretenje-Gospodnje Orašač (Aranđelovac).

Najbolja ženska seniorska „A“ ekipa je Gunaroš (Bačka Topola), druga DVD Stevan Sinđelić (GVS Niš), a treća DVD Užice. U ženskoj „B“ ekipi najbolja je DVD Senta, drugo mesto osvojio je DVD Gunaroš (Bačka Topola), a treće ekipa DVD Kovin.

Od podmlatka, ženske ekipe – prva je DVD Užice, druga DVD Klek (Zrenjanin), a treća DVD Mokrin (Kikinda). Prvo mesto muških ekipa podmlatka osvojio je Gunaroš (Bačka Topola), drugo DVD Mokrin (Kikinda), a treće mesto DVD Petrovaradin (Novi Sad).

U kategoriji juniora muških ekipa prvo mesto je osvojio DVD Kovin, drugo DVD Martonoš (Kanjiža), a treće DVD Kać (Novi Sad). U ženskoj ekipi juniora prvi je DVD Glogonj (Pančevo), drugo mesto osvojio je Gunaroš (Bačka Topola), a treće DVD Mokrin (Kikinda).

U kviz-takmičenju na Festivalu vatrogastva užičkog DVD-a, dečaci podmlatka i juniora osvojili su prvo, a devojčice drugo mesto.

Takmičenjima je prethodilo svečano otvaranje na Trgu partizana, gde su se okupili učesnici iz vatrogasnih društava Srbije.

SVEČANO OTVARANJE

Festival vatrogastva u Užicu počeo je defileom svih učesnika od Narodnog muzeja do Trga partizana, uz pratnju Vatrogasnog orkestra „27. septembar“ DVD Kraljevo.

Na otvaranju se, u ime domaćina, prisutnima obratila Dragica Jevtović, predsednica Međuopštinskog vatrogasnog saveza Zlatiborskog okruga i Dobrovoljnog vatrogasnog društva Užice.

– Ovo je po prvi put da se ovakvo takmičenje održava u našem gradu, a još veća je privilegija što je Vatrogasni savez Srbije prepoznao nas kao savez koji svojom dugogodišnjom tradicijom, posvećenošću dobrovoljnom vatrogastvu i pregalaštvom u radu može da organizuje ovo takmičenje. Na 10. Državnom vatrogasnom takmičenju podmlatka i juniora i 6. Državnom vatrogasnom takmičenju seniora prisutno je više od 520 učesnika – navela je Jevtović.

Ona je istakla dugu tradiciju postojanja dobrovoljnog vatrogastva u Užicu, jer je još davne 1923. godine zvanično formirano prvo Dobrovoljno vatrogasno društvo.

– Već „trošimo“ 102. godinu postojanja, a na teritoriji Grada Užica formirana su četiri dobrovoljna vatrogasna društva i 14 na teritoriji Zlatiborskog upravnog okruga. Suočavajući se sa raznim izazovima u borbi sa vanrednim događajima, bilo da su to poplave, požari, zemljotresi, hemijski akcidenti, kao i druge elementarne nepogode i nezgode, postoji potreba za formiranjem dobrovoljnih vatrogasnih društava. Prisustvo više od 300 dece takmičara u kategorijama podmlatka i juniora pokazatelj je hrabrosti, timskog duha i predanosti, gde iskazuju solidarnost, odgovornost i brigu o drugima. To su vrednosti koje krase svakog člana dobrovoljnog vatrogasnog društva – naglasila je Jevtović.

Festival vatrogastva otvorila je gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević, koja je, obraćajući se učesnicima, istakla da su Užičani ponosni na ljude koji su mnogo puta do sada na delu pokazali svoju humanost, solidarnost i spremnost da pomognu drugima.

– Ponosni smo i na vek postojanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva Užice, njihov doprinos i doprinos svih ostalih dobrovoljnih vatrogasnih društava. Dobrovoljni vatrogasci su stub svake zajednice, oni su prvi koji priteknu u pomoć, često rizikujući sopstveni život da bi spasili tuđi. Vaša požrtvovanost, ljubav prema ovom pozivu i odgovornost prema zajednici primer su svima nama. Festival i takmičenja nisu samo prilika da se pokaže veština, znanje i obučenost, već i prilika da se podsetimo koliko su važni prevencija, edukacija i zajedništvo u zaštiti od požara i drugih vanrednih situacija – naglasila je gradonačelnica Raković Radivojević.

Organizatori Festivala vatrogastva i takmičenja su Vatrogasni savez Srbije, Međuopštinski vatrogasni savez Zlatiborskog okruga i Dobrovoljno vatrogasno društvo Užice, uz podršku Ministarstva unutrašnjih poslova – Sektora za vanredne situacije, u saradnji sa Gradom Užicem.

Značaj ovog takmičenja veliki je za sve učesnike i za unapređenje vatrogastva, a tim povodom u ime organizatora obratio se Dragan Ćapin, predsednik Vatrogasnog saveza Srbije.

– Ovo okupljanje nije samo sportsko nadmetanje, ono je simbol zajedništva, snage i tradicije dobrovoljnog vatrogastva koje u Srbiji traje više od jednog i po veka. Vatrogasci su kroz istoriju bili i ostali stub bezbednosti zajednice. Oni su ti koji priteknu u pomoć bez obzira na vreme ili udaljenost. Njihova hrabrost i solidarnost pokazuju da vatrogastvo nije samo poziv, već životna misija u službi drugih. Takmičenje je prilika da pokažemo znanje, spremnost, disciplinu i timski duh, ali i da učimo jedni od drugih, da negujemo prijateljstvo i jačamo mrežu dobrovoljnih društava širom Srbije – naglasio je Ćapin.

On se zahvalio domaćinima, Gradu Užicu i MUP-u – Sektoru za vanredne situacije na izuzetnoj organizaciji i posvećenosti.

O značaju dobrovoljnog vatrogastva u Srbiji i promociji kroz ovaj vid takmičenja govorio je Miloš Milenković, pomoćnik načelnika Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova – Sektora za vanredne situacije.

– Sve prethodne godine mukotrpnog i zajedničkog rada na razvoju dobrovoljnog vatrogastva u Srbiji daju rezultate. Od početka ove godine do sada dobrovoljni vatrogasci učestvovali su na preko 3.000 intervencija u Republici Srbiji, i to dovoljno govori da Ministarstvo unutrašnjih poslova i Sektor za vanredne situacije ne mogu bez dobrovoljnih vatrogasaca. Nastaviće intenzivno da pomažu vatrogascima u materijalno-tehničkom opremanju dobrovoljnih vatrogasnih jedinica – istakao je Milenković.

On je izrazio zadovoljstvo što je Užice domaćin ovakvog takmičenja, jer je odličan primer izvrsne saradnje jedinice lokalne samouprave, profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasaca, kao i međusobnog uvažavanja, poštovanja i saradnje između njih. Izuzetno je značajno videti i veliki broj dece i vatrogasnog podmlatka.

Milenković je poručio da su odabrali jedan hrabar i častan poziv vatrogasca – kako profesionalno, tako i dobrovoljno.

U Užicu su tokom festivala boravili i gosti vatrogasnih društava iz Slovenije, sa kojima DVD Užice ima dugogodišnju saradnju.

U programu su učestvovali i članovi KUD-a „Prvi partizan“, sekcije Osnovne škole „Slobodan Sekulić“. Takmičenja su održana na stadionu „Radomir Antić“, a prvi put je promovisana i maskota Soko Era Dobrovoljnog vatrogasnog društva Užice.