Odavanjem pošte i polaganjem venaca na spomen obeležje na Sarića Osoju, Grad Užice i Narodni muzej obeležili su 80 godina odbrane Užica u Aprilskom ratu 1941. godine.
Užice je bio jedan od retkih gradova u Srbiji gde je 15. aprila pružen jak otpor nemačkoj Osmoj antitenkovskoj diviziji , a u borbi sa nadmoćnijim neprijateljem život je izgubilo 118 vojnika Kraljevine Jugoslavije i civila, Užičana čija su imena uklesana na spomen ploči na Sarića Osoju.
Na spomenik na Sarića Osoju vence su danas položile delegacije Grada Užica, Gradske opštine Sevojno, Mesne zajednice Carina, Gradski odbor potomaka ratnika „Major Kosta Todorović“ 1912-1920., užički SUBNOR, Udruženja ratnih vojnih veterana Zlatiborskog okruga, Užica i Sevojna i Socijalističke partije Srbije, a parastos poginulima služili sveštenici Crkvene opštine Užice.
Istoričar užičkog Narodnog muzeja Goran Novaković podsetio je na početak Aprilskog rata kada su nemačke snage surovim bombardovanjem Beograda 6. aprila i drugih gradova Srbije počele napad na Kraljevinu Jugoslaviju bez objave.
– I dok su u nekim delovima zemlje, nemačke snage dočekivane kao oslobodioci ili im je pružen neznatan otpor Užičani su položili 118 života za slobodu svoga grada. Na ovom mestu hrabri narednik Miloje Zečević je skočio na nemački tenk i protivtenkovskom minom uništio tenk i njegovu posadu , ali je i sam poginuo pogođen rafalnom paljbom mitraljeza sa drugog tenka. Na mestu svog herojskog podviga i svoje časne smrti je i sahranjen – rekao je Novaković.
Borba na Sarića Osoju sa Osmom nemačkom tenkovskom divizijom trajala je od 2 časa i 30 minuta posle ponoći pa sve do 15 časova tog 15. aprila 1941. godine i prema podacima užičkog Narodnog muzeja u njoj je stradalo 118 osoba, 67 vojnika i 51 građanin, među kojima i 5 žena, dok za dva lica nije utvrđen identitet.
-Nemački tenkovi su prodirali prema ključnim objektima u gradu: vojnoj komandi, pošti, železničkoj stanici, upravnim zgradama i mostovima preko Đetinje. Među građanima poseb no se istakao Dragomir Nikolić, mašinovođa iz Užičke ložionice koji je dejstvovao mitraljezom iz kafane „Zlatibor“. U jednom nemačkom ratnom izveštaju navodi se između ostalog: „Ali na uglu jedne kuće još uvek sedi jedan mitraljezac. Prokleto vešto ovaj momak rukuje svojim oružjem. Ne možeš mu prići. Tada komandir tenka gubi strpljenje. Daje gas, lanci tutnje. Tenk se kotrlja prema zidovima kuće. Prašina, đubre, delovi zida. Kuća se sama od sebe ruši, grede, kamenje, nameštaj zasipa tenk koji se sa meljućim lancima pojavljuje s druge strane iz gomile šuta i kotrlja dalje napred. I tek tada mitraljez zaćuta. Mitraljezac je pokopan ispod ruševina kuće …“ – govorio je o odbrani Užica danas na Sarića Osoju Goran Novaković, istoričar Narodnog muzeja koji je organizovao obeležavanje osamdesete godišnjice jednog od najsvetlijih događaja iz istorije grada na Đetinji.
Ceremonija polaganja venaca i obeležavanje godišnjice održani su uz poštovanje epidemioloških mera koje su na snazi.