Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević uputila je još jedan apel građanima da poštuju mere i preporuke u sprečavanju širenja koronavirusa. Gradski štab za vanredne situacije će na dnevnom nivou pratiti epidemiološku situaciju i donositi preporuke i mere u skladu sa uredbom Vlade Srbije.
Gradski štab za vanredne situacije konstatovao je da trenutno relativno mali broj je zaraženih pacijenata sa virusom Covid-19 u Užicu.
-Prateći istovremeno razvoj epidemije u okruženju za očekivati je da u narednom periodu dođe do ubrzavanja širenja ove zaraze i u našem gradu.Sprovođenje svih protivepidemijskih mera u ovom trenutku je jedini način da sprečimo sve komplikacije Covid-19 i iz tog razloga apelujemo na sve da preduzmu dodatni napor da zaštite pre svega sebe, jer štiteći sebe štitimo i sve naše sugrađane-poručila je gradonačelnica Raković Radivojević.
Ogromna je odgovornost vlasnika trgovinskih, ugostetiteljskih i svih ostalih u pružanju svojih usluga i zato je potrebno da na maksimalno bezbedan način sprovode sve mere.
-Širenje zaraze je najbrže na mestima gde ima veliki broj ljudi, na proslavama, u kafićima, restoranima, pa u takvim situacijama moramo preduzeti sve protivepidemijske mere.
Preporuka Gradskog štaba je da se takva rizična mesta izbegavaju, a u situacijama kada je to nemoguće onda na takvom mestu boraviti što kraće sa zaštitnom maskom, poštujući fizičku distancu i održavati higijenu ruku-precizirala je gradonačelnica i dodala da će se u pooštriti kontrole na sprovođenju mera za suzbijanje Covid-19, a sprovodiće ih državni organi, inspekcija i komunalna policija.
Zoran Militarov, zamenik načelnika Gradskog štaba za vanredne situacije podsetio je na mere iz uredbe Vlade Srbije i Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
-Mi za sada u Užicu nemamo potrebu da dodatno ograničavamo radno vreme jer je želja da pokušamo da održimo normalne uslove. Ali ukoliko se desi da se nešto neplanirano poremeti a to se može desiti jednim neopreznim okupljanjem, jer što se povećava broj obolelih u okruženju, onda je veća verovatnoća da će na tom skupu biti neko lice koje je zaraženo-objasnio je Militarov.
Ako se tako nešto desi pored onog što je propisano uredbom dodatno u okviru nadležnosti Grada Užica preduzimaće se mere koje se pre svega odnose na način obavljanja određenih delatnosti i rada ustanova.
Svi zapisnici sa kontrole upućuju se Republičkoj sanitarnoj inspekciji koja podnosi prekršajne prijave. U kontrole se uključuju i drugi državni organi radi ispravnog obavljanja delatnosti u vreme epidemije.
-Rok za podnošenje određenje prijave je šest meseci i u slučaju kada se prvi put zatekne nezakonitost u radu, nepoštovanje mera najpre se upozorava i evidentira njegovo ponašanje a u slučaju da se ponovi onda se preduzimaju i druge mere-naveo je Militarov.
U proteklom periodu bilo je podnošenja prekršajnih i krivičnih prijava, zatvaranja objekata ali cilj nije izricanje kazne već sprovoženje mera i zaštita zdravlja građana.
Od 1. septembra do 20. oktobra izvršeno je 280 kontrola u Užicu od kojih je u prvom stepenu rizika bilo 42 kontrole. To znači da se radi o zapisniku sa elementima za podnošenje prekršajne prijave, a bilo je postupanja i drugih državnih organa.